Evrim teorisine inanır mısınız? Hem evrime inanıp hem Tanrı'ya inanılabilinir mi?

İvet sorumuz açık. Evrim teorisine yani tüm canlıların ortak atadan gelme fikrine inanıyor musunuz? Evrime inanan biri aynı zamanda bu evrimi şekillendiren bir Tanrı'ya inanabilir mi? İnanıyorsanız niye inanıyorsunuz, inanmıyorsanız niye inanmıyorsunuz?

Lütfen "biz maymun değiliz, ama evrimciler maymun olabilir ;) " şeklinde yorum yapacaklar s**tirsin gitsin. Ciddi yorumlar reca ediyorum.

• Evrim teorisine inanıyorum.
    50% (4)40% (4)44% (8)Oy Ver
  • Evrim teorisine inanmıyorum.
    50% (4)60% (6)56% (10)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Evrim teorisine inanmayanlar, bildiğinden mi inanmıyor? Yoo ona öyle söylenmiş. İlk okulu bitirmemiş cami hocası üflemiş kulaklarına, bunlar üniversite bitirmiş olsada o an tam sıfırlamış.

Evrim yoktur diyen tabiiki evrimini tamamlayamamış kişiden başkası değildir bana göre.

Maymundan mı geliyoruz yani diye soruyorlar. Maymundan ne farkın var desem öyle kalır maymun maymun bakar suratına. Genetik olarak %99 aynıyız. Haberi yok ki. Şimdi bazıları çıkar "yok ben aynı değilim" diye atlar. Tamam sen insan değilsin zaten, koyunsun. Git de kırpsınlar kıllarını.

Dini açıdan ele alırsak. Evrimi inkar etmek Kur'an ayetini inkar etmektir. Dolayısı ile dini inkar etmektire kadar götürebilinir bir olgudur. Pek çok ayet var ama en başlıcaları Allah "ben sizi tek bir canlıdan yarattım" buyurmaktadır. Sorsan "o erkek işte, kadın ondan yaratılmış" der. Kulağına üflenmiş ya. Anca o şarkıyı tekrarlayacak. "Tek bir canlıdan diyor". Erkekden demiyor ki. O canlıda tek hücreli bir canlıdır ilimsel olarak.

Ayrıca "Allah yarattığını daha güzeli ile değiştirir" mealinde bir ayet bulunmaktadır. Şimdi bakındım ama tam yerini bulamadım. Bu cümle bizatihi evrimi açıklamıyorsa neyi açıklıyor ki?

Ayrıca Kur'an "ilimi" kendinden üstün tutan bir kitaptır. Yani Kur'an ilimi denetlemez ama ilimin kendisini denetlemesine izin verir. Neden? Çünkü ilimi yapan Allahtır. O kuralları "bulan" ilim adamları, Allah'ın koyduğu kuralları bulur. Kur'an ilime/bilime aykırı olacak yani Allah kendi ile çelişecek değil ya. Kur'ana göre Allah'ı en iyi tanıyan da ilim adamlarının ta kendisidir zaten. Gel gelelim günümüzde daha doğru dürüst okuma yazma bilmeyen cahil insanlar ilim adamlarına "sen yanlış biliyorsun" diyebilmektedir. Niye? İnsan topraktan yaratılmış. Ulan etrafında ne var ise hepsi topraktan yaratılmıyor mu diye sormak lazım. Evler arabalar bilgisayarlar sivri sinekler... Ne varsa hepsinin ham maddesi toprak değil mi? Ama bu cahil insanlar, düşünmezler. Kur'an daki sembolik anlatımı, düz yazı sanırlar.

Herkesin dini kendine. Ayrı konu. Ama ben müslümanım, ben Kur'an'ı eksiksiz, içinde çelişme olmayan bir kitap olduğuna iman ettim ve İslam dininin kaynağı olarak kabul ettim diyorsan, o kitabın kuralları dışına çıkmayacaksın arkadaş. Ne derse kabul edeceksin. Hadi çıktın diyelim, günahı boynuna. Ama Kur'an'a uyanları eleştirmeye kalkma bari. Ayıp oluyor...

1|2
    0|1
    • Vaaay enteresan bir bakış açısı olmuş. Böyle güzel cevaplar çıkacağını düşünmemiştim.

Peki Hz. Adem ve Hz. Havva'nın cennetten inme olayı? O evrime biraz ters olmuyor mu?

