Cok okuyan mi kulturludur cok gezen mi?

Kulturlu olmak sadee kitap okumak midir yoksa gezmek, sosyal baglantilarinda etkisi varmidir sizce insanin genelkultur seviyesinde?

Kulturlu olmak nedir size gore?

0|0
17|45

En İyi Erkek Görüşü

• cok okuyan üzerine kitap yüklenmiş kütüphaneden başka birley degildir.. cok gezen hayati iyi yaşayan daha kültürlütür...

1|0
    0|1
    • o yüzden okumak hiç birşeydir.. sadece kitaplari yutturuyorlar... bir insan sarrafi olmak için kitap okumak yetmez. ya da kitaplarda bir kac kelimeden insanlarin nasil karakterde olacağini çözmek yazmaz... adamina göre muamele yapilacaği yazmaz...

Erkekler Ne Diyor 44

• Bana kalırsa kişinin kendisinde olay bitiyor. Eğer gereksiz yararsız şeyler okursa ya da yerlere giderse edindiği bilgiler faydalı gibi görünür ama faydasızdır. Beyinde gereksiz yer işgal eder eğer ona yalnızca faydası olacak şeyleri yaparsa kültürlü olur. Aslına bakarsan ikisini de iyi yapabilen kültürlüdür aksi halde illaki bir yerde çok büyük eksikliği çıkacaktır.

Kitap okuyanlar ancak yazılanı bilebilir yazılmayan hiçbir şeyi bilemez.

Gezende ancak görebildiğini bilir peki ya gözünün önünde olup göremediklerini nasıl bilecek ?

Bu yüzden ikisinin karışımı şart. Zaten şu da hiç kimse her şeyi bilemez. Sadece bilgi yüzdesi fazlası diğerinden fazladır diyebiliriz. Herkesin bu hayatta bilmediği öğreneceği çok şey var...

0|0
    0|0
  • O atasözü eskidendi

Simdi o gezip de göremeyecegin seylerin üstüne binalar yapıldı.

Gezince göreceklerin sadece binalardan ibaret oldugu icin okuyup gezen bilir. yoksa yalan.

Gezince eskiyi göremezsin.

0|0
    0|0
  • tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan hikayesi yine bundaki fark ise kişi sadece herkesin gözlem yeteneği farklıdır bazısı okuyarak daha iyi öğrenir bazısı görerek biri vardır gezdiği yer hakkında belli bir detayı hatırlayamaz ama aynı yere hiç gitmeyen biri okuyarak bunu öğrenmiştiraynı olay tam tersi içinde geçerli yani olay okuyacak ya da gezecek kişide bitiyor gerisi hikaye;)

0|0
    0|0
  • Kulturlu olmak mekan ve zamana gore degisir ..

Ornegin luks bir lokantada yemek yiyecegini dusun

Catal kasik kurallarini sofra adabini okudun ama tecruben yok

elin alisik degil tersine geliyor . Ne yapman gerektigini bilsende uygulamada sorun yasarsin .pratik ister cunku.

demem o ki aslinda ikisi bir butun . Ikisi arasinda farklilik yaratmak cok yersiz.

0|0
    0|0
  • Çok gezen daha kültürlüdür.

Çok gezen bunları deneyip,yaşayıp öğrenirken diğeri sadece okuduklarıyla kalıyor ve işin aslına bakarsan okuduğu kitaplarıda o gezen,gören insanlar yazıyor.

0|0
    0|0
  • her zaman sunu dusunurum cok gezen nedenı ıse okuyan yazarın dunyaya bakabıldıgın yansıtabıldıgı kadarını tanır ogrenır ama gozunde canlandıramaz tasvır evet ama canlı gormek dokunmak hıssetmek görmek duymak ogrenmek kesfetmek olmaz o yazarın duzeyınde sınırlıdır herkesın algısı farklıdır o yuzden cok gezen bılır

0|0
    0|0
  • Tabiki çok okuyan...Çünkü her türlü bilgiye okuyarak erişebilirsin ama gezerek asla...

Astroloji ve ya astronomiyi nasıl bilirdik yoksa nasıl gideceğiz..

Bunun gibi pek çok örnek var verilebilecek...

Sosyal hayatında da tabiki etkisi vardır şahsen ben binin üzerinde kitap okumuşumdur.Hakim olamasamda her türden konu hakkında söyleyecek sözüm benimsenecek fikrim vardır.Her ortama ayak uydurabilirim.Bu aralar Kpss yüzünden okuyamıyorum ve eksikliğini hissediyorum ...

0|0
    0|1
  • okumak + gezmek + farklı insanlar tanımak ve onlarla her konuda bilgi-tecrübe alışverişi yapmak..

kültür tüm bunların harmanlanmasıyla oluşur..

