Çirkin tekrarları sıvayan bir soru? (...Sim astarı da vurulacaktır)

Eşiktesin. Lütfen kapıyı aralamazdan evvel avatarıma dön. En alttaki takımrakamında temsil olunana. Protanop değilsen, Sirius'a da uğrayıp kareden çık. Ve eşikten dal. Dekoru süz, afaka bak. Işıklı salonları da atlama. Sen, Le Guin'in bir kitabında karşı apartmanın kızına misafir olan davetsiz gölge değilsin. Rüzgarda yaprak da değilsin.

Yolun sonuna gelince de

Yüzüme bak.

-ve öyle bir cevap ver ki-

Yüzümü hırpala

Yüzümü değiştir

Dağlı bir anlatım bırak.

Ama frengi çılgınlığından uzak.

Sen,

Hayhuydan ibaret olmayıp

Lethe'nin suyundan tatmamış hayat.*

(* üye)

Değişimler, keskin olduğunda ürpertir. Kuram soğukluğu gibi.

...İlk güzel günleri de yaşarız belki. (C. Süreya)

Ancak kuramlar da soğuk olmalıdır. Gelgelelim bu, öteler bir metal soğukluğu değildir. Olaylar üzerine vakur yorumlar yapabilmemize olanak sağlayan, ciddiyet ile tesviye edilmiş, resmi bir soğuktur. Bizleri 50 kilometrekare üzerinde fantezi adacıkları üreten içtepilerden alıkoyar. Öte yandan. Aynı kuram, içte ateşte yeni dövülmüş kızgın bir demir kadar da sıcaktır. Hem çakmak da soğuktur, odun da. Ancak bir araya gelerek sıcacık/kızıl Barbusse ateşi oluşturur. Ateş, ısınmak demektir. Aş demektir. Yani Pompei'ye karşı Vezüv kartı! Matlığa karşı fosfor kırmızısı!

Son kötü günleri yaşıyoruz belki... (C. Süreya)

Sis şairinin çalanını Haluk'a timsal gösterdiği ateş, yangın yerine dönüştüğünde. Ne ısınmaktan bahsedilebilir, ne aştan/işten. Ve bu korlar öyle kesiftir ki, sön cılız kandil, sön ilençleri faydasızdır.

Zamanın tahrif ofsetleri, bakınız o yangını tezgahında nasıl haddeliyor/filtreliyor. Kara Kıta'ya "tok karnına içile!" etiketli ilaç göndermek gibi :) Eserekli, çelişik!

Yay, Eduardo Galeano'da:

"Kapitalizm sahne ismi olarak pazar ekonomisini kullanıyor; emperyalizme küreselleşme deniyor

Emperyalizmin kurbanlarına gelişmekte olan ülkeler deniyor. Cücelere çocuk demek gibi bir şey

Yoksul çocukların eğitim sistemi tarafından dışlanmasının adı, eğitimi yarıda bırakma

Patronun, işçinin tazminatsız/açıklamasız işine son verme hakkı: Emek piyasasının esnekliği

Kadın haklarına azınlık hakları deniyor, insanlığın yarısını oluşturan erkekler çoğunlukmuş gibi

Askeri diktatörlük yerine süreç; işkence yerine fiziksel/psikolojik baskı deniyor

Hırsızlar iyi bir aileden olunca adı kleptoman

Kamu kaynaklarının çürümüş bir politikacı tarafından boşaltılması; yasadışı servet edinme

Askeri operasyonlarda yok edilen insanlar ölü değildir, zayiattır; sivillerse kayıp

1995'te Fransa Pasifik'te nükleer deneme yaparken, büyükelçisi açıkladı: Bu bomba kelimesi hoşuma gitmiyor. Bomba değil bunlar, patlayan mekanizma

Kolombiya'da askerin himayesi altında insanları öldüren grupların adı Ortak Yaşam

Şili diktatörlüğündeki toplama kamplarından birinin adı Haysiyet; Uruguay diktatörlüğünün en büyük cezaevinin adı Özgürlük

1997'de, Chipas'ta kilisede dua eden 45 köylüyü tarayan yarı-askeri örgütün adı Barış ve Adalet."

...

