Müslüman değilim ama İslam gerçekten kolaylık ve hoşgörü dini..

Müslüman değilim ve katı bakıyorum.Eskiden ben de müslümandım.Sonra ateist oldum,biraz zaman geçince ilahi iletişim tarzımı kendimce buldum.Bugün islamı öylesine araştırmak istedim ve biraz kitap okudum.Eğer inancını kaybedecek insanlar varsa diye yazıyorum bu yazıyı.Bazı şeyleri de yanlış anlamışsınız İslam'da..Bakın karşılaştığım paragrafın anlatayım :

"Cehennem,insanların ızdırap çekeceği,acı çekeceği,işkence edileceği bir yer değildir.Cehennem,insanların ruhunu temizleyen bir yerdir.Örneğin çamaşırlarımız kirlendiğinde yüksek derece sıcak suda yıkarız ve çitileriz.Sonra onları temizlerin yanına koyarız.İşte cehennem de böyle bir yerdir.Yoksa hangi tanrı,yarattığı ruhlarına işkence çektirip onlara acı çektirmek ister ki? Bu temizlenme sadece acı veren bir süreç.."

Benim çok hoşuma gitti bu satırlar.Çünkü düşününce ben de eskiden müslümandım ve cehennemden çok korkardım.Bunun bir temizlenme değil bir ceza olduğunu kabul ederdim.Şimdi anlıyorum ki kulaktan duyma bilgilerle bir dine mensup olmayacakmışız..İnancını kaybeden insanlar,kaybedecek olan insanlar okuyun bence..Ben hala başka sebeplerden müslümanlığa katı bakıyorum ama gayet rahat bir din.Zorlukları uydurmaymış..

Örneğin oruç tutmadığınız ya da bozduğunuz bir gün için 60 gün tutacaksınız da yalan.Kuran da böyle bir şey geçmiyor..Açın bakın inanmıyorsanız.

Sonra..Kuranda saç kapanmasıyla ilgili de bir şey yok.Sadece "edep yerlerinizi örtünüz" var.Dindarlık zor bir iş değil.Hani herkes bir popi olma çabaları,bir "cool" olma çabaları var ya.İşte dindar olduğunuzun dışarıdan zaten kimse farkında olmuyor.Kolaylık dini gerçekten..

Soru mecburi sonuçta :)) Cehennemle ilgili paragrafı nasıl düşünüyorsunuz özellikle? siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Merak ediyorum beni şaşırtan bu satırlar sizi nasıl etkileyecek? :))

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• her ayetin bir açıklaması illa ki var.

ama günümüz insanı ve islam düşmanları çarpıtmak ve kandırmak için herşeyi yapıyor.

bize düşen araştırmak ve doğruyu bulmak. ne yazık ki bir çoğu duyduğuna inanıyor.

nihat Hatipoğlu yazın gusül ve oruç ayrı ibadettir dedi ortalık karıştı gusule gerek yok nidaları ata ata dolaştı bir çoğu.

bilmezlerki bir Müslüman her daim temiz ve gusüllü olmalı . neyse güzel bir açıklama olmuş soruna 5 yıldız.

0|1
    1|2
    • Teşekkür ederim.Bilmediğimiz şey hakkında yorum yapmayı biliyoruz.Başklarından duyduğumuz şeylere inandığımızı söylüyoruz ancak onları biz de başkalarına söylüyoruz ve hiç araştırmıyoruz.Haklısınız yani..Televizyona çıkıp konuşan adamların bile bazılarının bir şey bildikleri yok..

• bence orada üslup önemli. bir de bizim insanımız cımbızla laf çekip genelini dinlemediği için oluyor yanlış anlamalar.

tv ye çıkanlar bilgili insanlar ama bence bildiklerini aktarma konusunda sıkıntı yaşıyorlar ben öyle düşünüyorum.

neyse soruna cevabımı verdim.

eksiyi veren sanada selamlar başka sorularda takıl peşime ;)

Kızlar Ne Diyor 5

• din kolay zorluğu yoktur insanların kolay zorluğu vardır kurandan öğrenmeyip insanlara bakarak bir dine karar vermek yanlıştır

0|0
    0|0
    • Aynen öyle.Okuyup öğrenilmeli bir din.En azından öğrenmek lazım.Hakkında yorum yapmaya gelince hemen yok şöyleler böyleler diyorlar.Her dine saygılı da olmak lazım tabii..

• dile dikkat etmemenin sonuçlardır

• ateist olup islama ılımlı yaklaşmanı anlayabilmiş değilim.ayrıca islamı

düzgün bilmediğin de belli .

