Bu ayetler islamiyet mi şimdi ?

arkadaşlar bu ara hatta son 4 yıldır din konusunda resmen kaosdayım çoğu şey yanlış gelmeye başladı ve boşluğa düştüm tam tutunacak bir dall bulmuşken bikaç beni tekrar kaosa sürüklüyor eskiden annem sürekli bana sırlar dünyası falan filan seyrettirirdi ..hatırlıyorumda orda tanrı korkusunun çok güzel bir korku olduğunu falan söylerlerdi ama bu korku bildiğiniz korkulardan korkuyorum yani ama düşüncelerimi engelliyemiyorum mesela kur'anda durmadan hep hz.peygamberden bahsedilmiş yani tanırnın son sözleri düşünsenize ama o sürekli ondan bahsetmiş annemle bu konularda asla tartışmaya giremiyorum kolayını söyleyip beni başından savıyor sorgulamak bize düşmez gibisinden ama biz kutsal saydığımız tanrıyı islamiyeti zaten diğer dinleri sorgulayarak bulmadık mi ?

mesela şu ayet :ahzab 50.

"ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. allah bağışlayandır, merhamet edendir."

burda diyoki kuzenlerinle evlenebilirsin cariyelerinlede evlenebilirsin ama sadece sen evlenebilirsin ...şimdi burada ne düşündüğüm çok açık muhammed diye bir adam yahudilik ve hristiyanlıktan esinlenerek yeni bir din yaratmış kendinede bayağı kıyak geçmiş...bu ne şimdi bide kuranı baştan aşağı okuyanlar var arapça anlamadan bumu bize sevap kazandıracak bu sözlerin sevap kazandırmada ne gibi bir ilgisi var ?

diğer bir ayette "53. ey iman edenler! siz, bir yemeğe çağırılmadıkça, zamanını gözetmeksizin, peygamber'in evlerine girmeyin. ancak davet edildiğiniz vakit girin. yemeği yediğinizde hemen dağılın, sohbete dalmayın. çünkü bu hareketiniz peygamber'i üzmekte, fakat o (size bunu söylemekten) utanmaktadır. ama allah, hakkı söylemekten çekinmez. peygamber'in hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. bu, hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temiz bir davranıştır. sizin allah'ın resûlünü üzmeniz ve kendisinden sonra onun hanımlarını nikâhlamanız asla caiz olamaz. çünkü bu, allah katında büyük (bir günah) tır. "

yani buda tanrının kitabındaki sözler diyorki zırt bırt peygambere çağrılmadan gidip rahatsız etmeyin gidersenizde yiyin gidin laflamayın adam söylemeye utansada sıkılır üzülür ... şunları yazarken biyandan korkuyorum ama neki bu dediğim gibi sanki muhammed kendi kendine kıyak geçiyor biraz

en kötüsüde ilk ayetteki sadece peygambere serbest olan şeyi çoğu müzlüman erkek kendinede serbest sanıyor ...valla bilmiyorum eğer Allah varsa ve islam son ve tek din ise Allah beni affetsin...

Güncellemeler:
uldağda bir yazarın entry'si :"kur'an 'ın tüm insanlığa geldiğini kabul etmiş biri olarak sadece peygamber eşlerini ilgilendiren konuların kutsal kitabımda yer almasını bir türlü tam olarak anlayamadığım ayettir. "

0|0
3|15

En İyi Erkek Görüşü

• arkadaş ben 1.5 yıl islamiyet hak dinmi değilmi düşündüm.kafayı yeme noktasına geldim. şimdi biliyorumki slamiyet hak din. bu <kur an laaaşılıyo. Peygamber Kur'an la şifa bulamayan hiç bişeyle şifa bulamaz diyor. Hakk ın muhatapı peygamberdi onun zatndan bütn müslümanlara seselnilir. kuzenlerle evlenmek cariyelerle evlenmek herkese helaldir. bu sadece peygambere has bir durum değil.yemek yiyip dağılmaya gelince peygamber ayn zmanda bir devlet başkanı vesaire bir çok işle meşgul sadce ibadetle değil... bu oınu yoruyo doğal olarak dinlenme zamanı kalması için bir uyarı ayeti gibi düşünebilirsin

. Andolsun, size içinizden, sizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki bir sıkıntıya düşmeniz pek ağır gelir ona, pek düşkündür size, müminleri esirger, rahimdir.(tevbe 128) buda var mesela.

