Atatürk,yaşamı boyunca 3937 kitap okumuş. Sizce mümkün mü?

link

Haberi de burada. 57 yaşında hayatını kaybettiğini düşünürsek çok büyük bir rakam.

Güncellemeler:
Asıl bilmek istediğim ise Atatürk'e laf atmaya cüret eden insanların tek kitap okumamış olması.

Atatürk seviyesine gelebilmek için en az 2 dili biliyor 3. dili öğrenmeye çalışıyor, okuduğu kitaplar bir tarafa o zor zamanlarda kendisinin de eser bırakmış olması gerekiyor. vs vs. He bir de lider özellikleri. Bu özellik kitapla da kazanılmıyor.

Ben hiçbir lider için ; dünya liderleri tarafından kendisinden onurla, gururla, hayranlıkla bahsedilen

Atatürk dışında birisini duymadım.

0|0
11|20

En İyi Erkek Görüşü

• 57 yıllık yaşımı 7 yaşından itibaren hesaplıyalım diyelim ki 7 yaşında başladı...

50 yıl = 438,000 saat yapar

günde ortalama 8 saat uyuduğunu düşünelim

bu da 50 yılda: 292,000 saat uyanık kaldığını gösterir

günde 3 öğün yemek ihtiyaç filan desek ortalama 2 saat desek

buda toplamda= 255,500 saat demek

ömrünün son 1 yılını hasta yatağında geçirdiğini de düşünelim yani 5110 saat daha düştü

kalan 250,390 saat

bilimsel araştırmalara göre haftada 2 kitap bitirilirmiş diyelim ki o 3 kitap bitirdi

yani buda 56 saatte 1 kitab tekabül eder

ömrü boyunca 3 defa savaş halinde bulunmuştur bunlardan 2 si osmanlıya darbe girişimi buda toplamda 2 sene birde kurtuluş savaşı bu da toplamda 5 sene sürmüş yani 7 sene savaş halinde olmuştur 7 sene ise=61,320 saat eder

geriye kaldı= 189,070 saat

bu da =3376,25 kitap okumaya işarettir

yani imkanı yok hiçmi özel durumlar olmadı ? böyle kaba taslak bir hesapta bile doğrulanmıyor bu kadar abartmaya gerek yok bence...

4|2
    6|8
    • Kendine bu kadar yormasaydın keşke.

• Atatürk az uyuyan bir insandı. Bazı hastalıkları da bu yüzdendi. 7 saate düşürsen bile çok şey değişebilir.

Kızlar Ne Diyor 11

• Okumuştur. İlla kitapların 600-700 sayfalık olmasına gerek yok.

Ben ki geçen seneye kadar günde 800 sayfalık bir roman bitirirdim.

ATAM neden okuyamasın?

3937 değildir de 1000 dir 2000 dir.

1|7
    1|6
  • Belki çok kitap okuyor olduğu doğrudur. Ama o rakam abartıdır.

0|3
    1|0
    • Anıtkabir'e gittim ve okuduğu kitapları gördüm birkaçını. Üzerinde notlar alınmış,altı çizilmiş. Hatırladığım kadarıyla 1 oda sadece kitaplarla doluydu. Abartı olduğunu sanmıyorum

• Hesaplamadım ama kitapsever biri olarak bana olası geldi.

0|2
    1|0
  • kitap var kitap var

0|3
    1|0
  • mümkünn

0|0
    1|1
  • O kadar şey var ki konuşacak hala ATATÜRK hakkında konuşuyorsunuz. Eğitime çok önem veren birisiydi. O yüzden mümkün. Günlerdir o kadar olay oluyor kimse umursamıyor ATATÜRK e gelince maşallah konuşuyorsunuz. Yazık. Çok yazık..

0|2
    1|1
    • Herkes umursuyor sen rahat ol. Ama korku imparatorluğu yaratılıyor. Sokaktan ayakkabı kutusu gösteren avukatı gözaltına alınan bir ülkede yaşıyoruz.

• mümkün olabilir inanırım valla eniştem 52 yaşında 6000 kitap okumuş hayatı boyunca evde 2 oda sırf kütüphane

0|1
    0|2
  • Mümkün, olabilir yani.

0|1
    1|0
  • Kitaba önem vermiş biri olarak pekala da olabilir.

0|0
    1|0
  • araya 30-50 sayfalık kitaplar sıkıştırdıysa olabilir :)

0|0
    2|4
  • Mumkun tabi gozleri agrirmis kitap okumaktan

0|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 19

• Valla hayatında hiç kitap okumamıs cahillerin ve Atatürk düşmanlarının fazla buldugu bir rakam.

Bizim millet en son cin ali'yi okudugu için fazla gelir tabii.

10 yasında basladıgını düşünelim. 55 yasına kadar da okumus olsun. 45 yıl. 1 yıl, 12 ay. 1 ay 4 hafta.

Yani 1 yılda 48 hafta var.

Ben haftada 1 kitap bitiriyorum oradan hesaplıcam.

45 çarpı 48 = 2160 oluyor. Bu sadece benim normal hızda okuyacagım kitap sayısı.

Şimdi siz kitap okumayanlar bilmez. Hızlı okumak diye bir sey var. link

Günde hatta 2-3 saatte kalın bir kitabı bitirebilirsiniz. Bunu hesaba katınca 3937 rakamını bir hayli geçmesi lazım.

