Malthus ve 18.yy geliştirdigi kuram.

nufus geometrik artarken tuketim maddeleri aritmetik artar.

sizce ne demek istemiş olabilir.?

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• millet sağlam yazmış :D arkadaşım geometrik artış nam-ı diğer logaritmik artışta her sayı kendinden önce gelen sayının üssü şeklinde artar. aritmetik artışta birim artış kadar artar.

Örn: Aritmetik artış :1,2,3,4,5 iken

Geometrik-Logaritmik:2,4,8,16,32 şeklinde artar.

aralarında nasıl bir bağlantı vardır?

1 (2 üssü 1) 2 (2 üssü 2) 3 (2 üssü 3) ...

2 4 8 ...

umarım anlamışsındır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• dersten hatırladığım kadarıyla yani nufus hızlı bir şekilde artarken gıda maddeleri nufusun artmasına yetişemicek yani ilerde insanların aç kalacağını düşünmüş malthus burada...

0|0
    0|0
  • Nüfus artışı sayisal değerle ölçülür ve belli miktarda tüketim oranı belirlenir. Fakat tüketim maddesinin arıtmetik artışı yığılmalara tecelli eder. Yani nüfus belirlenen orandan fazla artar ve tüketim bunu karşılamaz yığılma meydana gelir. Aclik ve kitlik oluşur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• adı üzerinde işte kardeş neyi anlamadın geometrik artış kademeli değilde katlanarak ya da katlayaayarak artış 2-4-8-16-32-64 şeklindeki artış tarzı. bu nufusun artış seklini gösterir. çok hızlı. ama ihtiyaç maddelerinin üretimi ve temininde ancak artış 1-2-3-4-6-8-10-14 gibi zoraki şekilde artış gözlenir. sonuç olarak şunu söyleyim 100m2 lik bir çayırlık alana iki tavşan bırakalım 6 ay içerğisinde 50 tavşan olacaktır ama çayırlar tükenecektir. daha sonra tavşanlar ölmeye başlıyacaktır açlıktan taki sayıları 10 olana kadar sonra çayır miktaruı ve tavşan miktarı birbirini yok ederek dengede kalacaktır. malthus amcam dönemine göre gayet güzel bir varsayımda bulunmuş adama alkış..

0|0
    0|0
  • İlk çağlardaki insanların boyuyla şimdiki insanların boyu bir değildir.Zamanla artış miktarına göre insandaki boy miktarı da değişim gösterir.Bu yüzden geometrik artar nüfus.

0|0
    1|0
  • nüfusun katlanarak arttığını ve dünya yüzeyi ile gıdaların buna oranla daha sıralı ve yavaş bir şekilde arttığını ön görmüştür. ancak söylediği gibi dünyada nüfus artış hızı malthusun kuramını çürütmüştür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...