Allah,Tanrı,Rab'be inananlar neden inanıyorsunuz, inanmayanlar neden inanmıyorsunuz ?

Çünkü herkes inanıyor, çünkü Allah yok neden inanayım ki diyere kestirip atmayın.

İnanıyorsanız neden inandıgınızı,

İnanmıyorsanız da neden inanmadıgınızı söyleyin.

0|0
8|10

En İyi Erkek Görüşü

• Bu kadar düzen tesadüf olamaz. Evdenin yaratılışından tut beynin işlevlerine kadar. Hiç bir kusur yok. Beynin çalışma düzeninin belgeselini izleyin bir ne demek istediğimi daha çabuk anlarsınız. Daha binlerce şey var. Bunların tesadüf olması mümkün değil. Ve İslam dini burada kendini kanıtlıyor zaten. Bir insan inanmasa bile İslam dini kuralları çerçevesinde yaşasa bu onu mükemmel bir insan yapar. Ama hakiki bir müslüman gibi yaşarsa. Bir taşı rahatsızlık vermesin diye kenara koymak sevaptır. Tebessüm etmek dahi sadakadır. Helal olan şeyler haramdan çok daha fazladır. Hatta bir kadın bile doğum yaptığı zaman kocasına ben bu çocuğumu emzirmek istemiyorum ona süt anne bul demeye hakkı vardır. Çünkü 2 yıllık süt emzirdiği zaman göğüs yapısı bozulur ve kocam beni beğenmez endişesine de kapılabilir. Bu hak onlara da tanınmıştır. İslam her şeye hak tanımış ama bazıları bunu görmüyor ya da anlayamıyor.

2|1
    1|0
    • İşte burada bir yanlıs var ; Evrenin kusursuz oldugunu nereden biliyorsun ? Bu bilinemez bence. Koca evren kusursuzdur demek koca evreni ezbere bilmek demek. Pek çok kusur var bırak evreni bu dünyada. Dinin toplumları ve bireyi düzenledigi konusunda haklısın.

• Dini inançlara göre Allah zaten soyut bir kavramdır. Aranızda Allah'ı gören işiten duyan var mı ? Yok. Ama bu evren o kadar da kusursuz değil. Ornitorenk kusursuz mu şimdi ? Mutasyon geçiren canlılar, 2 baslı hayvanlar, 3 kollu çocuklar kusursuz mu ?

• Kusuru o anlamda anlatmadım ben. Ayrıca Allah'ı göremememizin nedeni imtihandır. Görsek ya da varlığını kesin olarak görüp işitebilsek bu imtihanın amacı ne olurdu o zamnan ?

Kızlar Ne Diyor 8

• İnanıyorum çünkü bunca şeyler hiç kusursuz şekilde olamazdı. bir bina bile kendiliğinden olmuyor yapanı var. koskoca dünya nasıl kendiliğinden oluşsun. bu insanlar nasıl yaratılıyor? bir damla sudan kendi kendine insan oluşması imkansız. üstün bir güç olması gerekir. güneşin doğuşu batışı yağmur yağması çiçeklerin açması vs... bunları yöneten bir şey olmalı. kendi kendine böyle düzen olamaz. inanıyorum Allah var.

1|0
    0|0
  • Bakıyorum da inanmamam için neden arıyorum..Şu evrene kainata bakıyorum da mükemmel bir ahenk. Mükemmel yaratılan insanoğlu. Her şey belli bir düzende işliyor..Rüzgar, güneş, gece ve geceden çıkan aydınlık...Bunlar tesadüf olabilir mi? Tesadüf olduğuna inanmak deli saçması...

Örneğin Allah görünmüyor yoktur diyen birisi, senin başın ağrıyorsa bir sancın varsa oda görünmüyor. O zaman onuda ben kabul etmiyorum..Ağrı sızı diye bir şey yok. Değil ki Allah'ın varlığının delili kainattaki ahenk. Hücrelerin işlevinden galaksilere tutun kim bunu eliyle yapabilir..

0|0
    0|0
    • İşte burada bir yanlıs var ; Evrenin kusursuz oldugunu nereden biliyorsun ? Bu bilinemez bence. Koca evren kusursuzdur demek koca evreni ezbere bilmek demek. Pek çok kusur var bırak evreni bu dünyada.

• Asla sizin düşüncenizde olan biriyle tartışmaya girmem..Evet bilime fazla meraklı değilim.Tarih ilgi alanım...Ama kör bir insan hiç değilim..

Ve andolsun ki; cehennemi, insanların ve cinlerin çoğuna hazırladık (yarattık). Onların kalpleri vardır, onunla fıkıh (idrak) etmezler. Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler.. İşte onlar, onlar g?fillerdir. Araf 179...

Ayetin üzerine söz bilmem..Vesselam

• Fizik,bilim,matematik gibi pozitif bilimlerde tartısmak,fikir üretmek önemlidir. Ama sen tartısmaya girmem diyerek gerilemeye mahkum oluyorsun. Ben senin dini inancına laf söylemiyorum dikkat edersen. Evren kusursuz diyorsun,peki. Bu dediklerimi nasıl açıklayacaksın ? Doğal afetleri, hastalıkları, virüsleri, bakterileri, mutasyona ugramıs canlıları.. Evren mükemmeldir diyorsun ama herkes birbirini yiyor :) Bu nasıl mükemmelik

• Sadece kendi kudretimle yapabildiklerimi düşünmek bile inancımı yeniliyor. İstediğim an istediğim parmağımı hareket ettirip buraya bunları yazabiliyorum. Her bir parmak ucum öyle muazzam bir hissiyatta yaratılmış ki, gözlerimi kapatıp dokunsam sanki görebiliyorum... Öyle deliller var ki.