Ama malum Atatürk bir devlet lideri, bu ülkeyi kurtarmak için her seyi yaptı. Savasta oldugu süreleri çıkarınca 3937 rakamı hiç de abartı değil.

Sizden ricam elestirmek yerine sadece 7 kitap okumanız. Sonra gelin elestri yapın ;)

3|5
    1|3
    • Savaş sırasında bile kitap okuyan, kitapların çogunun çevirisini yaptırıp ülkemize sokan birisinden bahsediyoruz aslında. Yani birilerine elestirirken hem onun dönemine, karakterine hem de kendinize bakın. Hayatında toplam 7 kitap okumamıs adamlar elestiriyor. Sen medcezir izlerken o adam kitap okuyordu, sen facebookta gezinirken o adam kitap okuyordu.

• bilimsel bir kaynak olmadan abartı demek cahil işidir beyler,sayı abartı değilde montaj olabilir demek daha doğru.lakin en doğru bilgiye ulaşmak adına okuyunuz lütfen link kaynağa güvenmezseniz arşivden bol bir şey yok memlekette...

• Maliye bakan yardımcısı 4.5 milyar ağaç diktiklerini söylüyor inanıyorsunuz da kitap okumak deyince noluyor? her ağaç için yaklaşık 3 metrekare alan versek 4.5 milyar ağaç için 13500 km2 alana ihtiyacımız var. yani afyon ilinin toplam yüzölçümü kadar. İnsanların saniyelerce hiç durmadan ağaç dikmeleri lazımdı.

sizce 10 yılda afyon ilinin yüzölçümü kadar alan ağaçlandırılmış olabilir mi?

• tabi sadece cin ali serisini okumak ile yetinmiş bir topluma "3937"deyince bir beyin a*cıklaması kaçınılmaz oluyor.şimdi başlayıp ayda 5 kitap okursanız sizde 2000 gibi rakamları görürsünüz.okuyun ki meydanlarda hüloğğğ,göt kılıyık diye bağırmaktan fazlası olsun haznenizde.

1|2
    1|3
  • omru savaslarda gecmese 10 katını okurdu ne varki bunda... atatürküırtıbasızlastırma işlerı bunlar,kafası calışan yemez...ataturk deyınce tuylerı dıken dıken olanlara kanmayalım:))

0|0
    1|2
  • okumuştur tabi <3 zekası çok büyük ve erdemli bir insan bunun için dünyanın 24 ülkesine heykelleri yapılıp caddelerine sokaklarına ismi verilip eğitim müfredatlarında öğretiliyor <3

0|0
    0|1
  • Arkadaşımın edebiyatta Prof hocasının evi 3 katlı idi. 1. katında kendi kalıyor. 2. katı misafirler için. 3. kat ise full kütüphane. Kütüphanede çok sayıda kitap vardı. Ve hocamız 5 bine yakın kitap okumuştur. Eminim daha fazla okuyanlarda vardır ancak Atatürk belli bir yaştan sonra savaşlarla ve devlet meseleleriyle uğraşmaya başladığı için okumaya fırsat bulamamışta olabilir. Ki 3937 kitap fazla.

0|1
    1|1
  • 3937 bu bir sayı rakam değil belkide okumuştur

0|1
    1|2
    • Bu kadar incelemeye girmeyelim. İlle de istiyorsan orada rakam kelimesi gerçek anlamında kullanılmamıştır. Çok fazla anlamındadır. Kendi kendine sobelendin.

rakamlar 1 den 9 a kadar sayılar ise sonsuzdur hatırlatmana gerek yok.

• birşeyi başka anlamda kullanabilmen için 2 anlamı olmalı kafanı kullan

• Kim saymış :)

1|0
    1|3
  • imkansız ve abartı diyen arkadaşlar sizce devrim yapmanın farkı var mı o kitap sayısından?

0|0
    0|2
  • yaptıkları düşünülürse ATAMIN onun için her şey mümkündür..

0|2
    1|2
  • Beyni olmayanlara zor.

0|0
    1|1
    • ottoman beyin olmadığını kanıtladı bu matematiğiyle :D

• evet böyle bir haberi daha öncede görmüştüm ki öyle bir insan okur kardeş

0|0
    0|2
  • Gayet mümkün 20 yaşına kadar cin aliden başka kitap okumayanlar için inanması zor

0|0
    0|2
  • bence çok zor

0|3
    2|4
    • Sen şu dün bir konuda akp yandası eleman değil miydin ? Recep Tayyip kaç kitap okumus ki merak ettim şimdi :)

• ak partiliyim evet hayırdır ne oldu ?

gıt kendısıne sor ozaman kac kıtap okudugunu

• pomocu akpartılı oldugum ıcın engellı basmıs hemen sana tek bısey dıcem burada mıllete cahıl dıyorsun

daha 1 yılın 52 hafta ettıgını bılmıyorsun cok komıksın

• atatürkten bahsediyoruz elbette okumuştur

0|1
    1|2
  • eskiden teknoloji gibi vakit kaybedecek bir uğraşı olmadığından okuduğu doğrudur diye düşünüyorum

0|1
    1|1
  • olabilir

0|0
    0|1
  • İmkansız okuymaz, o kadar muharebe alanında ve at sırtında, bir yerden bir yere giderken bir sürü insan var olamaz 1000 tane anca diyorum.

0|1
    1|1
  • yalaaaann soyluyorsun

0|1
    1|3
  • sallamasınlar

0|0
    2|4
Yükleniyor...