Metallica ile başladık şimdi nerelerdeyiz! Sizin müzikal yolculuğunuz nasıl gelişti?

Ben ve benim gibi çoğu kişi ya metallica ile başlamıştır hardrock -metal müzik dinlemeye yada iron maiden la...sonra kimi daha sert bir tarz seçer death, black metale yönelir. Kimi de benim gibi blues ya da neoclassical tarzda ilerler..Üç aşşağı 5 yukarı böyle olur diye tahmin ediyorum. Sizin müzikal yolculuğunuz nasıl gelişti?

0|0
3|10

En İyi Kız Görüşü

• ortaokul bitene kadar ablamın mutlak egemenliği altında idi müzik zevkim. onun hayranı olduğu isimler; take that, nkotb, mariah carey gibi isimler benim zevkimin de göbeğini oluşturuyordu.

ortaokulun sonlarındayken ben türkçe pop patlama yaptı ve yaklaşık olarak lise birin sonlarına kadar duvarlarımdan geçmeyen popçu kalmadı.

ancak lise birin sonlarına doğru, ablamın o zamanki erkek arkadaşının da etkisiyle rock müzikle ilgilenmeye başladım. guns 'n' roses, metallica, nirvana gibi dönemin popüler isimlerinin yanında türkçe rock ana damarı oldu müzik keyfimin: bulutsuzluk özlemi, objektif, dr. skull, acil servis, yavuz çetin... ve daha niceleri.

ha bir ara bir kargo furyasına kapılmışlığım da var; sevmek zor albümü ile başlayan hayranlığım sen bir meleksin ile yaşanan hayal kırıklığının ardından son buldu... ama bu modayı da kaçırmamış oldum en azından:))

üniversite yılları boyunca da zevkim evrilmeye devam etti, hala da ediyor. lise sonda sepultura, korn gibi isimlere varan zevkim, yaşım ilerledikçe yerini led zeppelin, pink floyd gibi klasiklere bıraktı yerini. bir de az biraz ingilizce öğrenince; şarkıların ritminden ziyade anlattıkları da benim için önem arz etmeye başladı ki, pearl jam'in gönlümde ayrı bir yer bulması da bu dönemlere denk gelir.

ancak müzikte açık fikirliysen, kulak bir süre sonra daha fazlasını istiyor. ilk başlarda jazz müziği kaotik yapısı nedeniyle yorucu bulmama rağmen, dave brubeck'i (genious!) keşfetmemle beraber bu müzik tarzına sempatim de hızlı biçimde gelişmeye başladı. hala öyle ahım şahım bir bilgim yok bu müzik tarzı hakkında ancak dinlemekten keyif aldığım isimler listesi git gide artıyor.

ha bu arada söylemem gereken bir başka detay; tüm bu değişim silsilesine dahil olmayan tek şey, başta türk halk müziği olmak üzere her türlü folklorik müzik ve batı klasik müziğine olan ilgimin hiç değişmemesidir.

0|2
    0|0
    • jazz ... işte benim kesinlikle boğulacağım derinlikte bir deniz.

Kızlar Ne Diyor 2

• :) Güzel soru;

Ailemde herkesin bağlama çalması ve Türk Halk Müziği dinlemesiyle Halk Müziği olarak başladı müzik zevkim.

Ablalarım büyüdü (80 lerin başı), Anılar diye kasetler vardı ben ufakken, Cat Stevens, Beatles ile tanıstık eve Blue Jeans dergisi girmeye falan başladı, ABBA lar coşuyordu, ''Annn çeyyy mayyy harttt'' diye bağırırdım balkonda, Müzik Yelpazesi izlerdik falan.

Üniversite Yıllarımda yerini Led Zeppelin, Ping Floyd , Metallica (hatta İstanbul konserine gittiğim vardır), Manowar, Megadeth, Malmsteen falan aldı. Siyah giyerdik biz ve bize kimse Satanist muamelesi yapmazdı hatta uslu ve akıllı çocuklar diye sevilirdik (bu Satanist yaftası yeni çıktı)

Sonra büyüdük, ruhumuz mu dinginleşti nedir,

Senfonik Metal den Klasik Müziğe geçiş yaptım. Arada hatta sık sık Apocalyptica ile hüzünlensem de Chopin, Bach, Rachmaninov, Mozart, Beethoven dinler oldu bu deli gönül...

Hy gidi günler heyyy...

Ne günlermiş...

0|1
    0|0
  • dediğin gibi ben sert ağır metale doğru ilerledim :) ama metallica hep öncelikli

0|1
    0|0
    • metallicayı okadar çok dinlemişim ki ezberlemişimde.bıkkınlıkmı denir bilmiyorum.dinlemek için açtığımda şarkının sonunu bekleyemez oluyorum ve geçiyorum.ama bilgisayarımdan da birtürlü silemiyorum.kıyamıyorum.

Erkekler Ne Diyor 10

• 80'ler Pop.