"Baş örtülerini yakalarının üstüne taksınlar..." (en-Nûr, 24/31)

1|0
    0|0
    • Bir yönünden iyi ama daha kötü bir yanından çok fazla kötü bence.bu yüzden inancım yok..O surenin tamamında bahsedilen şeyi kendime göre yorumladığımda ve ayrıca genel olarak geçen de odur ; başörtü bayanların kendi nefsine hakim olması vardır.diğer anlamda korunmayı gerektirir ancak şu zamanda bulunduğun çevre ve kurallar çerçevesinde baktığımızda gayet de takılmayabilir.

• Allahı inkar etmememin tek sebebi objektif olmam.Her dine saygılıyım.Eğer sizin tanrınız yok muamelesi yapsam herkes bana küfrederdi.Olabildiğince sizin bakış açınızdan bakmaya çalışıyorum. din çevreye göre değişebilir bence.kılıç kullanılan mistik dinler olduğunu varsayarsak ve kılıç üstünde taşımanın cezası olup öğrenmenin cezası olmasa ancak sizin rehberiniz kılıç olarak görünse ne yapacaksınız? mecburen evinizde sizinle olacak..örnek verdim sadece böyle bir şey olmayabilir olabilir de..

• bunun objektiflikle alakasi yok ben de deist olarak sırf ateistlere saygı gostermek adına Tanrı yok dersem saçma olur. Dinin kurallarını çevreye göre uygulamak o dini gerçekten yaşadığını nasıl gösterebiilir , ben dini tam yaşadığımı öne sürmüyorum ama uymuyorum diye olması gerekeni kendime göre uyduramam ya da inkar edemem, yeterince araştırıp ,irdelemeden yoklugunu kanitlamadan kararlar vermemeni tavsiye ederim.

• ekleme yapayim chenneme atesi insanlar goturur.

0|0
    0|0
  • cehennemden korktuğun için mi ateist oldun anlamadım ki..

bi de bu alıntıladığın yazının kaynağı ne?

soruna gelirsem cehennemden korkmuyorum ama günahsız olduğum için değil. yaşamam gerekiyorsa seve seve yaşarım.

0|0
    0|0
    • cehennemden korktuğum için inanacağıma ateist olurum daha iyi.ama o yüzden değil.kaynağın ismini tam bilmiyorum.az önce bir arkadaşıma gittim.kitap kaplıydı.zarar gelmesin diye kitaplar kaplar.biraz okudum ve araştırdım en kıs zamanda tekrar gidip güncellemeye çalışacağım.

• Bu paragrafda " tanri" adi gecdigi icin kurandan alinmis degilidir..alindiysa bana hangi ayeten aldigini soyle sana dogrusun diyim...bide kuranda direk basinizi kapayin yazmiyor zaten nur suresine bakabilrsin kendini avret yerlerinizi suslerinizi gostermeyin yaziyor buradanda anlasildigi gibi sac kadinin susudur ve gosterilememesi gerektir...sen olaylara at gözlükleriyle bakarsan öylede anlarsin..hem sen ne bicim ateistsin be bide önceleri müslümanmis buradaki fasiklarinda dinden cikmasini istiyormus gibi bir soyleysin var cok adnan oktar ve kediciklerine baktin sanirim...sunuda soyleyeyim ALLAH (c.c) herşeyi affeder ona sirk kosanlar disinda sen hic inanmiyorsun daha betersin bide muslumanliktan donmusun dahada cehenemden cikamasin..dogruya dogru senlen acik konusuyorum hak dini islam dini magdem kendini rahatlatiyorsun boyle cakma paragraflarla devam et zaten öldügün zaman otmu olacan ne olacaksan ol...ama keske olmekle bitse yarin farkinda olursun ama gec olur...

0|0
    0|0
    • ateist değilim başka bir dindenim ve olayları herkesin yaptığı gibi kendi açımdan değerlendirdim.öldüğüm zaman önemli değil.edebiyet ve ötesi bizim zaten..biz maneviyatı öldüğümüzde değil ölmeden önce de yaşamaya çalışıyoruz.en azından kendi adıma konuşayım ben öyle yapıyorum.

• link suresi 89 ayet aciklamasina bakabilirsin kesinlikle oyle birsey yoktur.

Erkekler Ne Diyor 9

• Cehennem hakkında yazdığın yazıyı düşündüğün zaman bir bakıma doğrı gibi ancak bir yeri kaçırmışsın Mümin olan Müslüman olan insanlar için o söylediğin Müslüman olan insanlar Cehenneme düşseler bile eninde sonunda Cennete girecekler yani bir bakıma dediğin gibi Ruhları temizlenecek ya da ceza larını çekecekler aslında fark yok ve sonuçta günahlarının bedelini ödeyip Cennete girecekler ancak diğerleri için bu böyle değil bunu iyi araştır şu an da hak din İslam dır.İslamın kolaylıklar dini olduğu da doğrudur ancak yapılması gerekenleri yapmak gerekir bunlarıda iyi araştır dinimizde baş örtüsü vardır ve oruçlu iken bilerek ve isteyerek orucunu bozarsan 61 gün tutman gerek iyi araştırmalısın ...

