Heykel Yapmak Neden Haram?

Sorum gayet açık heykel yapmak harammış. Peki neden?

Güncellemeler:
En iyi cevabı seçtim göz atıp ona göre yorumlarsanız sevinirim

0|0
7|17

En İyi Kız Görüşü

• Öyle bir şey yok diyenler azıcık tarih okusa.. Türklerin İslamiyeti kabulü ile resim ve heykel yasaklanmış. Putlaştırmak babında sanırım.

Elbette saçma.

2|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 17

• Mantıki açıdan bakıldığında heykel yapmak birçok dinde yaratıcıya has özellik olan "yaratma" fiilinin insanlar tarafından taklit edilmesidir.Sanatın tarihteki ilk örneklerine bakılırsa doğayı taklit etmekle başlasada belli bir zaman sonra varolmayan herhangi birşeyi maddeleştirmeye kadar gitmiştir. Bu özü koruyamayıp yaptığı esere tapacak kadar körelen toplumlar tarafından ise yaratıcıya yapılan hakaret gibi algılanır olmuş. Hatta satranç gibi oyunlarında heykelciklerden oluşması sebebiyle yasaklandığı olmuştur.

Fakat tarihin bize öğrettiği, birşeyi fiziki olarak yasaklamak fikri olarak düşünmekten alıkoyamaz hiçbirzaman insanı..

0|0
    0|0
  • Bu da bagnaz İslam Çarpıtıcılarının ürettiği bir başka yalandır.

Heykel yapmak gece tırnak kesmek bunlar haram falan değil

İslamiyet öncesi toplumlarda put' a tapma vs gibi dinsel olgular gözlemlenmiştir biliyorsun.

Önemli olan sey heykeli yapıp (islamiyete gore) ona tapmak gunah. Yani onu put yerine koymak. Ancak heykel yapmak neden gunah olsun ki...

O zaman bu ifadeye gore resim de yapamazsın, ilahi güzelliği anlatan bir şiir de yazamazsın.

Saçma sapan şeylerle islamiyeti rezil ettikleri için bugun bu kadar islam dusmanı var. İslamiyeti bu kılıfa soktukları için ülkemizde bir tane bile dunyaya nam salmıs heykeltraşımız olmadı, birmichalangelomuz, bir raphaelimiz (ninja kaplumbaga olanlardan bahsetiyorum elbette) olmadı.. bir tane abidemiz anıtımız yok eskiye dayanır.

O nedenle bence sallama. Ben dogru oldugunu inanmıyorum.

0|0
    0|0
  • yobazlara kalsa herşey haram, sana çok samimi görüşümü söyliyim, Kur'an araplara hemen hemen herşeyi yasaklamış ve kurallar koymuş. çünkü götünü yıkamayı bilmeyen ve un helvasına tapan embesil bir milletmiş. bir Türk'e kural ve yasak koymaya gerek yoktur. çünkü Türk hiç bir zaman arap değildir, hiç bir zaman puta tapmamıştır ve her zaman yıkanıp temizlenmeyi bilmiştir. onun için araplara koyulan yasaklar bir Türk olarak beni bağlamaz. evet, geçmişinde un helvasını Allah zanneden bir toplumun heykel yapması bence de yasak olmalı, mantıklı :))

1|1
    1|2
    • una tapan arap müslüman ben kafirim dimi :))

• cevabın o kadar saçma geldi ki okudugum ıcın kendıme kızdım ya ne alaka yanı kısa deseydın araplara oyle bır yasak varmıs ama bızı dertlemez dıye

• ARAP GÖTÜ YALAMAKTAN NE ZAMAN VAZGEÇERSENİZ O ZAMAN MİLLET OLARAK Bİ DEĞERİMİZ OLUR

• HEYKEL yapmak haram değil .eğer ona taparsan orda bir sorun var demektir! o yüzden uygun görülmemiştir belkide..haram diye bişey yok

1|0
    0|1
  • O kadar saçma bir düşünce ki yorum bile yapamıyor insan. Saçma sen onlara tapacak değilsin ya. Kör cahillerin uydurmasıdır bir araştırıcam bakalım ne çıkacak altından

0|0
    0|0
  • link

burada caiz mi adı altında bişe var aslında ama pek emin değilim duymadım daha önce ben böyle bişeyi

0|0
    1|0
  • Öyle bisey yok.

