Devletin dini olur mu ?

Devletin dini olur mu ? Devletin dini olur mu ? Neden ?

0|0
11|16

En İyi Kız Görüşü

• Devletin dini olmaz, o devlete yasiyanlarin dini inanci olur ya da olmaz. Din kisisel bir konu, toplumsal degil bunu unutmamaliyiz. Kimse neye neden ve ne sekilde inandimini bize karsi kulanamaz ve bunu bizle paylasmak zorunda degil.

Tasa bile inansan bu senin inancin. Devlet ise bu inanci kulanarak seni kulaniyorsa o devlet yanlis yapiyordur

6|6
    3|0
    • Teşekkürler :)

• Çaldıysa Allah rızası için çalmıştır diyen insanları gördükten sonra söylediklerine hak vermemek aptallık olur..

• Insanlar kitap okuma kulturunu kaybediyorken, Kurani tam okuyan insanlarin oldugunu dusunmuyorum. Insanlarin bu durumda olmalari neyi okuyip okumadigindan degil bence.

insanlar insan olmayi ogrenmeli, duygusal degil mantigini kulanmali. Hangi dini kitap acarsan ac hepsinde ortak bir nokta bulucaklar, iyi biri olmak insan olabilmek.

Su siralar tek korktugum insanlar herseye inanan insanlar oldu..

Kızlar Ne Diyor 10

• din-iman= para

4|3
    0|0
  • olmaz

laiklik şart

yoksa böyle gerizekalıca durumlara girermişiz yaşayarak deneyimledik

2|2
    2|0
  • olmamalı ama oluyor işte

2|2
    0|0
  • laiklik diyorum. evet devletin olmaz. bir de anonymous90 ın dediklerinin aynısı.

1|2
    0|0
  • Olmaz herkes özgürce inancını yaşar.

1|2
    0|0
  • evet olmalı diğer avrupa devletlerinin hepsi kendi dinini tutuyor halkına uygulatıyor ama bizi devletin dine olmaz diye yutturmaya calısıyorlar.

1|0
    1|1
    • Hangi Avrupa devletlerimis o ? :D Hayir öyle birsey yok.

• Olmamalı ama bizim devletin her bir şeyi var maaaaaaaaaaŞalllah :)

2|0
    0|0
  • milletin dini neyse benim bildiğim devletin dinide o oluyor..

0|0
    1|1
  • olmaz tabisi

0|1
    0|0
  • İslam'a göre olmalı reddeden şirke girmiş olur. Kur'an-da yönetim şeriattır he ister miyim istemem ama karşıda çıkmam öyle bişey yok,olamaz diye. sadece olmalı

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 16

• Devletin dini olmaz. Devlet dediğimiz içinde farklı unsurları barındıran bir yapıdır. Milletin de dini olmaz. Millet farklı dine inanan insanların oluşturduğu bir bütündür. Devletin sadece tek bir anayasası, resmi dili, milli marşı, bayrağı vardır ve vatan sınırları içerisindeki her birey beğensin devletin bu değerlerine saygı duymak mecburiyetindedir.

2|3
    0|0
  • Elbette olur ve olmalıdır da. 75 milyon ülke, en az 50 milyonu Müslüman adam devletimiz dinsiz, Allahsız bir devlet. Gerekçe neymiş : Burada Müslüman olmayanlar var. 20 milyon Müslüman değil diye 50 milyon insan kafir gibi yaşarsa bu cumhuriyete aykırı değil mi ? Bu ne çelişkidir !

Hem devlet yönetiminde din olmasın, okullarda din olmasın, sokakta din olmasın... Din olmasın demek Allah olmasın demektir. Böyle diyen bir Müslüman, derhal KAFİR olur. İstediği kadar namaz kılsın ondan sonra. Bu ne kepazeliktir arkadaş ! Din bana karışmasın dedikten sonra ölen leşlerinizi ondan sonra utanmadan nasıl camiye getiriyorsunuz ? Meyhanelerden, pavyonlardan kaldırın ölen yakınlarınızı !

Medeni kanun İsviçre'den, ceza kanun İtalya'dan, ticari kanunlar Almanya' dan, laiklik Fransa'dan... Kafirlere göre yaşıyorsun , sonra Müslüman taklidi yapıyorsun. Ondan sonra, tecavüzcüler asılsın, teröristler kesilsin diye ağlamayacaksın. Ölüm cezaları, İslami cezalardır. Sen İslamla hükmetmezsen, senin kafan karışır, memleketin karışır, halkın karışır. Biz İslamdan saptık, bir kafirlere yalakalık yaptık, biz Kur'andan saptık, bugünkü duruma düştük. Bu suçumuzu itiraf ediyorum ben. Siz de edin ve hemen tevbe istiğfar edelim...

3|1
    6|3
    • Hani herşeyin cezasını Allah verecekti hocam ? Direk özetlerim senin bu yazını. Neyse üstteki cevaplara bak sana vereceğim cevaplar orada yazıyor.