Şunuda bil boş eve şeytan girmez sende iman varki şeytan çalmak için bir çok vesvese vermiş. yapacağın iş Kuranda derinleşmeye çalışmak iyi hocaların tefsirlerini oku. bide Peygamberimizin hayatını doğru bir kaynaktan oku düşünerek oku. çok soruna cevap bulursun. vede risalei nur külliyatı insanların imanını kurtarmak için yalmış bir tefsirdir. onları okursan zamanla kurtulabilirsin şüphelerinden. ayrıca tefsirler nette de var aklına takılan ayetin tefirini okuyabilirsin. goog le yaz mesela ömer nasuhi bilmen tefsiri elmmalılı hamdi tefsiri . taftazani vs

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Pahaha.

Müslümanlarin klasik kivirmalilarinla dollu bu Sorunun alti.

"Tefsir okuyun Meal okursaniz böyle olur"

Kuranda en az 4 kere bu Kitapi herkes anlasin diye apacik indirdik yazar. Tefsir okuyun diyenler bu ayete karsi cikiyor. Islama öre bu kisiler Tövbe etmeye davet edilirler ve etmezlerse Idam edilirler.

Tefsirler Kurana aykiridir ve tek amaclari Kuranin butür sacmaligini örtmektir baska anlami yok.

Digerine gelelim

"Türkceye ceviriminde butür hatalar olur"

Yani Kurani anlamak icin onu arapca okumak gerek ? Ozaman Kuran evrensel degil, sadece Arapca dininde anlamak mümkünse.

Evet bu düsüncede Kurana aykiri ve bunu diyenlerde Islamda Idamliktir.

Gelelim sana soran.

Insanin ilk aklina gelen bu Ayetlerin Muhammedin ölümüyle anlamini kaybetigi cünkü bu ayetler Muhammedin cinsell cikari icin inmis.

Inmis diyerken Muhammed bunu kendi cikarlari icin uydurdu.

Islam her Din gibi insan eseridir, bazilari bunu ölüm korkusundan kabul edemiyor ve ercekleri inkar ediyor bu baska.

Umarim sonunda sende gercekleri kabul edersin.

0|0
    1|2
    • Sonunda gerçekleri sen göreceksin ama iş işten geçmiş olacak

• Valla kaçıp giden sen olacağın kesin gerçeklerden kurtulmanın en basit yolu deist veya ateist olmaktır oda sende mevcut

• Türkçeye çeviren kişinin hatası olamazmı yani imkansızmı çeviri hatası bence mümkün yok hata olamaz diyorsanda ateist olacağım deyip sıyrıl işin içinden bu kadar basir

Gerçekleri inkar edemeyeceğin tek yer ölümden sonrasıdır zaten bu dünyada inkarcı olmak en basiti

• aynı durumu bende yaşamadım değil hatta deist olmaya çok yaklaştım belki geçmişten beri bize öğretilen ve artık bilinçaltına yerleşmesi ama inançlı ve dinime inanmak huzur veriyor bana aslında akıl mantık bilim ve kalbim hislerim arasında kaldım ve ben genelde gönlümden geçeni yapmayı seven bir yapım var o nedenle de inançlı biri olarak yaşamımı sürdürüyorum korku meselesine gelince Yüce Rabbimden neredeyse hiç korkmadığımı sadece ona olan sevgimde yakınlığımı söyleyebilirim Allah bağışlandır zaten sadece korkudan dolayı bazı şeyleri yapmayacaksan yap zaten o kötülük senin içinde vardır korkudan yapmasan ne olur önemli temiz kalmak

1|0
    0|0
    • hiç unutmuyorum benim hiç görmediğim rahmetli dedem bir imamdı ..köye onun evine gittiğimde evi düzenlerlerken onların kitaplarını buldum Allah'a küfür sayılan şeyler yazıyordu ya da ona şirk koşan şeyler ve okadar çok şey yazıyorduki kardeşimle şaşa kalmıştık o kitaba göre düşünmek bile yasaktı..okadar çok istiyorum ki orda bir tanrı olsun bizi çok sevsin tüm inançlı ve iyi insanlarıda sevsin bizi dinlesin ,dertlerimi anlatıyım ondan bir çıkış yolu buluym dünyada kötülüğü karşılıksız bırakmasın

