Oldurgan ve Ettirgen Fiiller aynı mıdır yani Oldurgan=Ettirgen midir

Oldurgan ve Ettirgen Fiiller aynı mıdır yani Oldurgan=Ettirgen midir

0|0
5|1

En İyi Kız Görüşü

• Ettirgen fiiller geçişli fiillere -dir, -r ve -t getirilerek yapılır. Birinci şahıs bu fiil türünde işi ikinci veya üçüncü kişilere yaptırır. Örneğin: kardeşim saçlarımı kestirdi

Oldurgan fiiller ise geçişsiz fiil iken -dir, -r ve -t eklerini alırlar ve geçişli hale getirilirler.

Örneğin: kardeşim bulaşıkları yıkattırdı

Sonuna sadece -t eki alan ettirgen -ttir alan oldurgandır ben böyle ayırt ederim.

0|1
    0|0
    • Adamsın diyecem ama olmayacak. Ama yine de ADAMSIN.

• Bu arada teşekkürler.

• Rica ederim asıl ben teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 4

• Eylemlerde çatı özneye ve nesneye göre olmak üzere 2 ye ayrılır.

ÖZNEYE GÖRE ÇATI

1)etken: kim ve ne sorularına cevap verir.öznesi vardır

2)edilgen: yüklemin başına 'başkası tarafından' sözcüğü gelmesi gerekir.oznesi yoktur. Mesela : tahta silindi . Silindi burada yüklem başkası tarafından silindi deriz ve uyumlu olduğu için edilgen olur.

3) dönüşlü: özne yaptığı işten etkillenmeli.mesela yıkanmak,süslenmek gibi. (-L,-n) eklerini bulundurmalı.

4)işteş: burada karşılıklı olmalı ve -ş olmalı.konuşmak gibi

NESNEYE GÖRE ÇATI

1) geçişli: yüklemin başına onu geliyorsa geçişli

2)geçişsiz: yükleme onu gelmez

3)oldurgan: geçişsiz 'r,t,dır' alarak geçişli olur.çoçuk hastanede öldü. Dersek geçişsiz olur çünkü başına onu gelmez.çocuğu hastanede öldürdü dersek.geçişli olur onu öldürdü mantıklı olur çünkü.

4)ettirgen: geçişli eyleme 'r,t.dır' ile ikinci geçiş kazandırılırsa ettirgen olur.ettirgenlerde eylemi başkasına yaptirma vardır.kızına bulaşıkları yıkattı.burda yıkattı ettirgendir

0|1
    0|0
  • ettirgen, geçişlinin geçişlilik derecesini arttırır; oldurgan geçişsizi geçişli yapar

0|1
    0|0
  • Aynı olsa isimleri farklı olmaz diğ mi? Aç kitabı çalış, hadi ablacım.

0|1
    0|0
    • Sesteş ve Eşses aynı anlama gelir ama kelimeler farklıdır buda sana bir örnek ABLA

• Allah razı olsun

• Senden de.

• ettirken geçişli oldurgan geçişsiz benim bildiğim

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Farklı. son gün ygsye mi çalışıyon

1|1
    0|0
Yükleniyor...