Uydurma.

Islamı anlamayan gerizekalıların uydurmaları.

Islam güzel olanı sever.

0|0
    2|2
    • Oyle bır sey olmadıgına emın mısın acaba?

• doğru edep çizgisi cevapta görebiliyoruz bununla ilgili hadis var hadisin kaynağı peygamber lafının kime dokunduğundan haberin yok senin edepten bahsedene bak...

• Bana edepten bahsedecek yuzun olsaydı guzel olurdu

• Resim, fotoğraf bile tartışılır haram olması konusunda. Putlaştırıyor

0|0
    0|0
  • hangi salak uydurdu bunu

0|0
    0|1
  • putperestlikten dolayı olabilir, eskiden insanlar yaptığı heykellere tpıyormuş belki ondan yasaklanmıştır..

0|0
    1|0
  • Zamanında Araplar Tanrılarının heykellerini yapıp tapındıkları için haram kılınmış.

0|0
    0|0
  • Kimden duydun haram olduğunu ?

0|1
    0|0
  • bir ara da müzik haram demişlerdi :) saçmalık...

0|0
    0|0
  • put yapmış olursun:)

0|0
    1|0
  • insanların onlara tapınma ihtiyacı duydukları için yasaklanmıştır.

0|0
    1|0
  • putlara yapanlar vardı o zamanlar o yüzden olabilir googleden sor

0|0
    1|0
  • Put olarak göründüğü için olabilir. Resim yapmak da yasak.

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Kıyamet günü bu suretleri yapanlara; yaptığınızı canlandırınız denilecektir."(Buhari)

Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor..

“Her kim bir suret yaparsa şüphesiz Allah o kimseyi yaptığı surete can üfleyinceye kadar azab edecektir. Halbuki sureti yapan o kişi, yaptığı surete ebediyyen ruh üfleyip can veremeyecektir.”

0|2
    0|1
  • haram falan değil,yobaz uydurması söylemler bunlar

2|1
    0|2
  • Önemli olan niyet değil mi? Şöyle ki sen gidip bir dilenciye para veriyorsun,adam bir bakıyorsun senden zengin çıkıyor bir de güzel kafayı çekiyor ...Şimdi burada sen ona para verdiğin için günahkar mı oluyorsun.Aynı durum heykel içinde geçerli, sen bunu sanat için yapıyorsun hatta belkide bu senin para kazandığın bir iş.. O zaman bu niye günah olsun ki.Sen onu putlaştırmıyorsun, put olarak benimsemeyecek bir iraden var .

0|1
    0|0
  • İslamiyetin ilk yayılma döneminde heykel yapılması yasaklanmıştır çünkü o dönem putlara (heykellere) inanılıyordu,şuan öyle bir durum yok yani heykele tapmadığın sürece yap yapabildiğin kadar ;)

0|0
    0|0
  • Yok artık daha neler.

0|0
    0|1
  • Putlara tapanlar nedeniyle belki de bir önlem sadece. Ve resim de aynı şekilde. Ama Fatih resim yaptırmıştır. Fatih, Hz. Muhammed'den de övgü alan biridir. O halde rahatlıkla anlayabiliriz diye düşünüyorum bunun yüzünden Allah'ın insanlara kesin bir şekilde sanatı yasaklamayacağını, bunun için azap etmeyeceğini.

0|2
    0|0
    • evet,teşekkür ederim:)

• Rica ederim:)

Yükleniyor...