• insanları hristiyan yahudi ateist deist değilde iyi veya kötü diye ayıran bir tanrı umarım vardır bu soruyu sırf fesatlık için milletin aklını çelmek amaçlı sorduğumu sananlar olmuş ama inan bu konuları biriyle konuşmak lazım dı hergün bu sorular aklıma gelip gelip gidiyordu çünkü

• sürekli muhammed dediğine göre zaten inanmıyosun. ayrıca sorun kıçını başını gösterip insan mı bu demeye benzemiş. bunlar islam değil bunlar bir çift ayet. islam bu ayetlerin bütünü. gestalt diye bir şey var. onu öğren sonra devam edelim. hatta gerçekten objektif olabileceksen, ama gerçekten ister buradan ister özelden her türlü tartışabilirim. akıl dinidir islam ve her şeyin bir açıklaması vardır. duyduğunu islam zanneden kocakarı müslümanlarından ya da cami imamlarından değilim ben. bilim insanıyım istersen gel tartışalım.

1|1
    0|1
  • Deistim mutluyum. Ben de aynı donemlerden gectım. Açıkcası sunu dusunuyorum. Tanrı neden ınsanlarını gruplasın kı. Kadınla erkek bıle esıt degıl dını kıtaplarda. En temek nokta buydu benım aklıma takılan.

2|0
    1|0
    • bende böyle düşünüyorum o kadar çok peygamber geldiki tanrı mutlaka vardır...ve bu peygamberler ona inanmamız için gönderildi ondan haberdar olmamız için ne olduğundan neden burada olduğumuzdan haberdar olmamız için

• Benım kanıtım kaınatın kendılıgınden var olamayacak olması. Dunyadakı duzen bana varlıgını kanıtlıyor. Ama dınler bana gore tamamen ego meselesı. Hıcbır yaratıcı(bu kadar kusursuz tasvır edılırken) ınsanlar ona tapsın dıye ego kasar mı? Ya da bu kadar mukemmel yaratıcı neden 1 seferde dınlerı oturtamamıs. 4 tane dın gondermıs deneme mı bu? Ayrıca sımdı cıkıp herkes ınsanlar dınlerı bozdu tanrı o yuzden gonderdı dıcek. Tanrı bunu kestıremedı mı? Insanları nıye uyarmadı

• ssen böyle konuşunca sende haklısın bide o tarafı var doğru söylüyosun bunların hepsi aklımdan geçti bişey diyemiycem valla

• bu yazdıkların ayeti süresi yok mu hangi ayetin hangi süresi

bunları sana kim söylemişse ayeti ve süresini de yaz

0|1
    1|2
    • Yok okadarını bilemezler kardeşim onların amacı dini öğrenmek değil kötülemek

• aynen öyle ortaya birşey atarlar kanıt yok delil yok ondan sonra bu din niye böyle kulaktan dolma

bu kainat hz. muhammed (sal.alh.ves.)in yüzü suyu hürmetmetine yaratılmıştır

• siz manyakmısınız? hangi kur'anı açsan bu yazıyor ekşici kesin yalan söylüyodur dedim benim hem küçük bir kuranım vardır bilgisayarın yanında durur onu açtım baktım ordada aynısı yazıyor bir ayetin kaç değişik hali olabilir saçmaladınız he

• sen şuan zedelenmissın töbe haşa dinin tehlıkede ayetlerı nerden kopyaladın böle selerle ugrasma derım çarpılırsın demedı deme içindekı seytanı çıkar

1|0
    0|1
    • ayetleri ekşiden kopyaladım ama ne farkeder açtım baktım kuranı aynısı yazıyor ekşicilerin uydurması değil

• Bu dine ve peygamberine hakaret ederek elinize ne geçiyor, neden din düşmanlığı yapıyorsunuz sen ve senin gibi üç kuruş aklı olanlar bu dini itibasızlaştıracağınızı mı sanıyorsunuz

0|1
    2|2
    • Anlamadim , Kuranin ayetleri Muhammede hakaret mi ediyor ? :D Yoksa kurani Muhammed kendi cikarlari icin kendi uydurdugunu sen kabul edemiyormusun ? :D

• Cimatördayu beynini birine bağışla diycem ama bir beynin olduğundan şupeliyin

• yuh artık bu soruyu böulemi gördünüz ben içimdeki karmaşayı anlatmışım yuh size be hayatımı günügünüde yaşamıyorum bu düşünceler beni rahat bırakmıyor çünkü dinden kopamazken onu eleştirmeden duramıyorum sürekli ortada kalmaktan sıkıldım siz ne derseniz deyin ben içimdekini biliyorum bir kere siz benim bu konu hakkında ne yaşadığımı bilmiyorsunuz bile sizin gibi insanlarda kendimi sipat etmek zorunda değilim