• Baharın umud'undayım. (İlk güzel günler)
    26% (5)38% (3)30% (8)Oy Ver
  • Kışın yeis'indeyim. (Son -veya değil- kötü günler)
    16% (3)25% (2)19% (5)Oy Ver
  • Bahar, ne yazık bir Godot. Kaptan'ın Pia'sı belki de. (Hiç gelmeyecek o güzel günlere... Cheers!)
    16% (3)37% (3)22% (6)Oy Ver
  • Kışın mut'undayım. (İlelebet devam edesi -güya- kötü günlere... Yuppie!)
    5% (1)0% (0)4% (1)Oy Ver
  • Cehennemin en karanlık kuytuları benimdir! (...)
    37% (7)0% (0)25% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Şimdi gel de Terry abimizin o teşbihini anımsama: Bu koşullarda Marksizmin bittiğini iddia etmek, kundakçılar daha kurnaz ve becerikli hale geldiği için itfaiyeciliğin modasının geçtiğini söylemeye benzer

Moda geçmez de. Sopa kimin elindeyse adalet de onda, kumaş da, mezura da, manken de. Sopa, kundakçıda. Adaletin ve gücün, alacakaranlık kuşağı tadında ateş dansıdır bu. Adaleti olmayan bir güç (zulüm) yerine, gücü olan bir adalet kurmalı. Burada payandamız ve nişangahımız güçtür. Vakıa odur
Soylu ikiyüzlülükler vardır. Bunlardan biri de dışarıdan gelecek eleştirileri absorbe etme adına yapılan öz eleştiriler. Yapalım :) 1) Yüzde yüz bir adalet olamaz, güç ve adalet düşman kardeşlerdir. 2) Locke'nin bireysel eşitsizlik felsefesinden hareketle, herkesin çıkınını biriktirdiği bir ortamda itfa olamaz.

2.yi kaale almıyoruz.

"Tek yol devrimdi. Hayır İslam'dı. Hayır milliyetçilikti." (Eylembilim - Atay)

Tek yol'un ilk yamacında ve henüz itfaiyeci iken, Özel'e 2. nazire:
...

Ey soruya başaklar, militan kıvılcımlar ekleyecek hayat!

İşte koridorun sonundasın.

Gördüklerini adaletin kantarında tart

Dekorları da yırtarak

Son bir kez yüzüme bak

ve

Rahmini kutucuğa doğru yuvarla.

- Yoldaşım / Sevgilim olur musun?

0|0
9|4

En İyi Kız Görüşü

• 1871'de verilen mesaj nedir?

bir de dikkati vermek istediğin rakamları ne şekilde okuyoruz merak ettim. 9 ve 1 diye mi? 91 diye mi, 19 diye mi? ya da 1 ve 9 diye mi? son kısımda 1991 yazdığın için aklım 91'e gidiverdi. 91 senesine. benim doğduğum, freddie ve anneannemin annesinin öldüğü yıla. ne üzücü.

konu çok güzel olmuş hasan. fakat şu günlerde yaşadığımız hava dalgaları yüzünden midir bilmem, içerikte çokça soğuktan, ürkmekten, çıplak ayakla mermere basmaktan (metal soğukluğu) bahsetmişsin. ateşe, sıcaklığa da, lamia (üvey baba dizisi) muamelesi yapmışsın. sinirlenip kızın saçlarını keseceksin diye korktum. :) gerilme bu kadar, ısıtmak bizim işimiz.

hadi biz diye genellemeyeyim de, şahsen katalitik gibi kızım. pompei'ye karşı Vezüv kartıysa, matlığa karşı fosfor kırmızısıysa, sub zero'ya karşı da benim. düşün.

ene, burcun yay mı? bu bir ince mesaj mı? çünkü ben olsam 'oklar galeano'da' derdim. :) neyse, ne yiyorlar bizi di mi hasan. gülerken yiyorlar hem de. ama cüceleri yemeselerdi çeşke. ayrıca ismi özgürlük olan hapishane de çok ironikmiş.

şıklardan b dedim. içinde bulunduğumdan değil de, söylemesi güzel oluyor diye.

ş'li s'li, y'li i'li. güzel, ince harfler. 'yoo bence ş hiç de ince değil bikerem' deme, kendi sesime göre yazıyorum burada herhalde. :) kapıya sıkışan fare çığlığı kıvamında bir sesle ş.

bu arada, unutmadan; tek yol isyan.

