Allah ve mahiyeti hakkında bir sorum olacak

Birşeyin var olduğunu bilmek başka mahiyetini içeriğini bişmek başkadır.kainatta öyle şeylervarki ,bizler onların varlıklarını bildiğimiz halde içeriklerini kavrayamayabiliyoruz .Ruh ,yerçekimi kanunu,elektrik,hayal ve şafkat gibi şeylerin varlığına inanıyoruz ama göremiyoruz .Allah'ın varlığınada bu gözler bakabilirmiyiz?

Güncellemeler:
Güzel yorumlar ve faydalı bilgilerinizi aktardığınız için tüm arkadaşlara teşekkürler.

0|0
6|6

En İyi Erkek Görüşü

• Çok güzel demişsin. O mantıkla düşünmek zorundayız zaten. Allah-ü teala, kendini gösterse de hiçbir insan onu algılayamaz zaten.

Araf Suresi 143. Ayet : Musa (A.S), tayin ettiğimiz (belirlediğimiz) zamanda gelince, Rabbi onunla konuştu. (Musa A.S) şöyle dedi: “Rabbim, bana (Kendini) göster, Sana bakayım.” (Allahû Teala): “Beni asla göremezsin. Ve fakat dağa bak! O, mekânını kararlı tutabilirse (yerinde durabilirse); o zaman sen, Beni görürsün.” buyurdu. Rabbi, dağa tecelli ettiği zaman onu paramparça etti. Musa (A.S), bayılarak yere düştü. Sonra ayıldığı zaman: “Sen Sübhan'sın (Seni tenzih ederim). Sana tövbe ederim. Ben, mü'minlerin ilkiyim.” dedi.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Üstlerindeki göğe bakmazlar mı, onu nasıl bina edip süsledik. (Kaf Suresi)

Yüce Allah'ı görmek istedikten sonra o kadar çok delil var ki.

Ya bazen düşünüyorum da küçücük bir karıncada nasıl olur da damar vs. olabilir..

Muhteşem bir şey. Yani aklı selim olan her kul bunu idrak edebilir aslında.

Bu kadar şey nasıl olur da muhteşem şekilde dizayn edilmiş olabilir..

Bunu ancak bir yaratıcı yapmış olabilir. Yüce Allah'ı görmek isteyelim her şekilde görebiliriz.

1|1
    0|0

• Ya evet gerçekten ilginç teşekkür ederim.

Allah karıncayı yaratıyor,birde onun yavrusunu yaratıyor.ufacık karınca ,koskoca güneşle irtibatlı .eğer güneş olmasa o karıncada olmaz,çünkü onun görmesi için güneş lazım,gıdasını vitaminini elde etmek için güneşe ihtiyaç var,demekki karıncayı kim yaratmışsa güneşide o yaratmıştır.

• Nietzsche gerçek çirkindir demiş. Gerçek yüzünden mahvolmayalım diye sanatımız var. Bunu dinler ve efsaneler için de söyleyebiliriz. Hayatımızın beyhudeliğini görmezden gelerek yaşama devam etmek için allahı var kabul edebiliriz. İçeriğini bilmek ise gerçekte ne olduğundan ziyade yaşamı algılama biçimimizle onu nasıl yaşadığımızla bir anlam kazanıyor. fakat bu hayatı yaşanabilir kılan düşünceler çizgisini açıp yaşanmaz kıldığında ya da diğer insanları yaşamlarını zorlaştırdığında işin rengi değişiyor.

0|1
    0|0
  • Külli ve cüz-i irade bu sorunuzun yeterli cevabı olacaktır diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • Meseleyi birazcık açsanız müsait vakitte

• rica ederiz...