• Arkadaş indi de zembille mi indi?

Sembolik dedik ya. Yani Ruh oradan gelmiş olabilir. Bedenleri bu dünyada onlar da doğmuş olabilir.

Bilemezsiniz.

İyice irdelerseniz hz. Ademden önce de bir insan olduğu anlaşılır. Çünkü melekler insanı tanıyor. Kan akıtan bir ırk olduğumuzu biliyor...

Kainat yasalarını Allah koymuştur.

Allah kendi koyduğu yasayı çiğnese idi şeytana verdiği sözü çiğnerdi, hz.isa ya Allah' ın oğlu denildiğinde, kıyamet kopardı. Kur'anda yazıyor bu da.

Kızlar Ne Diyor 5

• uc postulat (variation, heritability, natural selection) ve gould ve eldridge tarafindan dile getirilmis genetic drift ve allopatric speciation dan ibaret olarak ele alindiginda "biz maymundan mi geldik simdi" geyiklerinden uzak kalinabilecek bir teoridir zaten. Hayatını adamış profesörler bilim insanları buna. Ve sen de gelip 2 dkda çürütüyorsun teoriyi. Zaten o tür insanlar icin sorun maymundur hani kendilerine bir gül dalidan ya da zarif bı kuğudan geldikleri söylense problem olmayacaktı eminim.

Herneyse ben açıkcası inanmıyorum bu teoriye, ama araştırılması bilinmesi gerek bunu desteklerim. İnanmama sebebim ise en basitinden duyguları açıklamakta yetersiz kalır evrim teorisi. ayrıca herkes bunun aksini idda etse de hala termadinamigin 2. Kanununa uymadığı görüşündeyim

1|1
    0|0
  • Hayir evrim reorisine innamiyorum

Cok.kucullen.meraktan bir.kitap.okumustum.ozmandan aklima yatmamisti.maymundan geldigimiz

Ama cuantum teorisişu anaklimda bumu arasticam inanirsam.buna bellki.oda.kuranda varsa

0|0
    1|1
  • Neyse ki "Madem maymundan geldik şimdiki maymunlar neden evrimleşmedi eheheh" diyenler olmamış.

1|2
    0|0
  • Evrim yoktur :) bunun tartışmasını yıllar önce sonlandirdilar

0|0
    1|2
  • Halkın evrime değil devrime ihtiyacı var.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• İnsanlar inandıkları şeye tapar.

Evrim Teorisine inanan da tapar dogmalaştırır vs...

Evrim Teorisi adı üstünde bir teori kesinleşmiş bir bütünlük yoktur sürekli gelişmelte. Günümüzde "Modern Evrim Teorisi" vardır .

Aslında doğrusu şudur : İnanmak ile bilmek farklı olgular bu olguları birbirine karıştırmadan pekala uygulanabilir ...

Bilim insan eseri ve sürekli eksiktir ki zamanla kendisini geliştirmekte yeni kavramlar ve düşünceler türetmekte. Ama bu düşünceler ilahi bilgilerle temas etmesi mantıklı bulmuyorum .

Bana göre ilahi bilgiler ile inanç aykırı doğrular ( uzay geometrisi ) gibi düzlem dışında paralel değil ama kesişmeyebilir ama basit indirgenmiş bir düzlemde kesişebilme algısı durumu vardır .

Mutlak gerçek insan algısının ve iradesimnin kısıtlı olduğu gerçeğini idrak edildiğini hatırlayan her birey bilimsel olguların bugün doğru olan şeyleri yarın çürütülebileceği gerçeğini de bilir ...

Bilimselliğin temellerinden biri de Felsefeden gelen şüpheciliktir. Bu pay korunduğu sürece bilim gelişir ve mutlak gerçeğin izdüşümleri üzerinden mutlak gerçeğin kendisi hakkında bilimsel metodlarla ifadesini geliştirebilir veya çüretebilir .

0|1
    0|0
  • İnsan bir yaratıcıya inanacak, herşeyi o yaratıyor ve o yok ediyor diyecek, gözle göremediği sperm ve yumurtadan meydana geldiğini kabul edip buna mucize diyecek sonra ufacıkta olsa kafa yormadığı bir gerçeği dışlayacak, kendi mantığınca basit tekerlemelerle evrimi yalanladığını düşünecek. Tamamen abest bir durum.

