Sebze dediğimiz şey nedir?

Meyve dediğimiz o tohumun üstündeki kısım oluyor ancak sebze nedir? Havuç sebze midir meyve midir yoksa sadece depo kök gövde vs midir? Peki fasulye nedir? Sadece bir tohum mu? Onu da geçtim ceviz ne? Puff ne çok soru var bu konuyla ilgili :D

0|0
4|2

En İyi Erkek Görüşü

• Botanik bilimine göre sınıflandırma da sebze diye bişey yok. Bitkilerin üremik için ürettikleri tohumla birlikte bulunan araç meyvedir, salatalık, domates, çilek gibi. Havuç ise sadece köktür meyve değil.

Sebze Gastronomide kullanılan bir terimdir. Genelde tatlı olmayan yemekler kullanılan ve ota benzemeyen bitkilere sebze denir tatlı olan ve genelde çiğ yenenlere ise meyve. Ama kesin kurallar olmayıp istisnalar mevcuttur.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• aslında biyolojik olarak sebze diye bir kavram yoktur...çiçeği olan ve bu çiçekten bir yapı oluşturan her şey meyvedir...mesela bamya,zeytin,bal kabağı,fasülye..bunlar birer meyvedir..sebze diye bir şey yoktur ..o halkın yanlış bir algısı..tatlılar meyve,yemek yaptığın sebze gibi yanlış bir algımız var

0|1
    0|0
  • peki elma patatesin tatlısıdır buna ne diyeceksiniz sdlşkgsdgdfh

0|1
    0|0
  • ağaçta yetişen şeylerin meyve olduğunu duyunca da saçma gelmişti :)

hayır yani karpuz ne mesela avokado mesela ceviz, fındık, fıstık..

belki şöyle bir tez ortaya atabilirim:

yemeği yapılan her şey sebzedir :)

1|1
    0|0
  • oha şu an çözemediğimi fark ettim harbiden :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Tohunu içinde olanlar meyve dışında olanlar sebzedir. Tohumuna göre konuşabilirsin yani :) Armut,Çilek ve patatesi düşün. Tohum nerde meyve orda. Bunu bilim çocuk dergisinde okumuştum. Bilim Teknikte olabilir,hatırlamıyorum.

0|0
    0|0
    • Patateste tohum mu varmıs o.O o üstündeki nodyunlardan çıkıyor diye biliyorum, peki fasulye tohum var iç dış yok?

• yok patates sebzeye örnekti :)

O değilde bu tanıma göre salatalık ile domateste meyve hatta şam,antep fıstığıda. Bu sindirmesi zor bir bilgi :)

Yükleniyor...