Kürtler neden kendi dilini öğrenip konuşamasın?

Yani bence bu bir insanın en dogal hakkı.Degilse neden ?

0|0
7|12

En İyi Kız Görüşü

• Faşizme neden aranmaz.Kürt adının kart kurt sesinden geldigini iddia eden insana neden sorulmaz.En büyük bahaneleri de Kürt = sorundur.Sanki olmasalar uzaya ucmustuk.

1|3
    2|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Türkiye'de yaşıyorsan türkçe konusacaksin. Anadilde türkçe olacak doğal olarak. Normal yaşantı da insan istediği gibi konuşur konuşuyorda zaten.

4|0
    1|1
    • Anadilim Kürtçe cünkü annem Kürt

• Cünkü Türklerin Kültürü İran üzeine kurulmamıstır.Kürtler yıllardır Mezapotamyadadır yani ana vatanı orası

• Selçuklularin bas kenti iran-rey kentiydi ^^ yaklaşık bin yıldır orada Türkler var ben örnek olarak verdim.

• Garip bir soru, kürtler zaten kürtçeyi biliyorlar, sormak istediğin kürtçe dil kursları ise, bunun önünde yasal bir sorun kalmadıki, ancak bu kurslara dil öğrenmek için kaç kişi gidiyor tartisilir.

1|0
    0|0
    • Ben bimiyorum üniversitemde acılırsa gidicem

• SEcmeli olarak acılabilecegi soyleniyor

• Kendi dilelrini öğrenip konuşamamlarını engelleyecek birşey yok. Öğrenmeleri hakıdır. Ancak bunu bilmeyenlere karşı bir oyun aracı gibi kullanmamaları lazım.

Zaten kendi aralarında falan konuşmalarına karışan yok.

Umarım yoktur...

1|0
    0|0
  • link bu yeterli mi

1|1
    1|0
    • Amerikada İtalyanın yeri degil cunku adamlar sonradan gocme dagınık ve Amerika ırk kökenli bir devlet degil akıllı Kürt bolgesinde tabiki Kürtce konusulacak.

• Sen doguya gittin mi? Kimin kimin hakkını yedigini biliyor musun?Daha ırkımı bilekabul etmeyen Alparslan Türkeş gibi dusunen bir zihniyetin dedigi bana ne kadar ciddi gelebilir.

• ciddiye alsanda almasanda o yapmak istediğiniz şey var ya. İşte o hayallerinize ulaşamayacaksınız.. İşiniz gücünüz provakasyon zaten..

• Konussun ogrensin ogrenmesin diyen mi var suclayan kotuleyen mi var ama gitsin kendi memleketinde ogrensin hakkini arasin. Turkiye sinirlari icinde ya da bir baska ulkede o kurallara uysun. Sen git amerikaya su alan benim . Ben burada kendi devletimi kurucam kendi baskanimi secicem ic ve dis islerimde bagimsiz olup kendi egitimimi vericem de. Bak amerika anani nasil sey yapiyo

1|0
    0|0
  • Ülkelerin bütünlüğünü koruyabilmesi için Bazı şeylerin tek olması gerekir mesela ; tek bayrak, tek ordu, tek dil gibi eğer bunların ikincisi gelirse ülkeler

kolayca parçalanır

1|0
    1|0
    • O zman hepimiz Kürtce konusalım olur mu ?Mantıga bak ya adam kendi dilini konusamıyorsa bu da onursuzluktur

• Resmi dil açısından Türkçe'den kesinlikle taviz vermeyecez. Ancak kendi aralarında ne konuşuyorlarsa konuşsunlar.

• Burası Türkiye cumhuriyeti ismindende anlaşılabileceği üzere Türkün ülkesi Türkün ülkesinde Türkün dili konuşulur k.ırak ta kürdün bölgesi gitsinler orda dillerini istedikleri kadar konuşsunlar

• öğrenebilirler tabi konuşabilirlerde kimsenin bişey dediği yok zaten böyle bir yasakda yok.

1|0
    0|0
  • zaten konuşuyorlar ki

1|0
    0|0
  • öğrensinler analarından ana dilleri kürtçe değil mi zaten

1|0
    0|0
  • 12 sene onceydı bu dedıklerın

artık konusabılıyorlar merak etme.

2|0
    0|1
  • Bugün ispanyada katalonya bölgesinde özerk bir yönetime sahip, ya da cok uzaklara gitmemek lazım hemen yani başımızda ıraktada kuzey kürdistan yerel yönetimi mevcut yani dünyada bir cok örneği var

0|1
    1|1
  • Molotof atmayı çok severler

2|1
    3|2

Kızlar Ne Diyor 6

• Konuşuyorlar zaten , kürtçe konuşmalarına karşı değilim ama kürtçe'yi 2. dil olarak ülkeye yamanmasına karşıyım.

Hem türkiye'deki her yörenin kürtçe' si birbirine bezemez , bide zaza' ca var , laz ' ca var hepsi kendi köylerinde kasabalarında ya da ailelerinde birbirleriyle koşuyorlar , ama zaza' lar laz 'lar ya da diğerleri çıkıp bizim dilimizle kanal açın bizim dilimizi kabul edin demiyor...

Nedir bu ?

3|0
    1|0
    • zazalar Kürt kökenli ve cogu asimile zaten ben bunu asıl onursuzca buluyorum

• zazaki kürt dilidir benim babam zazki annem kurmanci sen bilmeden sallama kürt düşmanı

• Sallayn sen olmayasin , ben kurt dusmabi degilim kurtlerin icinde yasiyorum , ve zaza olan cok arkadasim var . herkesi kendin gibi sanma

• konuşsunlar ben karışmıyorum

1|0
    0|0
  • dillerini,bilip bir de Türkçe konuşuyorlar zaten.

1|0
    0|0
  • çatır çutur konuşuyorlar zaten , ne ye ve kime göre özerklik ?

0|2
    2|1
    • Allah sizi bildiği gibi etsin , sizin gibi dağcılar yüzünden Türklere göçebe politikası uygulanıyor kendi vatanlarında!

çatır çutur konuşuyorsunuz yolda şurda burada kendi aralarında eksi veriyorlar , kahr olun doğru söz edeni dok k kovuyorlarmış , Ata sözü!

• Türkiyede oturuyorsan Türkçe konuşucaksın basit.

0|0
    0|0
  • konuşuyorlar.

2|0
    1|0
Yükleniyor...