0|0
    0|0
  • Mesela İnsanlar nasıl oluşuyor? Düşündün mü? Anne babadan mı sence? Eğer anne babanın yatmasıyla oluşuyorsa o zaman kısır anne babaların neden gücü yetmiyor çocuk yapmaya?

Yani burada yokluğu ve varlığı var eden önemli 1 sebep var ! Hiç birşey tesadüfen olmaz...

1|0
    0|0
    • Çünkü kısırlar :) Örnegin çok komik bir kere.

• Sordugu soruya verilen cevabı begenmeyen insanları anlamıyorum. Eğer anne babanın yatmasıyla oluşuyorsa o zaman kısır anne babaların neden gücü yetmiyor çocuk yapmaya ? Sorun bu dimi ; Cevabı zaten sorunun içinde gizli ; kısır oldukları için çocuk yapamıyorlar. Kapiş ? Düştü mü jeton ?

• Tanrı'ya inanıyorum. Tanrı, her şeydedir, doğada, çiçeklerde, evrende.. Gördüğüm, duyduğum her şey Tanrı'dır.. Tanrı içimdeki umuttur, içimdeki sevgi, merhamet. Tanrı benim dostumdur. Konuşabildiğim, sesimi duyan tek dost. Dostuma inanmamazlık yapamam. Tanrı'ya ulaşmak için dine ihtiyacım yok.

0|0
    0|0
  • Canim istemiyoo

0|0
    1|0
  • Bilim adamları bir tanecik yapay hücreyi bile canlandırmak tan acizler ise bu insanın inananmama gibi olanağı ortadan kaldırır

2|0
    0|0
    • Aminoasit üretti zaten bilimadamları. Bkz en bilineni ; Miller-Ur deneyi link

• Ben bilgilerimi bir tek kaynaktan almam bu yüzden beni darwinist siteler deki yazılar ile tatmin edeceğini sanma ^^

Mucize heryerde vuku bulur. Görmek istediğin herşey de birer mucize var.

Ama ateist lerin genelde hayat dolu olmama ve monotonluk olma nedeni kendilerini açıklama ya ve herşeyi bilirim tavrına zorladiklari için dir.

• Yanlis bir hipotez. Muslumanlar da mutsuz ve monoton. Bu sekilde ayirma. İnsanlar genel itibariyle mutsuz zaten. Sadece oku diye attim zaten

• Tanrıya inanan bir deistim, aynı zamanda darwinistim

1|0
    1|0
    • İyi de kız deist zaten cehennemde niye yansın ? Cennet-cehenneme inanan sensin bipolise

• Deistler cennet cehenneme inanmaz. önce kavramları iyi öğrenelim :)

Erkekler Ne Diyor 9

• inanmak istediğim için inanıyorum ve sanal ortamda din ve siyaset tartışmalarını insanların ispata çalışmalarını saçma buluyorum

4|1
    0|1
    • O zaman neden gelip yorum yaptın, çeliskili insan

• Yo ben onun kişiliğine göre cevab yazmadım ki. Sövse de ben verdiğim cevabtan ya da yardımcı olmaya çalışmaktan pişman değilim. Bu benim kişiliğim, o yaptığı da onu yansıtıyo ..

Anladım seni belki önceden hissettin kişiye göre tavır aldın sonuçta benim durumuma düşmedin :D

• cevab değil cevap.

• tanrı kavramı insanın kalbindeki ve beynindeki boşlukların felsefi bir dolum noktasıdır. insanoğlu kendisinin bir kaza sonucu oluştuğuna inansa kaza sonucuda her şeyi yapabilirdi, helede binlerce savaş çıkmışken bu korkuya rağmen... birde düşünmek gerekir din ritüelleri olmasaydı neler olurdu. inanç her daim gerekir vardır. kimisi tanrıya inanır... kimisi paraya veya kendine... ama mutlaka bir direnç ve dayanım noktası vardır. yoktur diyende ottur zaten. tanrının varlığının ispatını sorgulayana ispat vermek gerekmez. ne ben onun inançsızlığını sorgulayabilirim nede o benim inancımı, saygı göstermek gerekir karşılıklı.

0|0
    0|0
    • Ama burada inanma mantığının neye dayandığını sordu? *

• Tanrıya inanmakla paraya inanmak aynı şey değil

• bazıları için para daha değerlidir, o zaman sormak gerekir en değerli şeyi taptığı bu şeyi neyin yerine koymuş olabilir.

• İnanıyorum çünkü bu kadar karışıklık mükemmel şekilde işleyemezdi mutlaka bunu sağlayan bir deha var

inanmıyorum çünkü bu kadar mucizesi varken neden kötüyüz benciliz kusurluyuz isteseydi bizi kötü yapan yanlarımızı ortadan kaldırabilirdi

1|0
    0|0
  • Din yürekten gelir inanmayan biri bir mucize olmadan inanamaz inanan biri ise içinde yoksa hayatta dininden vazgeçmez bence yürekle karakterle alakalı nedenler sadece kendini rahatlatmak için sunulan bilgiler

1|0
    0|0
  • Maşallah herkes inanıyo.. :)

0|0
    0|0
  • lan azıcık bir müslümanlığım var onu da kaybetmiyelim şimdi boş boş düşünüp

0|0
    0|0
  • beyin taşıyoruz onu kullanmak yeterli olabiliyo varlığına inanmamız için

1|0
    0|0
  • inanmak istedigim için

0|0
    0|0
  • Müslüman değilim ama ateist de değilim.Her şeyin kendiliğinden oluştuğuna inanabilirim ama ruhun kendiliğinden oluştuğuna inanmak mümkün değil.

0|0
    1|0
Yükleniyor...