Neden bazı camilerin 4 minaresi var?

neden bazı camilerin 4 minaresi var ? hatta 5 minaresi olan camiler bile var . neden yani kimisinin 2 taneyken kimisinde 4

0|0
15|13

En İyi Erkek Görüşü

• bahsettiğiniz camiler eski camiler olmalı.Çünkü eskiden camiyi yaptırana göre minare sayısı değişiyordu.Bir tür makam mertebe göstergesi.

örneğin padişah yaptırıyorsa sarayı 5 ve 6 minareli yapılıyordu minareler.padişahın altında kim varsa (gözdelerden bahsetmiyorum) 4 minareli onun altındaki de daha az sayıda minare diktirebiliyordu.şimdi mimari açıdan nasıl göze hoş geliyosa öyle yapıyorlar.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Mihmrimah camiye tepeden bakıldığında ay ve yıldızın caminin üzerinde olduğu görülebiliyormuş Mihrimah ay ve yıldız anlamlarına geliyormuş ve mimar sinanın Mihrimah sultana olan aşkından bu fevkalade eseri yaptığı söyleniyor. İhtişamla alakalı sanırım

0|0
    0|0
  • höng? kaldım yine yaa

1|1
    0|0
  • sultan ahmet camı nın altı mınarelı oldugunu bılıyorum.. O da 3. Ahmet altın mınarelı olsun demıs mımar altı anlamıs oyle olmus.. Dıgerlerını bılmıyorum...

0|0
    0|0
  • abi sayende öğrencez inşallah ciddiyim valla :)

0|1
    0|0
  • süleymanıye camının 4 mınaresı vardır bunun sebebı ıstanbulun fethınden sonrakı 4,padısah olması 10 tanede serefesı vardır bunun nedenı de osmanlının 10.padısahı olmasıdır.sultanahmet camının 6 mınaresı vardır.donem padısahı 1.mehmet altın mınarelı olsun demıstır fakat sedefkar mehmet aga donemın ekonomısı buna yetmeyecegı ıcın altı mınarelı yapmıstır.hatta o donem kabedede 6 mınare vardır ve es deger olamayacagı ıcın kabeye 1 mınare daha eklenmıstır denılıyor yanı farklı sebeplerı olabılıyor.

0|0
    0|0
  • dönemle alakalı bişey o.anadolu selçuklu zamanında yapılmış camilerin hiç minaresi olmayabiliyodu,ya da bi tane.osmanlının,mimaride erken dönem denilen döneminde camiler genelde tek minareli yapılmış ama padişah yapıları iki minarali.daha sonraki dönemlerde işler değişmiş.klasik dönemde mi geç dönemde mi tam hatırlayamadım.

0|0
    0|0
  • serkan olsaydı şimdi derdi hacı sorularına hastayım

0|0
    0|0
  • Yine, yeniden ekino..

0|0
    0|0
  • Sorularına hastayım hacı

0|1
    0|0
  • Maddiyat :((

0|0
    0|0
  • Bir sonraki sorunu merakla bekliyorum.

0|0
    0|0
  • mimariyle ilgili sanırım bir de mali tabi

0|0
    0|0
  • parası olan düdüğü çalar hacı abiiii

0|1
    1|0
  • cami müteahhitleri böyle hacı, malzemeden değil direk minareden çalıyolar.

1|1
    0|1
  • Hmm ilginç... Sanırım yer müsait olunca yapılıyor hem daha görkemli duruyor gibi sanki.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• neden bazı evler 1+1 iken, neden bazı evler 2+1, hatta 5+1, niye illa +1 , neden mesela 3+1 olan bir eve 2+2 demiyoruz...ilginç.

Minarelere gelince bir mimari güzellik açısından, ikincidie büyük yapılar ve kubbeler sesin akustiğini etkileyebilir, eski zamanlarda ezan elektrikle değil bağırma yoluyla duyruluyordu, caminin arkasında veya çaprazında kalan minareydende okunmazsa, diğer minareden okunan ezan diğer muhite ulaşamıyordu, tamamen ses yayılımı, ezan ve ibadet arasına yerleştiriliş mühendis ve mimarlık gelenekleri.

0|0
    0|0
  • Osmanlı döneminde cami yaptırılırken, sultan ve ailesi dışında kimse camiye 2.bir minare ekletemezdi. 1den fazla minareli camilere Selatin camii(Sultanın çoğulu) denmekle birlikte dediğim gibi sadece hanedan mensupları yaptırabilirdi Ancak Ayasofya bunlardan farklıdır. Ayasofya esasen bir kilise olduğu için normal şartlarda minaresi yoktur. 15.ve 16.yylarda olmak üzere her biri birbirinden farklı 4 minare ayrı ayrı padişahlar döneminde yaptırılmıştır çünki Selatin bir yapı değildir. Ama böyle bir yapıya tek minare az geldiği için birden fazla yapılmıştır.Nitekim dediğim gibi hanedan camiilerinin sadece 1den fazla minaresi vardır. Ha kimisi kibirle 6tane yaptırırken kimisi de mütevazı olduğu için 2 tane yaptırmıştır. Tabi Cumhuriyet sonrası bunlar kalktığı için şu an yapılan bir camide istediğin kadar minare dikebilirsin.

0|0
    0|0
  • "Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır. Bunun nedeni Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefininde Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işaretidir." link

Görüldüğü gibi taşıdıkları anlamlar olabiliyor. Hepsinin ne amaçla yapıldığına bakmak lazım. Tek tek standartı yok gibi görünüyor.

1|0
    0|0
  • Son günlerde kafamı inanılmaz kurcalayan soruyu sormuşsun, ben de merak ediyorum neden acaba, neden bir standardı yok? Ne yapmaya çalışıyor bu insanlar?

2|0
    0|0
  • sen hiç tarih okumazmısın.?

0|0
    0|0
  • önceleri yaptıran kişinin konumu. şimdi parası.

0|0
    0|0
  • cunku malesef muslumanlar peygamberimiz'in sadeliği sevdiğini unuttular bence-

0|0
    0|0
  • bazı arabalar neden 6 silindir bazıları 4 yada tek silindirli sucuların motorsikletleri gibi.

0|0
    0|0
  • Tek olanlarda var

0|0
    0|0
  • orjinal soru.

0|0
    0|0
  • yaptıranın bonkörlüğü yapılan yerin verdiği alan müsaitliği ile orantılı olsa gerek

0|0
    0|0
  • Caminin geliri ile doğru orantılı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...