Kanuni Sultan Süleyman sizce Muhteşem Yüzyıl dizisinde gösterildiği gibi miydi? Dizi devam etmeli mi?

Bildiğiniz gibi muhteşem yüzyılın senaristi meral olkay bugün öldü.peki sizce sultan süleyman dizide gösterildiği gibi karı,kız düşkünümüydü.? Yoksa filim çokmu abartılmıştı.? Sizce dizi devam mı etmeli yoksa yayın hayatına sonmu verilmeli.?

• Devam etmeli
    A seç
  • Kaldırılmalı
    B seç
  • Ben zaten izlemiyorumki
    C seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
1922

En İyi Erkek Görüşü

• Kaldırılmasın... Çok yanlış var doğru ama despotane bir tavır ile "tiz kellesi vurula" mantığı ile direk kaldırırsan, bu tür yapımlar artmaz Türkiye'de. İlk işinde günahı olmaz. Kalkmamalı. En azından Osmanlı'ya ilgi duyan halk, gerçekleri araştırma yoluna bile gidebilir. Tarih biliminin gelişimi için önemli bir adım olur.

Kanuni'ye dönersek; Bu adam sıradan bir devlet adamıydı. Diğerlerinden ne fazlası, ne eksiği vardı. Esas olan Osmanlı İmparatorluğunun erki. Güçlü bir devletin lideri, sıkı durmak zorundaydı. Ve durdu da... Fransa'ya, Venedik'e ültimatomlar verdi. Avrupa içlerine gitti ve elbette her beşeri bedenin ihtiyacı olan zevk-ü sefa hayatını da ona bahşetmişlerdi. Oda elinin tersi ile itmedi. Babası kısıtlı imkanlarla zalimce devletin topraklarını 2 kat arttıran, hazineyi bulutların tepesine kadar dolduran bir devlet adamı değilde, askerdi.

Onun mirası ile yapılabileceklerin hepsini yapamadı Kanuni... Başarılı bir adamdı ama bu başarısını mimari ve devlet yönetimi, diplomasi alanında gösterdi. Askeri anlamda pekte başarılı olduğunu söyleyemeyiz... Başarısızda değil ama. :O

Diziye dönersek. I.Süleyman'ın daha çok Konstantiniye'de geçen hayatı ele alınıyor. Yapımcılar olaya ticari bakmışlar biraz. Çünkü savaşlar üzerine yapılabilecek, yazılabilecek çok uzun senaryolar olmaz. Mohaç savaşında Osmanlı ordusu Macarları 2.5 saatte dağıttı, geçti diyip geçerler. Bir entrika, senaryo yazmaları zor olur. Çünkü Türkiye'de ki senaristlerin kafası ancak komedi ve dram yazmaya çalışır.

Bu yüzdende saray entrikalarını ele almışlar. Dizide Kanuni devamlı sarayda oturuyor demiyor, dizi; "Kanuni'nin sadece saray hayatını yansıtıyoruz" diyor... Zaten senaryosu kafadan uydurma olan, hayal ürünü bir yapımı belgesel niyeti ile izleyecekseniz hiç izlemeyin.

Ankete cevap verirsek; C) Ben zaten izlemiyorum ki...

1|1
    1|0
    • tamamda halk cocuk cocuk, gencler, hele kadinlar kalkip sanki bunumu arastiriyor? dizide gördüklerini tarih diye belirleyip soru sorulunca ordan bildikleriyle cevap veriyor. senin dedigini bazilari yapmistir belki ama onuda illa dizi sayesinde yaptiklarini sanmiyorum. evet senaristler salliyorz diyor ama toplum bilsede anlamiyor. diziyi gercek diye kabulleniyor. ayrica dizi kaliteli falanda degil.bi yil neye hazirlanmislar hic anlamadim.karakterler tuhaf, kiyafetler oturmuyor.basindan beri tuhaf

• Diziye kaliteli demedim ki zaten... :O Dizide yanlış bol, fakat Türk dizi sektörünün tarihi yapımlara atılımının çıraklık dönemi olarak görmek lazım bunu. İlk işin yanlışı olmaz, mükemmel bir tarihi dizi bekleyemezsin yani... Bugün HBO veya BBC' nin yaptığı Borgias dizisinde bile bundan çok daha fazla tarihi hata var.