Ademi topraktan yarattım diyince inanıyorlarda yaratıcının insanı ve diğer canları birbirlerinden "evrimleştiremeceğinimi" düşünüyorlar? Bu yaratıcının herşeye "kadir" olma sıfatına gölge düşürmez mi ?

Yaratıcı herşeyi yaratacak ama evrim gibi bir duruma hükmedemeyecek, yani bu mudur onların akıllarında ki yaratıcı ?

0|0
    0|0
  • Hem tanrıya hem bu teoriye inanmak çelişki değil bence tanrı ilk maddeyi oluşturmuş sonrasında ise herşey evrilmiş olabilir.

1|2
    0|0
  • İnanmak diye bir şey yoktur Evrim'de. Dünya'da olmamızın en mantıklı açıklaması Evrim'dir diye düşünüyorum.

Dediğin şey, Teizm'ciler için mümkün olmayan bir şey ama Deist'ler için mümkün olabilir.

1|2
    1|0
  • Evrim Teorisine inanamazsin. Evrim Teorisi inanilacak birsey degildir.

Senin Evrim Teorisini ya bilirsin ya da bilmezsin. Bilimde inanmaya yer yok.

Basit örnek vereyim.

Bir kisi buzun soguk olduguna inanamaz. Sen buzun soguk oldugunu ya bilirsin ya da bilmezsin.

Evrim Teoriside böyledir. Ve Evet Evrim Teorisi bir gercektir ve hayir Evrim Teorisi insanlarin maymundan geldigini desteklemiyor.

Ikinci soruya gelirsek. Evet hem Evrim Teorisine hemde bir Tanriya inanilir.

1|1
    0|1
    • Şu açıdan diyorum, evrim teorisi dinlerle zıt şeyler içeriyor. Bundan dolayı büyük bir çoğunluk bunu kabul etmiyor. Bu yüzden "inanıyor musunuz inanmıyor musunuz?" diye bir soru yönelttim.

Ben maymundan geldik falan demedim, öyle diyen insanların yazmamasını söyledim. :)

• O maymun bölümü benim Cevapimin altina "Hhahahaha sen maymundan mi geldigini düsünüyorsun" diyecek sakirtler icinde, senin icin degil ;=)

• Benim çamurdan, kadınların kaburgadan yaratılmasından çok daha mantıklı bir teori, ayrıca arafosiller ve deneylerle ciddi şekilde desteklenmiştir. Çamurdan olduğuma dair mantıklı bir açıklama bulamadım. Hele ki hurma ağacının halamız olduğunu öğrendiğimde dumura uğradım(islami kaynaklarda geçer, ademin artan çamurlarından yaratılan hurma halamız sayılırmış). Primatların kuzenim olduğu çok daha mantıklı ve gerçekçi bence. 2. Sorun için diyeceğim inanmak isteyen inanır ama kanıtlayacak ciddi bulgular yoktur. İlk maddeyi yaratan tanrı nasıl var olmuştur? Eğer tanrı var olabilîyorsa herşey varolabilir kendi kendine..

0|1
    0|0
  • Evrim mantıksız , ancak organlarda evrim olabilir buna inanırım ancak.

Bir türden başka türün evrimleşmesi saçma ,

Sonuç olarak adaptasyona yönelik evrime inanınırım ,darwin evrimine inanmam

0|1
    0|2
    • Neden sacma olsun ? Bu bilimsel aciklanmis. Sen bilimi senin ortacagdan kalma Kitabina göre bükemezsin.

• Teori arkadaşım , gerçekliği yasalaşmamış henüz.

• Hayatta evrimi yok sayamayız.Madem ki evrim yok en basitinden mikroplar kullandığımız ilaçlara karşı nasıl direnç kazanıyolar?Zaten Darwin maymundun insan oldun demiyo.Dediği bundan kaç milyon yıl önce primatların bir atası vardı sonra maymun olcak kol kendi dna dizilimini oluşturdu insan olcak kol kendi dna dizilimini oluştur ve herkes kendi yoluna gitti.Ayrıca evrimi destekleyen biri allaha inanabilir bence.

0|1
    0|0

0|1
    0|1

0|1
    0|1
  • inanmıyorum.

biz maymun değiliz, ama evrimciler maymun olabilir ;)

0|0
    0|1
  • evrime inanıyorum ama teorisine inanmıyorum

0|1
    0|1
Yükleniyor...