• din tartışmasına girmek istemem ama söyle düşünebilirsin:

-bu ayetlere bakarak peygamberin özelliklerini anlayabiliyorsun. eğer hiç bahsi geçmeseydi peygamber hakkındaki tek bilinenler rivayetler olacaktı. peygamber hanımları ile ilgili ilave şartların da olması doğal. onların sembolik bir değeri de var...

ben de eskiden inançsızdım. şimdi de çok inanan biri sayılmam da, dediklerim üzerinde de bir düşün...

0|0
    0|0
  • inansan bir türlü inanmasan bir türlü.

islamiyet neden korku dini olmuş.niye korkutuyor insanları

sürekli insanları ateşte yakmakla tehdit etmektedir.

0|1
    1|0
  • kuzenler arasında ya da cariye ile nikah herkeze dusuyor

0|0
    0|1
  • şeytan senin aklına bin türlü şeyler sokmus sende tuzağa düşmüşsün herşeyi sorgular olmuşsun dinini fazla irdeleme sorgulama boşluğa düşersin günahlarına artar sadece inan ve gerekleri yap insan aklının hayal edemeceği durumlar vardır

0|0
    2|2
    • Evet aynen öyle. Sorgulama ve kör inan fazla kafa yapma fazla düsünme imanini bozar.

Allahin en büyük düsmani Akil ve Mantiktir. Islam yanlistir ve onu sorgulamak islami parcalar.

• Her Ceviride mi hata var ? ;) Hatasiz ceviri mümkün degil mi ? :D

• Öncelikle islamda tanrı yoktur Allah vardır.

Bazı türkçe ayetlerin tercüme hatası veya doğru anlatamama olarak görüyorum benim kafama takılan türkçe ayet vardı ve ayeti hocaya gösterdim okudu ve bana arapça kurandakiyle anlam farkı var dedi yani türkçe kuranı yazan o kişi yampış olduğu küçük kelime hatası insanların kafasında soru işareti bırakabiliyor eğer şimdi senin bu soruyu açma sebebin islamiyeti insanlara kötülemekse amacına ulaşman imkansız yok kafamda soru işaretleri var diyorsanda ve soru işaretlerini yok etmek istiyorsan daha çok araştır işime gelmez dersende o senin sorunun

1|0
    2|0
    • Senin o Hoca kivirmis.

Eger Kurani anlamak icin Arapcada okumak gerekirse bu Kita ozaman Evrensel degildir.

Hoca kendisini Kafir ilan etmis, keske bana deseydi o Hoca bunlari, aglayarak kacip giderdi yanimdan XD

• Sana açıklamasını yaptım yani senin yukardada belirtiğin gibi Hz Muhammede kıyak geçilmiyor akraba evliliğinde sakınca yok deniliyor yani bu Hz Muhammed aracılığıyla tüm islam alemine bildiriliyor yani ben şimdi eğer kuzenlerimden birine aşık olursam ya da o bana aşık olsa evlenmemizde sakınca yok dinimizde bu yasak değil

• Ha sakın yanlış anlama yukardaki ayette akrabalar cahriyeler vs vs hepsiyle evlenebilirsin istediğin kadar seç beğen al demiyor onlardan sadece biriyle evlenebilirsin bunda sakınca yok diyor yani Hz Muhammed aracığıyla biz müslümanlara aktarıyor umarım anlata bilmişimdir

• şöyle bişey var. arapça türkçeye geçerken anlamında baya bir kayma/bozulma oluyor. ben zerre bişey anlamadım. hem bu meali kim çevirmiş birde orası var. her adam meal oluşturamaz. bence sen meale değilde tefsire(yoruma) kafa yor. o zaman bir yorum yapabilirsin. işi bilen birinden doğru ve net bilgi edin. burada sana yardımcı olacaklarını sanmıyorum.