0|0
    0|0
  • İkisinin de yadsınamayacak bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Ancak çok gezenin muhabbeti hem insan içinde olduğundan hem de anlatacak çok hikayesi olduğundan güzel olur. Ben de çok gezmeyi tercih ederim fazla okumak asosyal bir hayata itiyor insanı

0|0
    0|0
  • cok gezen kitaptakiyle olmaz yaşaman lazım derler ya hani o şehri o tarihi yaşaman lazım

0|0
    0|0
  • Çok gezen bilir. Sebebi ise gezip gördüklerimiz daha çok aklımızda kalır. Gezdiğimiz her yerin kültüründen az da olsa kendimize bilgiler, kültürlerden, onların benliklerinden biraz biraz şırınga ederiz kendimize bacım :)

0|0
    0|0
  • Okumak güzeldir. Teorik bilgiye benzer.

Fakat gezmeli insan. Bu teoriği pratiğe çevirmeli.

Ya oturduğun yerden kitap okuyacaksın,ya da gezeceksin kitap gibi adamları okuyacaksın.

0|0
    0|0
  • Bilgiye ac olan

0|0
    0|0
  • her ikisini de çokca yapan :)

0|0
    0|0
  • kültür falan boş iş ne kadar cahilsen o kadar mutlu olursun.. kültür bu ülke insanı için çoook ötede birşey

0|0
    0|0
  • Tabiki cok gezen daha çok kültürlüdür mesela kitap okuyarak ünlü adamların arasında bir is yemeğinde nasıl oturup kalacağını kavrayamazsın ama çok gezen kişi o ortamlara çok girmiştir ve nasıl davrancağını kavramıştır :)

0|0
    0|0
  • boş gezenle boş okuyan değil de okuyarak gezen en güzeli, okuduklarını uygulamadıktan sonra napcaksın kitaphaneyi =p

0|0
    0|0
  • Gezerken okuyan kadar kültürlüsü yoktur anacım..

0|0
    0|3
  • çok gezen

0|0
    0|0
  • bir insan salaksa eğer,okusa da gezsede,altın semer misali değişmez.bakınız:müjdat gezen.beynini kullanmayı biliyorsa,okusa da kültürlenir,gezsede kültürlenir

0|0
    0|0
  • Gezerek okuyan daha kültürlüdür.

0|0
    0|0
  • aslında ikisinide yapması lazım

0|0
    0|0
  • Saçma sapan atasözlerinden bir tanesi işte

Yerine göre değişir, alüvyal delta ovalarını öğreneceksen gezersin, başkaysa okursun falan işte eheheh

Kültürlü olmak diye bir şey yok herkes kültürlüdür

cayırt

0|0
    0|0
  • çok okuyan...

0|0
    0|0
  • çok bilen.

0|0
    0|0
  • ikisini harmanladım ben :)

0|0
    0|0
  • Çok okuyan tabi ki de...

0|1
    0|0
  • cok gezen bene :d

0|0
    0|0
  • çok gezen tabiki..

0|0
    0|0
  • okuduktan sonra gezen diyelim :)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    14

Kızlar Ne Diyor 17

• görsel kültürle zihinsel kültür farklıdır bence gezip görmek çok ayrı bir duygu okumaksa tamamen ayrı bence ikisi birbirini tamamlar

1|0
    0|0
  • Öyle bir söz vardı çok okuyan değil çok gezen bilir diye ama ben sanmıyorum onun çok gezmekle ya da çok okumakla alakalı olduğunu insanın kendini yetiştirmesi önemli.Çevrendeki insanların bile kültürel standartı belirler birazda seni. Çok okumuşta sağda solda gezen o kadar insan var böyle kalıplar saçma hayatı kalıplara sokmamak lazım.. Tecrübe konuşuyo :)

0|0
    0|0
  • Okuduğunu gören

0|0
    0|0
  • Çok okuyan öylesine okumuş çok gezense öylesine gezmiş olabilir. Bunun belli bir cevabı olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Pratiğe dökülmedikçe o bilginin faydası yok.

İkiside lazım.

0|0
    0|0
  • ilkokul munazara konumdu :D çok gezen :D

0|0
    0|0
  • okuyan bence. çünkü heryeri gezmen zordur zaman alır ama okuyarak heryere ulaşabilirsin ve okumanın tadı bambaşkadır :)

0|0
    0|0
  • teorik olarak okuyup pratiğe aktarmak önemli

illaki ikisi de olacak

0|0
    0|0
  • Kapasitesi en yuksek olan :)

0|0
    0|0
  • gezerken okusa falan sdfgh

0|0
    0|0
  • Bence çok gezen çok kültürlü.. Yaşamak ve görmek daha önemli

0|0
    0|0
  • çok gezen bence

0|0
    0|0
  • çok gezen bence

0|0
    0|0
  • Çok gezen...

0|0
    0|0
  • Görsellik daha kalıcı, ama gezmeyle, okumayla bitmiyor iş. Araştırmayı sevmek mühim.

0|0
    0|0
  • her ikisinide yapabilendir bence toplum içinde konuşması lazım yoksa nerden anlican kültürlü mü değil mi

1|1
    0|0
  • Çok gezende deneyim vardir ve bu tecrübe digerinden öncü gelir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...