Edebiyat İle Felsefenin Farkı Nedir?

Edebiyat, Sanat ile Felsefenın karışımıdır aslında, Edebiyat yapmak felsefe yapmakdır bir nitekim, Duyularla hareket etmek, Bılmeyenı gormek, Sürekli değişim içindedir edebiyat..

Ben fazla fark goremıyorum.. Sıze gore Fark nedır?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Senin anlattigin biraz sanat felsefesine girebilir belki ama yinede edebiyat ile felsefe cok farkli seylerdir bence...

Felsefe Kısaca Tanımı

Felsefe insanı ,evreni doğayı anlamak amacıyla sürdürülen bir araştırma gayesidir .Felsefe doğruyu ve gerçeği aramaktır .Bunları ararken de ben neyim?evren nedir?nereden geliyorum?nereye gidiyoruz?yaşamın anlamı nedir?neye inanmalıyız?gibi sorulara cevap arar

FELSEFENİN KONULARI

-Varlık Felsefesi

-Bilim Felsefesi

-Ahlak Felsefesi

-Din Felsefesi

-Sanat Felsefesi

referen link

0|1
    0|0
    • Ben felsefeyı bılıyorum, Galıba Konu başlıgını yanlıs ıfade ettım. Onemlı olan felsefenın tanımı degıl, Önemlı olan felsefe yapmak. Felsefe de Düşünürsün,Düşünürsün ve düşünmeye devam edersin. Edebiyatda da düşünürsün. Felsefe derki mesela: Şu agaç nasıl varoldu? Edebiyat eder ki: Bu ağaç neden bukadar guzel. Bunasıl meydana geldı. aslında bırbıne cok benzıyor

Kızlar Ne Diyor 5

• edebiyat yaratmak felsefe sorgulamaktır

0|0
    0|0
  • Edebiyat duygularla, Felsefe ise mantıkla hareket eder. Tabii bazen duygularımızı ortaya koyarken mantığımızdan, mantığımızla hareket ederken de duygularımızdan yararlanabiliyoruz. Bu da Edebiyat ile Felsefe'nin ortak yanlarını oluşturuyor.

0|0
    0|0
  • Çok keskin çizgileri vardır. Bu çizgiler iler birbirlerinden ayrılırlar. Örnek vermek gerekirse felsefenin ana düşüncesini ele alabiliriz. İlk filozof olan thales 'in felsefeyi tabir etmek gerekirse ortaya çıkarmasını sağlayan düşünce ile edebiyatın alakası olduğunu düşünmüyorum...

0|0
    0|0
  • Felsefe sorgulamaktır, edebiyat duyguların dışa vurumudur.

Biri düşünce ile alakalı iken diğeri duygu ile alakalıdır.

0|0
    0|0
  • edebiyatta yazar çizersin , felsefede sorgularsın

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ucundan tutlacak kıyaslaması bile yok olum.. Felsefe sorgular temelınde, özünde bu yatar.. edebiyat daha kültürel yapı ıcerısınde..

Kuramcılar bıle kıyaslamayı ön göremezken kaldı ki sen fark arıyorsun..

0|0
    0|0
  • Felsefe evrenselleştirilebilir fakat edebiyat yazarın kendi düşünceleri ve kişiliğini yansıtır.

Bir sürü fark var hepsini yazamam -_-

0|0
    0|0
  • darkı yok ikiside boş iş. biri türkçe diğeri yabancı dil ok adar

0|0
    1|0
    • Sen çok yanlış biliyorsun kardes:) ikiside boş iş olurmu hiç. İkiside Yaşam tarzı, dünyaya bakış açın onlar senin. Sen bir olayı yapacak iken bu en güzel şekilde nasıl yaparım diye düşünmüyormusun? Biz acaba bu dunyaya nasıl geldık dıe hıc sorgulamıyormusun?

• ehehe :D boş ve işsiz insanların yaşam tarzı diye adlandırdıkları gereksiz şeyler. olmasa kimse fark etmez bile

• 1-Edebi eserde üslup estetik zevk önemli olduğu için esere yazarın üslubu estetik zevk anlayışı yansımakta, yazarın kişiliği eserde bulunmaktadır. Felsefi eserde ise amaç estetik zevk olmadığı için kullanılan sil soyut ve kuru bir dildir. Dolayısıyla akıl yürütmelerle doludur.
    2-Felsefi eser evrenselleştirilebilen bir içerikle karşımıza çıkar. bir edebi eserde ise ele alınan bir bireyin yaşam ve düşünceleridir.
    3-Edebi eserler olayla belli zaman ve mekanlarla sınırlıdır, felsefi eserlerde ise zaman ve mekanlarla sınırlı kalmayıp yazarın kişiliğinden bağımsızdır.
    4-Felsefede konu ve sorular bellidir, edebiyatta ortada çözülmesi gereken hazır sorular yoktur, edebiyatçı kendi sorularını kendisi yaratmak zorundadır.
    5-Edebiyat bir sanat türüdür ve zevk içindir, bundan dolayı edebiyatta dil gösterişli olabilir. Edebiyat pek çok kişiye hitap eder ve onlara edebi-estetik bir zevk vermeyi amaçlar. Edebiyatta tek bir tarz ya da ideal bir tarz yoktur ama felsefe için ideal bir felsefi tarz olmalıdır. Çünkü felsefe açık anlaşılabilir bir dil kullanmalıdır.
    6-Felsefe için düşünceyi anlatmanın tek bir yolu vardır. O da felsefi temellendirme yoludur. oysa edebiyatçı için birden çok yol söz konusudur.
    7-Felsefi eser soyut edebi eser somuttur.
    8-Edebi metinlerin arka planlarında bazı düşünceler yatar. Bu düşünceler felsefi metin yalınlığıyla değil değiştirilerek anlatılır. Sayfalarca süren bir edebi metnin arkasında bir iki kelimelik felsefi bir düşünce olabiliri. bu da Felsefenin yalınlığını gösterir.
    9-Edebi dil hem söz varlığı bakımından hem de sözlerin iç yapıları açısından zengindir. Edebiyat dilinde söz üstün bir tasarım gücüyle donanmıştır. Felsefe dilinde sözün tasarım gücü en aza iner.
    10-Edebiyatta düşünceden daha çok duygu hakimdir. Felsefe ise düşünceyi duygudan arındırmaktadır. Bu anlamda felsefe yapmacıktır, hayata aykırıdır.

0|0
    0|0
  • sorgulama

0|0
    0|0
  • edebiyat lisedeyken hep 1 aldığım ders iken felsefe 5 ile geçtiğim dersti

0|0
    0|0
Yükleniyor...