Mimar Sinan eserleri taklit mi?

ayasofya ile mimarsinan ekolü camiler arasında benzerlik varken ondan önce yapılan selçuklu camilerinin hiçbiri diğerine benzemiyor. mimar sinan da türk filmi gibi avrupa hayranlığı nedeni ile taklid mi yaptı?

Güncellemeler:
osmanlı, roma gibi nerde ballı para varsa saldırıyor o para ile daha çok asker kiralayıp daha büyük paraya saldırıyor. bu sistem taklid de binaların taklid olmaması eşyanın tabiatına ters düşer.

0|0
2|12

En İyi Kız Görüşü

• eğer ayasofya'ya benzerlikten kastın istanbul'daki sinan camileri ise (özellikle süleymaniye) orada şöyle bir politik ayrımı yapmak lazım. onların bilerek ve isteyerek olağan cami yapısından dik ve hatta aya sofya'ya benzer ama ondan daha yüksek ve heybetli oluşunun sebebi; aya sofya'nın hıristiyanlığın yüceliğinin sembolü olması ve istanbul'un artık islamiyetin yüceldiği bir kent olduğunu göstermek. yani arada ciddi bir sembolik fark var.

zaten sinan'ın çalışmalarına bakarsan, onun minare yapısından kubbe sayısına kadar dışarıdan bakana anlamsız gelen pek çok şeyin aslında islamiyete dair sembolik anlamlar taşıdığını görürsün.

ha iş selçuklu karşılaştırmasına gelince...

burada sinan'ın yeterli veya yetersiz oluşundan ziyade, osmanlı'nın sanat üretmede öncellerine göre yetersizliğinin payı var. osmanlı'ya ait diye bilinen çok sayıda sanat eseri aslında selçuklu'ya aittir ya da osmanlı döneminde yapılmış olsa bile selçuklu'nun tekrarıdır. 600 yıl yaşamış bir imparatorluk olsa bile, osmanlı hiçbir zaman selçuklu'nun sanatsal zenginliğine erişememiştir. belki de sanata karşı siyasi duruşla alakalı, belki ahilik yapısının (gerçi selçuklu'da var mı bilmiyorum) zanaatçıların neyi nasıl yapacağını çok katı kurallara bağlamasıyla alakalı... Malum, adamların bölgesel olarak hangi halı motiflerinin dokunacağına karar verip o motifi başka bölgelere yasaklamışlıkları dahi var...

camiden girip halıdan çıktım evet, ancak bu tarz tartışmalarda nokta atışından ziyade genel koşulların gözden geçirilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• bnce taklit değil öyle olsa bunca yıl avrupalılar taklidimizi yaptınız falan gibisnden laf söylerlerdi

0|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 12

• Vallahi taklit olsaydı senden önce Avupalılar söylerdi kesin.

0|0
    1|2
  • başlığı okudum şok oldum. asırlar sonra sıra ona geldi demek. ha gayret yakında hırsızda ilan edilir bu gidişle.

0|0
    0|0
    • süleymaniye caminin kitabesinde maliyeti 700.000 düka altına yaptırılmış.kesme taşın fiyatı belli.işçi yevmiyeside biliniyor.100.000 altına olacak bir iş.ya kununi götürdü yada sinan günahı boynuna

• Mimaride çağdaş mimarlar her zaman birbirlerinden gerek ekol gerekse kültür manasında esinlenmişlerdir. Özgün diye savunduğun Selçuklu mimarisi de Bizans,İran ve Asya motiflerini bünyesinde barındırmaktadır.Kaldı ki Sinan'ın eserleri şimdi bile çözülemeyecek kadar karmaşık mimari sırlar barındırmakta,eserlerini gören batılı mimarları kendine hayran bırakmaktadır.

0|0
    0|0
  • kültürler farklı arkadaşım.her ne kadar aynı coğrafyada doğan devletler olsalar da beslendikleri kaynaklar çok farklıdır.anadolu da oturuyorsan sen de bilirsin osmanlının anadolu da yaptığı adam gibi bir cami ,köprü,han,hamam,imaret yoktur.bu bile mantaliteyi ortaya koyar.

0|0
    1|1
  • avrupa bizi taklit ediyor. öyle bişey olsa o kadar turit gelmezdi. o kadar avrupan insan mimariyi gezmeye gelmezdi.

0|0
    0|0
  • Mimar Sinan bir çok savaşa katılmış burada mimari eserleri çok iyi bir şekilde incelemiş ve kayıt etmiştir.Bir kaç benzerlik illa ki vardır, ama batının bile bildiği büyük mimarlardandır .Taklitle alakası yok yani sadece küçük tesadüfler ...

0|0
    1|1
  • mimar sinan sadece mimar değil aynı zamanda bilim insanıdır. emin ol avrupalı mühendisleri ve ya mimarları taklit etseydi eserlerine hala avrupalılar tarafından gıpta ile bakılmazdı..

0|0
    1|1
  • zannetmiyorum

0|0
    0|0
  • Her yapıt kendinden öncekilerden esintiler taşır. Ve tabi ki her mimar esinlenir hatta taklit eder.

0|0
    0|0
  • hmm evet o kubbe bizanslıların icadı

0|0
    1|1
    • kemer de roma.hamam aynen.ondan sonra gelenlerde onu taklid etti her yer tip standart yapı oldu

• Sanmam yaa.

0|0
    0|0
  • Bence yapmadı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...