Yetenek ve zeka ilişkisi

Piyano virtüözü olan Fazıl Say'a ya da dünyaca ünlü sanatçı Da Vinci'ye zeki deniyor. Bana göre bunlar birer yetenektir. Yeteneğinde zeka ile ilgisi yoktur diye biliyorum. Her yetenekli insan zekimidir yoksa her zeki insanda bir yetenek olması gerekirmi? Zeka neye göre belirlenir, sınırları nedir?

0|0
58

En İyi Erkek Görüşü

• Fazıl Say küçüklüğünden itibaren bir piyano ile yaşamasaydı, Da Vinci resim ve mühendislikle 80 yaşında tanışmış olsaydı ne olurdu? Ve biz bebekliğimizden itibaren disiplinli bir şekilde piyanoyla ya da resimle ilgilenseydik nerede olurduk? Benim için zekanın bilinenlerin çok daha ötesinde ölçütleri var. Bir ömrü alıp giden çalışmaların ürünü olan kazanımları maalesef zeka olarak saymıyorum. Ama bir ölçüt söyleyebilirim; ontolojik uyum.

1|0
    0|0
    • zeka bencede farklı bir ölçüttür doğru diyosunuz

En İyi Kız Görüşü

• Her yetenekli zeki olacak diye bir kaide olamaz.yetenekli önündeki işler. Yatkınlık vardir.zaka devereye girince ise yeteneği farkli yerlerde kullanabilirlilik de devereye girer.

Zeki insan da yetenekli olacaktır diye bir sey yok.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 7

• Yetenek önüne konulan şeyi diğerlerinden daha hızlı, daha iyi yapmanda katkı sağlar.

Çok yetenekli biri muhteşem kopyalar ortaya çıkarabilir mesela.

Üretmek zeka işidir. Da Vinci'nin zekasına kurban olsun bu insanlar.

1|0
    0|0
    • o zaman bütün sanatçılar birşey ürettikleri için zekidir diyebiliriz?

• Sen işi deha kısmıyla karıştırıyorsun. Herkesin belli bir miktar zeka seviyesi var zaten. Da Vinci dediğin adam işin deha kısmındadır artık.

• yeteneğini geliştiren zeki oluyor anladım

• Fazıl say ile Da vinci kıyas kabul etmez.. Da vinci sadece ressam değil ki kıyaslanabilsin..

Bir yanda entellektüel çevrelerce daha fazla şakşaklansın diye ağızda "Tüm kitle bence gerizekalı yea" repliği elde likör dekoru birisi..

Diğer yanda taş devrinden az evrilmiş bir dönemde helikopterin atasını tasarlamış bir kişi..

Ayıptır tarih ayıplar adamı..

1|0
    0|0
  • zeka onu kullanmayı etkiler sadece aslında her insan yeteneklidir

1|0
    0|0
  • Yetenek tekildir belirli bir konuyu kapsar. Zeka totaldir ilgilendigin her konuda kullanirsin.

1|0
    0|0
  • Zeka nı ölçmek istiyorsan doktora gideceksin İQ testi yaptırcaksın. İnternetten çözdüğün zeka testleri değil.

Zekası yüksek olupta, fark etmeyip çürüyüp giden nice insanlarımız. var. Ee zekasını bilmeyen yeteneğini de bulamaz.

0|0
    1|0
    • zekamı ölçmek için değil zeka ile yetenek arasındaki ilişkiyi merak ettim

• Yetenek zekanın yöneltilmiş halidir.

İkisi birbirinden farklıdır.

Ne mezunusunuz?

1|1
    0|0
    • ama yetenek doğuştan gelir? zeka sonradanda arttırılabilir

• Zeka ile yeteneği karıştırıyorsun. Kışının kaç yeteneği olduğu önemli değildir zeka için. Önemli olan yeteneğinde ne kadar iyi olduğudur. Bu zekayı gösterir.

• ok anladım şimdi .

• Da Vinci'ye zeki değil diyen ilk insan olabilirsin bunu kutla bence.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• yeteneği olanlar zeki olamaz mı?

leonardo da vinci'nin zeki olduğu fikrine katılıyorum.

2|1
    0|0
    • Olabilir ama kismidir zekasi

• en azından daha netleşti kafamda

• O çocuk düşük Iq lü değildi gizlican ostistik bir çocuktu ve benden duymuş gibi olmada otistik hastalar normal zekaya sahip olan insanlardan daha zeki olabiliyorlar. Ve yine benden duymuş gibi olmada koskoca albert amca da otizm tanısı koyulmuş olan dahilerden. Bu konularda düşünüyorum diye konuşursan insanlar sana güler haberin olsun.

• Yetenek ile zekanın nasıl ilişkisi yok tanımlar mısın?

Veva bu bilgiyi nereden aldığını söylersen sevinirim..

0|0
    0|0
  • zekanın türleri vardır ve her zeka türü kendi içinde spesifikleştiğinde ortaya beceriler çıkar.

1|0
    0|0
  • Her yetenekli zeki değildir. Zaten her insanda gerekli gereksiz mutlaka en az 1 yetenek bulunur.

1|0
    0|0
    • bencede. zeki olmayan insanlardada çok değişik yetenekler bulunabiliyor.

Yükleniyor...