• Bazı uslup ve yaklaşımda daha dikkatli olabilirdim. ama genel olarak güzel meselelere değinmişsin

• 50 milyon müslümanmı. onların müslüman olduğunu nerden biliyrosun pardon da! müslüman görünen münafık olmasınlar sakın...nasıl müslüman ülkeysek artık...adam namaz kılar namazın ardından bankaya gider parası ne durumda faizini filan kontrol eder...vs vs.. bu ülkede gerçek müslüman sayısı %2-3 civarındadır hakkıyla yaşayan...geri kalan ya kendine müslüman ya da sözde müslüman o kadar.

• Oldu olacak; devletin futbol takımı, burcu falan da olsun..

Hadi diyelim devletin resmi dini islam oldu, mezhebi ne olacak?Türkiye'deki her müslüman sünni mi?

Hatta, her müslümanım diyen müslüman mı önce bunu sormak gerek..Müslümanım demekle müslüman olunmaz.Günde 5 vakit namaz kılmayan biri müslüman değildir.

İşine gelirse..

2|2
    0|0
  • Devletin dini olmaması gerek fakat bunun uygulanabildiği bir ülke yok.

Devlet, toprakları üzerinde yaşayan herkese eşit davranmalı.

Din, dil, etnik unsur ayırt etmemeli.

Örneğin, gidin en medeni Avrupa ülkesine cami açmak için izin alamazsınız fakat bir sinagog ya da kilise açmak çok kolaydır.

0|1
    0|2
  • İnanç kişinin kendisine özgüdür.Devletin dini olmamalı kişisel özgürlükler ilkesi olmalı

3|2
    0|1
  • Devlet objektif bir yapı halidir dini olmaz olmamalıdır

Sahip çıktığı insanların inançlarına kucak açmalıdır devlet dediğin

Ötekileştirmeden

1|1
    0|0
  • işin içinde yönetim varsa olur tabi bir devleti yönetiyosan müslümansan islami kurallara göre yönetmek zorundasın ve o kurallar gecmelidir islam her alandadır ama bir ülkede yarı yarıya veya karısık varsa o zaman islamla yönetmelisin ama yapamazsınız

0|0
    0|2
  • İnsanlarda ALLAH korkusu olmadıktan sonra devletinin dini olması çok önemli gelmior bana

2|2
    1|0
  • kesinlikle olmamalı. o zaman insanlar daha rahat sömürülür gerçi şimdi de sömürülüyor bir farkta yok yani.

bizim türk milleti din yönünden kolayca sömürülmeye alışık maalesef..atatürkte bunu gördüğü için laikliği getirdi.bir bakıma amaç buydu..

adam namaz kılmaz ama dersin ona şuraya yardım et cennetten bir arsa senindir.hemen koşa hemen koşa yardım eder..

ah işte başbakanın bir sürü ses kaydı yolsuzluğu çıktı ne oldu sonuç SIFIR...ADAM mitnginde dualı şiir okudu ALLAH dedi koyunları uyuttu!

hz MUHAMMED NE GÜZEL DEMİŞ ASIRLAR ÖNCESİNDEN SANKİ BUGÜNLERİ GÖRÜR GİBİ

İNSANLARIN NAMAZI,İBADETİ SİZİ ALDATMASIN.PARAYLA OLAN İLİŞKİLERİNE BAKIN

0|0
    0|0
  • ne alakası var türkiye bir islam devletidir.elbetteki diğer dinlerin mensubu insanlarla kardeşçe yaşarız.

1|1
    1|1
  • olur.

2|0
    0|0
  • olur. mesela Türkiyenin dini müslüman. Ama sözde laik geçiniyoz.

0|2
    0|1
  • Dinsiz devlet olurmu?

0|2
    3|4
    • Devletin içinde din diye bir kavram olmamalı bence. Din; Yaradan ile kul arasında olmalı.

• Müslüman olmayanı İslam hukukuyla yargıla diyen kim ? Dini karıştırmadan insani değerlere göre yargılamak diye bir şey var.

• Bulut geçti bu konuyla ilgili 5 dakikalık bir video göndermek istiyordum ama listemde olmadığınız için link size ulaşmadı,sadece o linkin size ulaşması için arkadaşlık teklifimi kabul edermisiniz.

• Devletin dini olur.Her devletin resmi dili,ideolojisi,bayrağı ve benzeri değerleri vardır.

Din de bunlar gibidir.

1|0
    1|4
  • Hayir devletin Dini olamaz bu mümkün degil, cünkü bir devletin icinde bircok degisik inanca sahip olan insanlar yasiyor ve inanmayanlarda yasiyor.

O devlete yasan insanlarin Dini olabilir veya olmaya bilir..

0|0
    0|0
  • örnek aldığımız Avrupa devletlerina bak bakalım fransa haricinde kaçında laiklik var, kaç tanesi Hristiyanlığı dışarı atıyor, kaç tanesi kendi inançlarını geri plana atıyor...

0|0
    1|2
Yükleniyor...