2|1
    2|0
    • Denmiş ya, çirkin tekrarlara sıva diye. İnşaat konstrüksiyonları beni hep ürpertmiştir de. Bilinçaltı. "Sim" parlağını bekle :)

1871, barikatlarda geçen 3 çetin ay demek. İlla malumatfaraşlık pardon furuşluk yaptıracaksın :) link

Hem komün iyidir. İskandinavlar sever komün yaşamını. (bkz. Lukas Moodysson - Together) Ama Kuzey rüzgarları sert eser. Katalitiği söndürmez mi! Bilinmez denemeden.

Yine de seni Danimarkalı Gelin etmemmmm. Lamia'ya kısas

• "Bir siyam kedisi ve ben pek çok geride bıkarıp unutuyoruz"

İlham kaynağını biliyorum :)

Durduralım Hasan. Sonsuzluk sembolünü yesinler. Sonsuza kadar zaman dursun o zaman. Ya da zamanı sonsuz kere durduralım. İyisimi.

Kızlar Ne Diyor 8

• Cehennemin en karanlık kuytuları benimdir.

0|1
    0|0
  • soru bende biraz kinik biraz yabanıl hisler uyandırdı muhtemelen benim bilgisizliğimdir tabi.

c dedim.

link

0|1
    0|0
  • Bahar, ne yazık bir Godot. Kaptan'ın Pia'sı belki de. (Hiç gelmeyecek o güzel günlere... Cheers!)

0|1
    0|0
  • Biz insanlar ! Okumayı çok sever olsaydık eğer, bu soruya gelen cevap sayısı bu kadar az olmazdı. Ama ben bu iktidarsızlığı yenicem ve okuyacam.

0|1
    0|0
    • İlginiz için teşekkürler.

• Kışın mut'undayım. (İlelebet devam edesi -güya- kötü günlere... Yuppie!)

0|1
    0|0
  • Oh oh masallah. Kedi canini senin.

0|1
    0|0
  • ßu nee yaaaa :@

0|0
    0|0
  • Hebe hübe sdafsgdhjgkh

0|0
    0|0
    • Allah allah. Kutucuğa yuvarlanan ne ola ki! Belki Serap Hanım bir cevap verir. Bakalım, bekleyelim, görelim :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Bunların hepsini unutmanı tavsiye ediyor özüne dönmeni diliyorum.Zira aşırı bilgi hem egonu besler hem seni özünden uzaklaştırır,bilgi senin geçmişin öğrenmiş olduğundur,hafızandır,birikimindir,malındır.Birikim ise bir engeldir, seninle yeni olanın bilinmeyenin arasına girer.Alçak gönüllü müsün?Egoist misin?Bu soruyu kendine sor lütfen..

0|1
    0|0
    • Bir derviş edası sezinledim yazınızda. İyi manada, yanlış anlamayın.

Böyle şeyleri yazarak değil göstererek ifade etme taraftarıyım ama sordunuz madem, kaçış yok.

Egoyu, uyum sağlama anlamında değil de bencillik yani "ist" ilaveli alırsak. Değilim sanırım. Öte yandan yazmak/bir şey üretmek, bir ifade ve varoluş biçimidir. O noktada ego, inkar edilemez bir itki. Ve gerekli.

Alçakgönüllüyümdür, kibirle işim olmaz. O "bilgi" dediğiniz müphem şeyin hududu o denli geniş ki. Haddimizi bilmeliyiz.

• Hem ayrılıklar da neden yeni aşklara engel olsun ki...

O soruyu çok sorduğuma emin olabilirsiniz.

Alakanız için teşekkür ediyorum.

• Baharın umud'undayım. (İlk güzel günler)

0|1
    0|0
  • şimdi ne diyon sen babayiğit

3|0
    1|1
    • anlatırdım ama sorunuzun sadeliğiyle uyumsuz kaçacak. Very Important Topic diyerek basitçe cevaplayalım.

kutucuğa yuvarlanan engerek zehri olmasın da, önemli değil. teşekkürler beyefendi, zahmet etmişsiniz.

• Tez zamanda soğur ve normal değerlere döner umarım, ne diyeyim.

• çişimle soğutacam artık

• Ne anlatmışın hiç kafam basmadı

0|0
    0|0
Yükleniyor...