Okullarda öğretilen tarih hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

iyi akşamlar herkese

Milli tarih ve resmi tarih düşüncesinden bahsediyorum...

yorumlar için teşekkürler

0|0
2|15

En İyi Erkek Görüşü

• okullarda öğretilen ne doğru ki? diğer dersler çok mu doğru,çok mu gerçekçi.çocukları en güzel zamanlarında eğitime kendilerinin ihtiyacı olan öğretmenler köreltiyor. milli eğitim camiasındaki 100 öğretmende 90 ı devlet memurluğun alındığı anda aç kalır. özel sektörde para kazanacak çap yok adamlarda. ekders ücretleriyle beraber 3000 e yakın para alırlar,anasını satayım hep ağlarlar. hiç bir zaman paraları olmaz. görende bunları,memleketin en ucuz aylıkla çalışan işçileri sanacak. alışmışlar çocukların bunlara saygı göstermelerine ,sanıyorlar ki gerçek hayatta da başkaları bunları adam yerine koyacak. imkanım olsaydı ilkokul 1 e bile gitmezdim. erkin koray ın neden kızını okula göndermediğini şimdi anlıyorum. zaman israfı tamamen. afedersin bir bok öğrettikleri yok.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Çocuklarına yaptığın kötülüklerimi yoksa daha çok iyiliklerimi anlatırsın? Devletler açısındanda bu çokta farklı değil. Tarih veya kişinin geçmişi devlet ve anlatan kişi tarafından her zaman yanlıdır.

0|0
    0|0
  • osmanlıyı çok masum anlatıyorlar gerçekçi gelmiyor

1|0
    0|0
  • Fikrimi kabaca rakamlarla vereyim :

%10'u doğru, % 40'ı yalan % 50 si çarpıtma.

0|0
    0|0
  • türkiye'de tarihi, tarih hocalarından başka bilen yok bu çok belli.

0|0
    0|0
  • Geliştirilmeli diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • osmanlı çok hafif anlatıyorlar sorun değil ama bir arkadaş 1938 den sonra cumhruiyet yok demiş o konuda haklı atatürk den sonra en azından 1958 kadar felan anlatılması lazım ismet inönü dönemi çok partili döneme geçiş dp partinin iktidara gelmesi felan

0|0
    0|0
  • eksik öğretiliyor lisede özellikle yakın tarih de öğretilmeli bence. hep cumhuriyet kurulur inkılaplar yapılır ve 1938 de biter. halbuki en az 2002 ye kadar gelmeli diye düşünüyorum

0|0
    0|0
    • siyasi tarihe girer o ve lise çağındaki çocuğun olayları muhakeme etmesi zordur...oldukça yanlı olur o konu biraz...

• üniversite daha bağımsızdır ama liseler öyle değil...öğretmen kendi düşüncesini empoze eder ve sağlıklı eğitim olmaz...siyasi tarihse gündem oldukça riskli olmaz mı?

• üniversitelerde esas hocalar bağımsız bir biçimde kendi fikrini empoze eder ben en azından kendi okulum için böyle gördüm. ki dediğim gibi lisede öyle bir anlatılıyor ki sanki tarihimiz 1938 de bitiyor gibi. Ayrıca abdülhamitten sonrası benim için zaten siyasi tarihtir. orada kahramanlıklar, destanlar biter siyaset girer işin içine o yüzden ben çok derinlemesine olmasa da anlatılmasına taraftarım

• beyin yıkamaktan başka bir şey değil.

0|0
    0|0
  • okuldaki tarih tamam yalan Dersim katliamı hiç söylemedi Atatürk yaptıgı kucuk yasta beyin yıkıyorlar resmen

0|0
    0|0
  • kesinlikle gerçekçi değil mesela 1. dünya savaşına girişimizi 2 alman gemisinin bizi kandırması gibi anlatılıyordu bizim zamanımızda :)

0|0
    0|0
  • taraflı. osmanlı tarihinden tut 80 darbesine kadar.

türk ve arap ırkının kötülüklerini göstermeyip yücelten. gerçi hiçbir ülke kendi tarih kitabında gerçekleri yazmaz ama bizimkiler yalan bilgi veriyor.

0|0
    0|0
  • Osmanlı gibi barbar bir devleti bana çok iyi niyetli bir devletmiş gibi anlatan tarihe inanmıyorum

0|0
    0|0
  • yetersiz

0|0
    0|0
  • osmanlıyı çok yüceltiyorlar kimsede demiyor oğlancılığı falan

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Neyi ne kadar bilmemiz gerekiyorsa o kadar öğretiyorlar..

Detay yok..Bazı gerçekler saklanıyor..Normal olan şeyler abartılarak , faraziler gerçekmiş gibi anlatılıyor..Bunun farkına lise tarih kitaplarından sonra okuduğum ciddi tarih uzmanlarının elinden çıkmış kitaplarla vardım..

MEB gibi devletin kontrolünde olan bir kurumdan gerçekleri saptırmadan bütün çıplaklığıyla yazmasını bekleyemeyiz..

Okul tarih kitapları için ''icebergin sadece su üstünde görünen kısmı'' diyebilirim..

0|0
    0|0
  • bu hocasından hocasına değişiyor ama müfredatı yanlış bence.

0|0
    0|0
Yükleniyor...