0|0
    0|0
    • Oruçlu iken sureyi bana atar mısınz? ben benimseyerek okumadım tabii ki o yüzden aklımda değil.ama bunu özel olarak araştırdım ve böyle bir şey göremedim.herkes cennete gidemiyor diye biliyorum sadece inananlar.başörtüsü varmış ben yok olarak değerlendiriyorum.

• ve buna rağmen hala müslüman değilsen bu soruyu sormanda mantıksızlık aramaksızın seni düz eleştiriyorum.. yanlışsın

1|1
    0|0
    • İslam inancını tek yola bağlıyor.Ben bunu kaldıramam.Tanrının da bir kişiliği var.İyilik ve kötülük kavramı onda havada kalıyor ama bir vasfı var.sabırlı diyebiliyorsunuz ama kötü demiyorsunuz bunun gibi.Sen yanlışsın.Ayrıca benim doğrularım bunlar.Yaptığın eleştiri değil saygısızlıksın.Senin tanrın yanlış inandığın şeyler yanlış desem hoşuna gidecek mi?

• ne kadar da önyargılısın, ben sana sadece bakıyorsun ama görmüyorsun dedim. ya da görmek istemiyorsun, ayrı konu.

• iyisi vardır daha iyisi vardır.aptallık edip iyisini seçmek yerine daha iyisini seçiyorum.ayrıca, herkesin maneviyatını bulma şekli farklıdır.ben hepsine saygı duyuyorum ve hangi din olursa olsun onunla ilgili yorum yapacakken objektif olmaya çalışıyorum.olduğu kadar artık.

• Bu paragraf kuranda geçiyor mu,geçiyorsa hangi ayet?

Bu tür şeyleri kılıfına uydurma olarak düşünüyorum.

2|0
    1|0
  • ne ayaksın lan, ateistim ama namazımı hiç bırakmadım der gibi ffssfs

cayırt

2|1
    2|1
  • Kuran söyler, hadisler de nasıl uygulanacağını söyler.

Cehennemden tabi ki korkacaksın. Peygamber efendimiz (s.a.v.) bile korkmuş, biz mi korkmayacağız. Hele ki bir takım ahiret ve cehennem ayetleri yüzünden birkaç tutam saçı ağarmış. Arkadaş, yanlış yoldasın, allah hidayet etsin sana.

0|0
    0|0
  • inşallah bu ifitrafın yeniden kelimeyi şehadet getirmeyle sonuçlanır.

0|0
    0|0
  • İşte Kuranı anlayarak okuyan biri daha ve doğru yolu buldu.

0|0
    1|0
  • Aga eger arayısında samimiysen mğslüman olacapına inanırım.insan çok koşamaz kan dılaşımı onu sınırlar.çok düşününemez kan dolaşımı sınırlar.yani kafayı bu kadar yormaşu anki toplumun problemi bu.a mı b mi c mi yoksa ta neredeki mi .işin içinden çıkamıyr.kaf a yetmiy or anlamıyor.cehennemin bir hikmeti şu u bu dünya sınav dünyası burada buyuk mahkeme yoktur ve buranın küçğklüğü büyük günahların hakklarının görğnür hale geleceği kadar büyük değil.100 de 100 hak yerini ancak obur dunyada bulacaktır.bide butun taneler ve zerreler çalışırken insanın onlara halifelik etmemesi onların hakkıbı gasptır hakkı cehennemdir.cok fazla karıstırma imanın nurunu bir film lezzeti düzeyine düşünme.abdullah ı tercüman hazretleri hristiyanken musluman olmuş kitabını internetten pdf şeklinde bul oku.faydası olur.beynin şüphelerine insan savunmasızdır.sakın bir şüphenin peşinden gidiyor olmiyasın.saygılar :).

0|0
    0|0
  • İslamiyet en güzel dindir ve tamamen temiz olma üzerine kuruludur. hem fiziki hem uhlevi olarak. yine de tercih senin.

1|0
    0|0
    • Biz de temiziz.Ayrıca ahlak ve din kavramı birbirinden ayrıdır..Benim gayet güzel ahlaklı olduğumu söyleyenler var.Yalan söylemeyi seven biri de değilim,saygısızlıkta etmem.fiziki olaraka geçersek her gün duşumu alan insanım.biz kirli değiliz.bizi kirli yapan bu düşüncelerdir..

• kutsal kitap kuranı kerimi okumanı öneririm ben tevratı dahi okudum. hatta tevratı oku girişinde yaratılış bölümü var sadece yaratılış bölümünü okuman yeterli. sonra gel senınle tekrar görüşelim.

Yükleniyor...