0|0
    1|1
    • heryerde aynı meal yazıyor eğer türkçeye çevirince anlamı bozuluyorsa o işte bir iş vardır çünkü oyun değil bu bir din her dilde aynı anlama gelmesi gerekiyor ve bununda anlamı buydu öyle böyleydi buydu

• salt meal okumanın sonucu bu meal yerine tefsir okuyun kafanızdaki sorulara cevap bulursunuzu

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• İnandıkları kitapta sürekli 'Sormaz mısınız?' 'Sorgulamaz mısınız?' diyor. Ama maalesef bu dinin peşinden gidenler sorgulamıyor. Sebebi de korku. Çünkü bir cümleyle dine gideceklerine inanıp, bir cümleyle dinden çıkacaklarına inanıyorlar.

Kuran çelişkilerle dolu. Ama bunu sorduğunda 'O zamanın şartlarına göre düşün.' diyorlar.

O zamanın şartlarında 6 yaşında bir çocukla evlenen, 9 yaşına geldiğinde 'gerdeğe' giren peygamber nasıl hoşgörülmüş, diye sorulduğunda da yalan diyorlar.

Körü körüne bağlandıkları hadis kitapları -birbiriyle çelişkili hepsi- yazıyor bunu. Ayşe'nin 6 yaşında evlendiğini ama 'gerdek' için 9 yaşını beklediğini...

Şu an alıntı yapıp ayeti(!) paylaşamayacağım ama 'recm'i teşvik eden cümleler var.

Ya da 'Dininizden olmayanı öldürün.' tarzı bir şeyler.

Bu örnekleri daha da çoğaltabilirim sana.

O kitabın Türkçe'sini okuyan durup düşünüyor zaten.

Tanrı bu kadar hatayı bir kitapta toplamış olamaz.

1|3
    3|3
    • baya saçmalamışsın :/

• @schnuffel ha açıklayamassamki bu ayetler gibi herkese sorarım bulduğum herkese ...ayrıca ben çoğu hadisede inanmam çünkü insanoğlu çıkarları uğruna hertürlü yalanı söyler ne olur ne olmaz bide onlar karıştırmasın kafamı ha bide hiç unutmuyorum sokak röportajlarında çoğu müslüman 4 meleğin adını bile sayamadı bilmiyorlar...ben çıldırıcak konuma gelmişken bide siz bilinçsizce yargılamayın ben tartışmaya geldim millet diyoki sen şöylesin böylesin ya bir gidin ya bu ülkede kimseyle konuşulmaz bile

• @schnuffel o kadar dindar insanlar bir dini resmen bu kadar yanlış yaşıyorlar ve bilgisizler şimdiki adamlar bile 4 kadın olayını kendilerine tahsis ettiler erkektir yapar diyorlar ama zina denen şey erkeğede yasak ve bunun cezası var bu kadar müslüman bir ülkedeyiz ve bunu bilmiip bide erkeğin kerhaneye gitmesini normal buluyorlar kızlar kadar erkeklerede yasak zina ...düşünsene kuranı okumuş ananem öbür peygamberlere inanmıyor çünkü hikayelerini okumamış türkçe olarak haklarında bilgisi yok

• Ve daha bir suru sey...

Hatun soz konusu olunca allah bol keseden veriyor muhammede fjsgfjdhd

0|1
    3|1
    • Ne diyorsun sen ya? Saygı duy biraz.

• Sana mı sorucam lan ne zaman susucağımı cehennemin odunu?

• Obsesif misin be kadin? ahaha

• ne sakıncası var bun lardan bahsettiyse? bize de örnek oluyor, resmen misafirliğin kısası makbul demek bu ve harika. ben nefret ediyorum saatlerce kalkmak bilmeyen misafirlerden. bunu okusalar kısa tutarlar oturmaları en basitinden.

1|0
    0|1
    • doğru misafirin kısası cidden makbul ama neden illasadece hz.muahmmed'e kısası makbul buradan baktığımda biri tanrı gibi konuşarak kendi çıkarları doğrusunda din kitabı yazmış gibi evet çoğu şey o dönemde cahiliyeti bitirmişsede inandığım dinin ayetlerini okuyunca irdeliyorum ve ne biliyim sonuta insanoğlu bişeyleri irdeliyerek düşünerek semavi dinleri buldu heykele ya da ağaca ya da bir hayvana bir gezgene tapınmayı bıraktılar dşünceleri sayesinde bunu başardılar anlatabiliyorumdur umarım

• Hz muhammed vurgulanıyor fakat tüm insanlığa hitap ediyor. Hz muhammed vurgusu kötü değil çünkü o var olmamızın sebebi. 'Sen Olmasaydın yaratmazdım kimseyi diyor allah

Yükleniyor...