• hangi gözle bakmalıyız bilmem ama

hissederiz Allah'ın varlığını

0|1
    0|0
  • Çok ilginç bir sey. Altın oran kavramını araştır. İnsan vücudunun kusursuz dizaynını ve onda kullanılan altın oranı. Allah'i tanimak ve bilmek demek tevekkul kavramından geçer. Bir yaprağın düşmesinde bile bir hikmet vardır. Evrende hicbirsey amaçsız değil. Ve biz aciz insanlar tüm ömrümüzu dahi versek Allah'ın ilmini izin verdiği kadar keşfedebiliriz. :)

0|1
    0|0
    • Yönlendirmen için teşekkür ederim .

• Biz şeyler varki kımse anlamiyor. Anlatamıyorsun da. Her alimin bir kerameti vardır. Allah ile kendi arasindadir. Diğer bir alim bile bilmez..Allah bize keramet sahibi iyi kullar olmayı nasıl eder ins.

• Ben şahsen Allah'ın varlığına düşünerek inanırım yani cok derin konular ama herkes dünyaya kendine o gözle bakarsa Allah in varlığına dair beklediğinden çok kanıt bulur

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Elektriği görürüz, hayali de görürüz, yer çekimi teorisi gözümüzle takın olduğumuz bir durumdur, şefkat ve sevgi gibi duygularımız da beynimizin seretonin/dopamin gibi hormonları salgılamasıyla algılarız ve bu da beyin görüntüleme cihazları sayesinde biliyor. Fakat Allah'ı hiçbir duyu organı ile algılayamayız ve hiçbir teknoloji ile ortaya çıkaramayız, Allah'a da dinlere de inanmıyoruö.

1|2
    1|0
    • Arkadaşım elektrik salt gözlemle gözükmez ,elektirik ya televizyonda,gerek buzdolabında,gerek ampul gibi aletlerde yansıma yürütür sizi nahsettiğiniz araçlar görmeye yardımcı olurlar.gökyüzündeki yıldızları görmek için teleskop gerekli olduğu gibi Allah'ı görmek için iman cihazı takınmak lazım.zaten Allah'nurdur gözle gözükmez,güneş nurdur,ışıkta nurdur,bunlar maddi birer nurdurlar,Allah ise manevi nurdur dünya gözüyle gözükmez,yalnız ahirette gözükürionu gören gözde başka gözdür.

• İslam dini mistiszm değildir ,gerçeğin ve hakikatin tek gerçeğidir.islamiyet insanın hem bedenine hem ruhuna sonsuz mutluluğu vaad eden ,delillerle ,hak ve geçerliliğini görmek isteyen gözlere ve kalplere ,ve akıllara güzelliklerini sunan bir deryadır,fakat islama uymak ve onun doğrultusunda yaşamak şartıyla.bununla birlikte doğa üstü olaylara inanmıyor,fakat şuursuz aklısız doğaya tabiat ana veya yaratıcılık vasfederek ondan medet umabiliyorsunuz.

• Benim için Hristiyanlık, Budizm ve diğer bütün dinler ne kadar yalansa İslam da o kadar yalandır. Teknoloji ve bilim çağında, orta çağ kuralları ile yaşayamazsın eğer her şeyi Allah yarattı dersen hiçbir şeyi araştırmana gerek kalmaz. Cennete gitme hayalleri ile yaşayanlar Dünya'yı her zaman cehenneme çevirmiştir.

• ALLAH'ın varlığını anlamak için bunlara hiç gerek bile yok etrafımıza bakmak yeterli ;)

0|1
    0|0
  • aşk diye bişey var ama göremiyoruz. değilmi? veya üzüntü mutluluk hiç birini göremiyoruz. buda öyle bişey

0|1
    0|0
  • ALLAH 'ı hissetmenin ona yakınlasmanın tek yolu dinimize olan baglılıgımza baglı .. dinimize deger verdıgımız surece kusursuz uyguladıgımız taktırde onu hısseteblrız ...

0|1
    0|0
  • Görebilene Allah her yerdedir.Göremeyen içinse zifiri karanlıktır.

0|1
    0|0
Yükleniyor...