Kapat

Puslu Kıtalar Atlası hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Hamdi Tanpınar'In Puslu kıtalar atlası isimli kitabını okuyan var mı? Orada geçmişe dair verilen bilgiler doğru mu? Galata kulesi oluşumu, arap ihsan vesaire.. yoksa kurgu mudur?

Güncellemeler:
Yazarın ismi İhsan Oktay Anar olacak, şaşırmışım :)

0|0
2|7

En İyi Erkek Görüşü

• Galata Kulesinin oluşumu nasıldı? Ben okumadım ama merak ettim...

Kelt kabilelerinden Ankara'da oturan Galatların boğazı geçme hikayesine bağlayanlar var Galata efsanesini.

1|0
    0|2
    • Ben anlatırım bir ara sana

• ''Konstantiniye'ye ceneviz taifesinin ilk gelen gemilerine karanlıkta uçan bir ak martının yol gösterdiği, ancak salimen karaya vasıl olduktan sonra dümencileri olacak Pundus nam k�firin bu martıyı Mesih addederek yuvasını arayıp bulduğu ve itikatlarınca İsa’nın etini yemek sünnet olduğundan kuşu kızartıp yediği rivayet olurdu. Eskiler, bu martının yuvasının bulunduğu yere Ceneviz kavmının yüksek bir kule diktiğini rivayet etmişlerdir''

• Cenovalıların diktiği doğru da kuleyi, bu anlattığın olay ancak mitoloji olabilir. Tarihi bir bilgi olarak kabul görmez... Ama güzelmiş. Böyle şeyler uydurdukça hayal gücüm gelişiyor benimde.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 6

• tarih kitabı veya biyografi olmayan her türlü tarihi bilgi gerçekleri baz alsa da, kurgudur. kurgu olmasa ona roman değil, tarih kitabı denir.

2|0
    0|0
  • ihsan oktay anar

okuduğum en ilginç kitap

şiddetle taVsiye ederim

0|0
    0|0
  • Doğru değil.Ben puslu kıtalar atlasını pek beğenmedim .En sevdiğim kitabı suskunlar olmuştu o daha güzel.Ayrıca amat ta çok iyidir.adem yanlış yazmışsın Ahmet Hamdı Tanpınar ın saatleri ayarlama enstitüsü ve huzurunu oku.İki titapta bence türk edebiyatındaki en iyi iki romandır bana göre.

0|0
    0|0
  • AHT'nin Saatleri Ayarlama Enstitüsü Hayri İrdal'ın anıları şeklinde kurgulanmış, doğu batı arasında kalmış meşrutiyet-cumhuriyet dönemi insanının bocamışlığını kendine has imgecilikle anlatır.

0|0
    0|0
  • hiç sevmedim ve sevemedim..sanırım ömrü billahta sevemicem bu kitabı..çok ağdalı laflar kullanmaya çalışılmış..asıl bilgi ve verilmek istenen kaçmış gitmiş yokm olmuş..

0|0
    1|0
  • Hiç okumadım ilk defa duyuyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• ihsan oktay ın olucak okitap..ewt okumustum uzun zaman önce ..ama sadece hikaye yani gercekte doğru olduğunu sanmıyorum hatırladığım kadarıyla kitabda ihsan efendinin düşlerinden olusan bikurgu işlenmişti..gzl ama hikaye ,kurmaca yani gercek değil orada anlatılanlar:)

0|0
    0|0
  • ahmet hamdi'nin değil ihsan oktay'ın dır puslu kıtalar atlası.

1|2
    0|0
Yükleniyor...