Iletisimsel zenginlik ve Proxemics kanunu

Öncelikle vereceğim rahatsızlıktan ötürü özür dilerim, çünkü inanın düşündüklerimi nasıl yazıya dökeceğimi bilmiyorum, kaldıki bu güzel türkçemle. Ama ille de düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. İster "ne diyon sen bacım" diyin, ister "sen ne tatlı şeysin öyle" diyebilirsiniz...

Biz kızlar genel olarak, siz erkeklere göre daha çok paradoks yaşıyoruz. Bunun nedeni tahminimce ve bence kültürden kaynaklı. Her ne kadar herkes farklı hayatlarda,konumlarda olsa bile "kültür" kelimesi yapay bir anlam ifade etmiyor. Tersine "kültür" etik bir anlam ifade ediyor. Bunu yalnızca dinsel anlamanızı istemem çünkü "kültür" ve "etik" kelimeleri profesyonel hayatımızda da varlar. Mesela her şirketin, okulun farklı bir kültürü ve etik yapısı vardır.

Bilişim ve teknoloji zamanında yaşayan biz yeni jenerasyon, aklımıza bile gelmeyecek konumlarda bulunabiliyoruz. Ve işte iletişimsel zenginlik burada başlıyor. Farklı arkadaşlar, ilişkiler ediniyoruz, bunlar bizi tatmin ediyor gibi.

İletişimsel bir zenginliğin oluşması, proxemics(türkçesini aradım bulamadım, şaka şaka aramadım) kanunlarına göre, teknoloji tarafından başlatılan yırtılmadan kaynaklandığı öne sürülmekte.

Soru: Size göre "kültür", "etik", "iletişimsel zenginlik" ve "proxemics" gibi kelimeler yan yana gelince neler ifade ediyor?

Düşüncelerinizi merak ettiğimden değil fakat iki farklı kültürde yetişmiş biri için, iki taraflı gözlem yapmak çok hoş olabiliyor. Bir dil bir insan demişler ya, koca bir yalan. Asıl farklı kültürlerden farklı noktalar alıp bütünleşebiliyoruz ve içimizde sayısızca insan oluşturabiliyoruz. Buda bizim çevreye olan bakış açımızı değiştirebiliyor. Ha birde çok okuyan değil, çok gezen bilir dememişler boşuna. Yani uzun lafın kısası farklı kültürlerden binlerce insanlık kapabiliyoruz...

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Neden bir şeyleri merak eden araştıran insanlar tuhaf karşılanır ki hiç anlamam :D Güzel bir konu bu aralar bende araştırılacak derinlere inilecek bir konu arıyordum. Bir süre önce duyguların insan üzerindeki etkileri ve genlerle ilişkisini merak ederek araştırmaya koyuldum. Bilgilerin, duyguların genlerle nesle aktarıldığı düşünüldüğünde, kültürün de bununla bir bağlantısı var gibi görünüyor. Neden kültür de genlerle aktarılmasın. İnsan toplum halinde yaşar. Ve bir toplumun özellikleri gen alışverişi oldu için birbirine benzer. Başka bir toplumdan insanın geni diğer toplumun geninden farklı olduğu için iletişimleri biraz zor olur. Genlerle aktarılan duyguların neden olduğu hasarla alakalı hastalıklar, genlerle aktarılan bilgiler, genlerle aktarılan toplumsal özellikler vs.. Birde yapılan gen alışverişi.. Konu gittikçe uzar gider. Çok derin bir konu dünyada her şeyin birbiriyle bağlantısı olduğuna göre işin ucu hangi noktaya hangi başlangıca varıyor asıl merak ettiğim o :D

1|0
    0|0
    • Kafam zaten allak bulakti, sayende gen,gen,gen diye diye iyice bulandi. :(

• İyi o zaman kafanı daha fazla karıştırmayayım ben :D

Erkekler Ne Diyor 3

• para her yerde geçer alayını biçer.

1|0
    1|0
  • Uçmuşsun sen.

0|0
    0|0
  • Menüleri götürüp o enerjiyle bizi neden linç etmek istiyorsun ?

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 1

• sen inan ki garipsin.

iyi görmüyorum seni.

sana niye tatlı diyelim ki?

1|0
    0|0
Yükleniyor...