Dizilerin kuralı budur. İlla ki yalan yanlış girecek araya. Başka çaresi yok. İlerledikçe düzelir elbet.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 19

• Ömründe saray yüzü görmemiş at üstünde hayatı geçmiş cennet mekan hünkar sultan süleyman 2 tane eşi olmasına rağmen tüm cariyelerle ilişkide gösteren senaristin osmanlı düşmanlığı aşikar

2|1
    0|0
    • yoo osmalı düşmalıgı değil para düşkünlüğü

eğer dediğin gibi analtsa kim izlerdi :)

• Film tarihi hatalarla dolu..

Sonuçta isimler ve tarihi olaylar kullanırken ben yorum yapıldı bunlar böyle olmayabilir de diyenleri hiç anlamıyorum.

O zaman gerçek insanların adı kullanılmasın başka karekterler yaratılsın onlarla ilgili filmler çekın.

Saçmalık sanat manat değil bu..

0|1
    0|0
  • Ben okulda seferden sefere gittiğini öğrendim. Sürekli sarayın içinde kadın peşinde koşturduğunu değil. Ayrıca cevabım C konuşulanlardan biliyorum ne olduğunu

0|1
    0|0
  • tarih kitaplarını açın bakın. osmanlı zamanında topraklarına en çok toprak katan kişi kanuni. ama dizide haremden çıkmıyor mübarek.

1|1
    0|0
  • kaldırılsın!

0|1
    0|0
  • Bu adı üstünde "dizi". Osmanlı'yı olduğu gibi gösterselerdi belgesele dönerdi. İlgi çekici olması gerek ve ortada epey emek var. Rusya dahil bir çok ülkede izleniyor. Devam etmeli.

1|1
    0|0
  • Hürrem sultan için izliyorum.saray entrıkalarının çoğu doğru aslında.sultan suleyman'ı karı kız duşkunu olarakta gormuyorum.bilinçli izliyorum.pek ınanmıyorum yani o kısımlara.

0|1
    0|0
  • kaldırılmalı tarihle hiç bir alakası yok hep sarayda olması saçmalık öyle birşey olmadığınız biliyoruz hep harem anlatılıyor saçmalıktan başka birşey değil

0|1
    0|0
  • gerçek yaşamıyle dizidekinin alaksı yok

Kanuni sultan seferden dönmezken dizide saraydan çıkmıyor...

0|1
    0|0
  • bence değildi eğer haremden çıkmayan kanuni gerçekse 13 yıllık seferleri kim yaptı o zaman

0|1
    0|0
  • kanuniyi karı kız düşkünü gbi gösterdiği için izemiyorum

at sırtında seferden sefere koştuğunu öğrendk biz

0|1
    0|0
  • İzlemiyorum sadece savaş sahneleri oluyor bazen netten onlara bakıyorum.

0|1
    0|0
  • allah aşkına o bir dizi gerçeği ne kadar yansıtabilirki sonra bide adamın haremi olucak karı kıza düşkün olmıcak pehhh...

0|1
    0|0
    • he yaa birde 40 yılın 32'yılını cephede geçirecek

dönünce haremde alem yapmayacak :)

• Kaldırılmalı

0|1
    0|0
  • Kaldırılmalı

0|1
    0|0
  • izlemiyorum ki

0|1
    0|0
  • o dizi artık kaldırılmalı

0|1
    0|0
  • Bunu kesin olarak bilemeyiz, devam etmeli

0|1
    2|2
  • dizide süleyman karı kız düşkünü değil ki hürrem için ölüyor devam etsin

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Koskoca Osmanlı Tarihini, kadınlar hamamına çevirdik, yakında reyting alsın diye Fatih Ürekte sarayda programa çıkarsa şaşırmam.

0|1
    0|0
  • dizide tarihimiz karalanıp S. Süleyman'ı uçkuruna düşkün bir vaziyette lanse ediliyor. Osmanlı'yı çekemeyen bazı kesimler böylece kendilerini tatmin ediyorlar bizlerde çanak tutuyoruz. Bence kaldırılmalı ve adam akıllı tarihimizi öğrenebileceğimiz yapımlara yer verilmeli.

1|1
    0|0
  • öyle bir şey yok dizide sadece dinciler bunu öyle lanse ediyorlar, tabiki dizide çok yanlışlar var ama dizi gözüyle bakılmalı, ve ticari amaçlı yapılmış bir dizi

0|1
    1|0
    • dizi izleyecek yaşa ulaşmış eğitim gören çocuklar tarihini öyle hatırlamaycak ama. gelecekte (20 yıl sonra) süleymanda padişahmı lan uçkuruna düşmüş cinsellik düşkünü biriydi .ben onun zaferler kazandığınada inanmıyorum.güya bir mektupla dansı 100 yıl erteletmiş hadi ordan be o kimmişki fransa dansı yasaklıyor diyenler çıkarsa bu utanç nasıl temizlenecek.?

