1 Nisan'ın nereden geldiğini biliyor musunuz?

İşte okuduğum bir yazıdan kestiklerim;

"

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım...

(İspanya asırlar boyu müslümanların hakimiyetinde kalmıştır)

"

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Valla ben biliyorum ama hiç dediğin gibi değil. Herkesin bildiği şudur 1Nisanla ilgili. Fransa kralı IX. Charles takvimi 3 ay önceye yani Ocak 1e alır. Halk bir süre buna alışamadığı için protesto eder. Eski tarihten hayatını sürdürmeye çalışırlar ama alıştıktan sonra yeni takvim kullanılmaya başlanır. Bu süreçte 1Nisanı sene başı kabul eden halkla alay eden bir grup vardır ve zamanla bu bir gelenek halini alır. Ardından İngiltereye, İskoçyaya derken bütün dünyaya yayılır yeğenim:) Benim yıllardır bildiğim bu. Hatta 1nisan balığı şakası vardır. O da Balık Burcunun Nisanı terk etmiş olmasındandır. Yani her şey takvimle alakalıdır aslında :)

0|0
    0|0
    • Ha ama bunu bağlamak istedikten sonra 31 Mart vakkasına da bağlarsın, Amerikan bağımsızlık savaşına da bağlarsın,Eyfel kulesinin açılışına da bağlarsın:) 31 Martta tarihte birçok olay vardır:)

• ben sevmem bir nisanı o yüzden inanasım geliyo :D

• ahaha:) Tamam sen öyle inan:)

Kızlar Ne Diyor 7

• Beni ilgilendirmiyor bu konu ...

0|0
    1|0
  • o zaman yılbaşı kutlamamız da çok abes. ama bu da yılbaşı gibi kültürümüze empoze edilmiş bir şey artık bundan vazgeçemeyiz.

0|0
    0|0
  • saçmalık bilsek ne işimize yarayacak..aman geçin bu hikayeleri.

0|0
    1|1
  • Bu iş şakayla başlamamış. Hikayeyi anlamıyorum ama Trkler bugun birileri tarafınfan tuzağa getirilerek katledilmiş yabancılarda bugunü kutlamak amaçlı böyle birşeyler yapmışlar. Bizde aptal gibi gene katiamımza gülüyoruz.

0|1
    0|0
    • Aptal gibi böyle bir hikayeye inanmak da başka türlü bir şey.

• Türkler değil onlar, Endülüs Emevileri.

• hikayeyi tam bilmediğimi ama sadece bugunün şakayla oluşmadığını hile günü olrak kutlandığını söylemek için yazdım. 333 git araştır o zaman gerçeğe aptal diyen sorunlu sensn.

• sıktı bu hikayeler ya

0|0
    1|1
  • Ne işimize yarayacak bilmemiz bu iş memurluk sınavında sorulan ınkilap sorularına benziyor...
    Köylü mehmet ağa gidip memura oğlum malazgirit savaşı ne zaman oldu bak bilmezsen paramı yatırmam haaaa..demesi gibi olmuş...

0|0
    1|1
  • yıl 2012. kassak yılın her gününe denk düşen bi katliam buluruz bence. yas mı tutalım her gün? bırakın insanlar bazı günler eğlensinler yahu.

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Doğrudur zaten yüzyıllarca Endülüs Emevi Devletinin egemenliği altında huzur içinde yaşayan hristiyan ispanyolların egemenlik kendilerine geçince o kadar zaman kendilerine gösterilen hoşgörünün öcünü alırcasına nasıl yamyamlar gibi Müslümanları da Yahudileri de katlettiklerini cehalet içinde olmayanlar bilir.Koskoca yüzyıllarca egemenlik sürmüş batı medeniyetinin kaynağı olmuş Endülüs Emevi Devletinden bugün en ufak bir iz bile kalmaması da Batı hoşgörüsünü gösteriyor

0|1
    0|0
  • Eee buymuşta ne olmuş? Doğum günü gevur sevgililer günü gevur anneler günü gevur babalar günü gevur 1nisan gevur.

Arkadaşlar şu dünyada insanların birbirine şaka yapıp güleceği birbirine hediye alacağı bir masada oturacağı günler olmazsa tamamen kopmuşuz demektir.Geçmişi bırakın şimdiki manasına bakın.

Bu dünyada sevinmek gülmek eskisi kadar kolay değil artık.İnsanları rahat bırakın lütfen.

0|0
    0|0
  • Nisan şakasının kökeni nedir?
    1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı.

0|0
    0|0
  • 1 Nisan "şakanın evrensel günü" olarak kabul ediliyor. Fransa'da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar bir süre sonra gelenek haline geldi. bende bunu biliyorum.

0|0
    0|0
  • 1 Nisandan oldum olası nefret etmişimdir.

Ortaokul yıllarımda arkadaslar sınıfta şaka yapmışlardı bana .Vlla elimden zor aldılar.Ağız burun daldım çocuğa :)

0|0
    0|0
  • Roma döneminden kalma bir festival.

0|0
    0|0
  • bilmiyorumdum öğrendim teşekkürler

0|1
    0|0
  • tamamen yanlış. benim bildiğim 31 marttan sonra geliyor.

0|0
    0|0
  • link vereydin iyiydi.

0|0
    0|0
  • 31 marttan sonra 1 nisan gelir

0|0
    0|0
  • okadar bilgim yok :D

0|0
    0|0
  • ibişin biri bulmustur