90'ların başı tekno, rap.

90'ların ortası dans, rap, popüler rock.

90'ların sonu elektronik, rap, progressive rock, metal (black gak guk), trip-hop, acid jazz

2000'ler elektronik (drum and bass, trance, deneysel), metal (black, nu metal, power gak guk), progressive rock, trip hop, ambient,dark ambient, acid jazz, chill-out

Bu arada bu sürece klasik müzik hep eşlik etmiştir ama tepede değil.

Özet şu aslında, geçmişte gerek medya ortamı gerek trendler nedeniyle ana akımlar ile ilerlenirken git gide kırılımlar oldu. Elektronik dinliyorum, rock dinliyorum diyen 2 adam çok farklı şeyleri beğenebiliyor aslında.

Bu arada rap popüleriteye kayınca ve kendini tekrarlayınca bırakmışım. 2000'lerde internet yaygınlaşınca internet harici hiçbir şekilde ulaşılamayacakl sanatçı ve müzik türlerine erişim olunca olay daha enteresan ve zevkli bir hal aldı.

0|1
    0|0
  • Ben Bad Boys Blue'larla Big in Japan'larla büyüdüm. Pop'tan hafifçe soft metale kaydım bir dönem Depeche Mode dinlemeye başladım. Daha ileri gitmedim hafiften bir geri dönüş yapıp enstrümantal takılmaya başladım, müzik marketlerin altını üstüne getirip tüm farklı Kitaro cd'lerini topladım. Birkaç yıl Kitaro takıldım, müzikleri terapi gibiydi adeta, özellikle eski cd'leri, hala saklarım birkaç tanesini. Milyar vereyim sat deseler satmam. Kitaro'dan sonra Dream Dance tarzı müziklere yöneldim. Pop müzik hayatımın her döneminde az ya da çok oldu mutlaka ama şu sıralar Trance müziğe merak sardım. Armin van Buuren ve değişik trance türü müzikler dinliyorum.

0|1
    0|0
  • 13 yaşlarımda falan hep rap dinlerdim Fort Minor,Snopp Dog,Eminem falan ondan sonra o zamanlar birçok arkadaşım maNga,Duman gibi grupları dinlerdi benimde dikkatimi çekti dinlemeye başladım ve beğendim ardından 15 yaşlarımda başka bir ortama girdim herkes metalci ve hep metal müzikten bahsediliyor ama bu konulara çok yabancıyım neyse yakın bir arkadaşım bana Blind Guardian'ı önerdi ve hatta şu sözü söylemişti : "Oğlum bunlar da senin gibi LOTR(Yüzüklerin Efendisi) u çok seviyor dinle bak çok güzel.Dinledim ve hoşuma gitti derken birde baktım ki iyice sardım Metallica derken Iron Maiden,Kalmah,Pantera,Anathema,Pink Floyd,Katatonia ardından daha da bağlandım In Flames,Dark Tranquility,Dimmu Borgir,Children of Bodom,Haggard derken biraz yavaşladım ve Doom Metal,Senfonik ve Gothic dinlemeye başladım : Anathema,My Dying Bride,Epica,Draconian.

Gel gelelim sonuca. Evet şu anda hala metal müzik dinliyorum hemde sıklıkla ve gerçek anlamda "Müzik" hayatımın bir parçası olmuş durumunda ama sadece metal değil şimdi her türlü zevk veren müziği dinlerim .:)

0|1
    0|0
  • Ben eskiden metalikacıydım sonradan gazinocular kralı oldum

0|1
    0|0
  • aynen katılıyorum . kuzenin ttelefonundan dinlediğim master of puppets la değişti tüm dünyam. ilk olarak metallica sonra megadeth , anthrax , iron maiden , deep purple , motörhead falan filan. ama hiç bi gruba değişemeyeceğim şey "guitar solos of kirk hammett"

0|0
    0|0
  • Benim müzikal yolcugum şöyle oldu; 16 yaşa kadar herkes gibi pop, rap, arabesk vs. dinliyordum sonra 17 yasında bir arkadasım sert bir sarkı gonderdı o aralarda bunalımdaydım hosuma gitti, daha sert, daha sert derken herkes gıbı metallicayı tanıdım, bu sertlik çıtası gitgide yükseldi şimdi Death Metal, Black Metal, Grindcore, Thrashcore filan dinliyorum ama onlar bile hafif geliyor şerefsizim :D

0|0
    0|0
  • Metallica'dan hala vazgeçemedim :) Sıkılmaya başladığımda bikaç ay başka gruplar dinliyorum sonra tekrar özleyip geri dönüyorum :)

0|0
    0|0
  • metalcilere burdan selamlar ben nickelback la başladım

0|0
    0|0
  • Set başladı, sert devam ediyor ama melodik eserler daha öncelikli olmaya başladı...

0|0
    0|0
  • Metallica eskiden vardı şimdi var hep olacak... :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...