• ne diyorsun anlayamiyorum? dinci diyede ayirmasak.dinine tarihine önem veren insanlarda var bu plkede evet. o diziyi herkes seyrediyor cocukta kadinda gencte.hepside öyle oldugunu kabulleniyor. dizi gözüyle bakayim etkilenmeyeyim diyen bi insan duydunmu? tam aksine tarih okumadan direk diziden alinti yapip padisah hakkinda yorum yapiyor insanlar. senaristler yapimcilarda fikirlerini amaclarini acikca belli ediyorlar zaten.. sadece bi dizi degil bu insanlar ciddiye aliyor her sahnesini

• Hem izlemiyorum, Gerçeklerle alakası yok

0|1
    0|0
  • alakası bile yok osman lıda harem cariyelerin oldugu yerdi doru ama hare haram olan yerdi onlarla padişah ın bir ilişkisi bile yoktu artık bu dizi kaldırılmalı ben şahsen türk olarak utanıyorum

0|1
    0|0
  • hayır dizi devam etmemeli ve hayır öyle birisi değildi Allah rahmet eylesin.

0|1
    0|0
  • kesinlikle kaldırılmalı cihan padişahı Kanuni Sultan Süleymanın dizidekiyle alakası yoktur.!

0|1
    0|0
  • At üstünde geçti hayatı sen nediyorsun ?

0|1
    0|0
  • asıl soruyu kabre girince meral olkay verecek

şahsi kanatim meral olkay ın işi baya zor çünkü bir halifeye iftiralar atması

0|1
    0|0
  • Takip etmiyorum, arada televizyonu karıştırırken durup bakıyorum bazen. Öyle biri olup olmadığını bilemeyiz.

0|1
    0|0
  • bunu kimse bilemez

0|1
    0|0
  • ben izlemiyorum kanuni çok savaştı ama kadın düşkünüymüş de aynı zamanda nerdenmi biliyorum bi kadın için, ecnebi kadın için(kimse müslüman oldu demesin sırf hanedana girebilmek için kanunin koynu için müslüman olmakla olmuyor) birçok adeti çiğnemiştir, oğlunu bğdurmuştur(buda yüce islam halifesi padişahlarımızın yüce islam için yaptıkları hayırlı işlerdendir...) fitnelerle dolmuştur kibrine yenik düşmüştür ve o hürrem belasının tohumu osmanlıyı gerilemeye sokan sarı selim olmuştur.. uyuşturucudan aşktan kadından tek bir sefere çıkmıştır.. ayrıca padişahlarda insandı hatalarını kabul edin artık gay padişahlar için oğlan haremleri de vardı fatih sultan mehmet gibi yüce padişahlar da...

0|0
    0|0
  • dizinin gerçeğiyle alakası yok.. kaldırılmalı hemen.. şu fetih 1453 te dahill..

1|1
    1|0
  • Devam etmeli

0|0
    0|0
  • C: Ben zaten izlemiyorumki

0|1
    0|0
  • devam etsin başka türlü izlenmez o dizi öyle aşk entrika falan olsun

0|1
    0|0
  • Ben zaten izlemiyorumki..

0|1
    0|0
  • Tarık Akan - Filiz Akın vs. filmlerini falan tekrar çeksinler.

İnsan olduğumuz kafamıza dank etsin biraz.. Seyredip seyredip ''vay aga neleri unutturmuşlar bize be'' diyelim.. Yanımızdaki-yöremizdeki kadınlar, ellerinde mendilleriyle tatlı tatı ağlasınlar seyrederken. Kabuklu fıstık yiyelim her gün..

Çok da .kimizdeydi padişahların önlerindeki uzantının keyfi..

0|0
    0|0
  • tabiki çoğu kez doğruları yansıtmışlar..arada hataları da var..ama kanuni de bir insandı.büyük hükümdardı ama zaafları vardı..dizi güzeldi..ama son bölümlerde çekiciliğini yitirdi..başka şahsiyetleri dizileştirmek lazım..

0|0
    0|0
    • dizinin dogruyla ilgisi yok..senaristlerde biliyor bunu. halk icin cekici olsun diye her seyi katmislar. padisahin dizisi degil ask dizisi bu..dogruluk payi belki 100de 10 dur..

• bilmem ben dogdugumda adam coktan olmustu tanisamadik

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1
Yükleniyor...