Eski Mısırlılar neden piramit şeklini seçmişler?

Eski Mısırlılar neden piramit şeklini seçmişler?

neden ucgen?

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• ben illuminatiyle ilgili olduğunu okumuştum piramitlerin

0|2
    1|0
    • eski mısırda bile illuminati mi varmış o.O

• sonradan illuminati ismi verilmiş işte,ondan önce The Knights Templar vardı,yani tapınak şövalyeleri,skull and bones bilmemne bilmemne,ama hepsi bugün illuminati adı altında toplanmış ve yaklaşık 300 küsür örgütlenmeler var...karıştırmak istedikleri ülkelere ajan gönderip parti bile kuruyorlar,bilmem anlatabildim mi,...akp-bdp-...vsvsvsvss...neyse biliyorsundur zaten...

• teşekkürler :)

Kızlar Ne Diyor 2

• sen bunu düşünmüşsün bende yıllardır uzayda hava yok iken ateş yanmaz ya, o halde güneş nasıl yanıyor dyordum :(

0|2
    0|0
    • çünkü güneş yanmıyor güneşte ve tüm yıldızlarda kimyasal değil nükleer tepkimeler oluyor...

• la sen dangalak mısın la işin gücün yok beni takip ediyon :D

• pek hoş bir espiri olmayacak ama :D

BEN NE BİLEYİM BEN YANDEX MİYİM :D

0|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Eski Mısırda piramit şekli mezarlara zaman içerisinde doğal bir mimari gelişim olarak geçiliyor:

Mısırda ölüler ilk başta içi kum (cesedi muhafaza etmede etkili) dolu mezarlara gömülüyorlar, fakat rüzgar veya hayvanlar (özellikle çürük eti tercih eden sindirim sistemi olan çakallar) bunun düşmanı. Daha sonra kaya oyup bir bölüm yaptıktan sonra ölüyü buraya yine kum ile gömdükten sonra üzerini taş bir kapak ile kapatıyorlar. Daha sonra ise bu mezarın üstüne bir yapı yapma fikri ortaya çıkıyor ve birinci hanedanlık zamanında krallar (firavun) mastaba (arapça sıra, kürsü) adındaki düz çatılı, dikdörtgen yapıların içine gömülüyor. İlk başta çamur tuğladan yapılan bu binalar içerisinde ölüye saygınızı sunacağınız bir oda da bulunuyor. Sakkara'da bu tip, mastaba mezarlar var.

İlk piramide yakın yapıyı ise 3. hanedanlık zamanında mimar (ve firavunun veziri) Imhotep yapıyor. Djoser (Zoser) için büyük bir mastaba apıyor, üzerine daha küçük ikinci bir mastaba koysam diye düşünüyor olmalı ve bu şekilde üst üste 6 mastaba yaparak meşhur basamak piramiti yapıyor.

İlk gerçek piramit şekli 4. hanedanlık firavunu Sneferu'nun (MÖ ~2613-2589) deneme yanılmalarından ortaya çıkıyor. İlk deneme Meidum, başta basamak piramit olarak inşa ediliyor, daha sonra basamak araları kireçtaşı ile dolduruluyor. Fakat dolgular sağlam olmadığı için dökülüyor ve piramit terkediliyor.

İkinci deneme Bent (yamuk) piramit. Piramitin köşeleri sağlam olmayan oynak tabana inşa edildiği için alt genişledikçe üst kısım içe doğru çöküyor. Çatlaklar için sedir ağacından destekler kullanılmış ve neredeyse Gize piramidi kadar büyük bu piramit de terkedilmiş.

Üçüncü deneme ve ilk gerçek büyük ve tamamlanmış piramit mezar Dhashur'daki Kızıl Piramit.

Daha sonrasında ise Sneferu'nun oğlu Keops (MÖ ~2589-2566) (aslında adı Khufu fakat yunanlılar Cheops diyor)

büyük piramiti (Keops piramiti, Khufu piramiti) inşa ediyor ve bunu diğerleri izliyor...

Kaynak: Professor Bob Brier , Ph.D., The University of North Carolina, Long Island University

Daha önce araştırmış olduğum bir konudur.

0|0
    0|1
  • 1-) o piramitler türklerin işi, mısır hiyerogliflerini kimse okuyamadı(yunanca karşılıkları olanlar haric) ama kazım mirşan önemli bir kısmını türk tamgalarıyla okudu.

2-) pramitlerde astronomi yoğun olarak kullanılmış, buda bizim gök tanrı inancımız ile alakalı. göğe erişmek için piramit olduğunu düşünüyorum, çünkü türklerde liderler öldüğünde uçmağa gider. çok eski dönemlerde uçmağa gitmesi için cesedini yakıyorlardı. bir kısmı ise mumyalanmış. Bugün sincan-uygur özerk bölgesinde Türk piramitleri var. onların çok daha eski olduğu söyleniyor ancak araştırma yapılamıyor çinin engellerinden dolayı.

0|1
    0|0
  • daire yapsalar bütün afrika taşak gecerdi

0|1
    0|0
  • pramit ağırlığa en dayanıkllı geometrik şekil belkide hala ayakta durmasının sebebi bu

0|1
    0|0
Yükleniyor...