Sizce eşitlik ile adalet aynı anlamamı gelir?

Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bu iki kavram sizin için aynı şey mi?

Aynı değilse;

Eşitlik mi?

Adalet mi?

Güncellemeler:
Cevaplar için teşşekkürler!

0|0
18|39

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 38

• link değil bak

3|3
    0|0
  • Söyle bir örnek ile açıklayabiliriz bu iki kelimeyi de. İstanbul'da 3 çocuklu bir aileye verilen maaş ile Amasya'da yaşayan bekar bir memurun aynı maaş alması eşitliktir, Türk eğitim sistemi eşitliktir, farklı şeylere yeteneği olan on binlerce insan aynı eğitimi alır ve sınav(lar)a girer. Bunun sonucunda hayatı belirlenir. Adalet ise herkese ihtiyacı olan miktarda verilmesi demektir. Yani herkes yeteneğine göre eğitim alır ve sınava girer ise bu adalet olur. 3 çocuklu aile babasına 1500 lira yerine 3000 lira verilir ise bu adalet olur.

Kısacası adalet her türlü eşitliğe üstün gelir.

0|1
    0|0
    • sadece merak ettim neden Amasya'yı örnek verdin?

• Bir sene orada kaldım ve hayat (özellikle kiralar) İstanbul'a göre çok daha ucuz. Bildiğim bir yer diye yazdım kısacası.

• Eşitlik le adalet aynı anlamda kullanılmaz, adalet çok daha geniş anlamda kullanılır..

Erkek-kadın eşitliği gibi, spesifik konularda, eşitlikle adalet bir birlerine yakınlaşır..

Ama, günümüzde, ikisi de hayallerde yaşıyor.. Erişilmez kavramlar.. İyi ki sordun, senin sayende, eşitliği ve adaleti gördük...

0|0
    0|0
  • Herkes eşit olsa, eşitlikten doğacak sorunlar karşısında adalet gerekir. Herkes zengin olsa, herkes entellektüel bir yaşam sürse hayvancılığı kim yapacak, çöpleri kim toplayacak, dondurucu soğukta balığa kim çıkacak, madenlerden kömürü kim çıkartacak vb. uzar liste. Olmayan eşitlik sağlıyor dengeyi. Dolayısıyla adalet önemli bir kavram.

0|0
    0|0
  • Farklı kavramlar. Tabii ki de adalet.

1|0
    0|0
  • eşitlik; ben güzel güzel yemekler yerken, çoğu insan açlıktan ölüyor

Adalet; kadınlarımız tecavüze uğrayıp hamile kalıyor ama zanlıların aldığı ceza 3-5 ay ve serbest kalıyor..

bu dünyada eşitlik ve adaletten bahsetmek bence çok saçma... çünkü ne eşitlik var nede adalet...

ikisi farklı bir kavramdır aynı gibi görünsede.

0|0
    0|0
  • Çoğu zaman, eşitlik mefhumunun, adaletle karıştırıldığını görüyoruz. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir.

İnsana iki, koyuna ise dört ayak verilmesinde bir eşitsizlik vardır ama adaletsizlik yoktur. İnsana böylesi, koyuna da öylesi yaraşır...

Mutlak eşitlik, yani her şeyin her yönüyle birbirinin aynı olması adalete zıttır.

0|0
    0|0
  • adalet

0|0
    0|0
  • bence aynı anlama gelmez ben adaletten yanayım

1|0
    0|0
  • bence değil.mesela zenginde ekmeğe 1tl veriyor,fakirde 1 tl veriyor.adalet var mıvar,ikiside ekmeğe para veriyor aynı miktarda.eşitliğe gelince yok,fakir aylık gelirinin 1000 de 1 ini ekmeğe veriyor,zengin belkide 10000 de birini veriyor.ben böyle düşünüyorum...

0|0
    0|0
  • aynı şey degil eşitlik herkesin aynı kefede olması adalet ise suçlular bir tarafa suçsuzlar bir tarafa

0|0
    0|0
  • ikisi de aynı şey.ama eşitlik ilkesi adalet ilkesinin alt başlığıdır.adalet bütün yargıların tepesinde gelir.

0|1
    0|0
  • tabi ki değil , hatta şu resim çok güzel anlatıyor link

0|1
    0|0
  • Ve tabi ki Adalet. Tercih sebebim en iyi cevapta var zaten. Linki aramama da gerek kalmadı :D

0|0
    0|0
  • Eşitlik ve adalet faklı şeylerdir ama belli yerlerde aynı yola girer. Eşitlik herkesin aynı şartlarda aynı hakları almasıdır, Adalet ise herkesin hak ettiği kendi için adil olanı almasıdır düz mantık olarak.

0|0
    0|0
  • Kanunlar kadınları ikinci sınıf insan olarak görür ve bu şekilde düzenlenebilir ve tüm kadınlara eşit davranılabilir fakat bu adil olmaz. Ben adaleti tercih ederim.

0|0
    0|0
  • aynı anlama gelmez

bir ülke başkanının oğlu hırsız ise ve çaldığı parayı kardeşleri ile paylaşıyorsa bu eşitliktir. O ülkenin bu kişiye ceza verecek kadar cesareti olması ise adalettir.

Her zaman için adalet

0|0
    0|0
  • link

bunu bir incele:))

0|0
    0|0
  • adalet in olduğu yerde eşitlik olur zaten o yüzden adalet

0|0
    0|0
  • aynı değil tabiki. Şartların herkes için aynı olması farklı, bir konu üzerinde adilce hüküm vermek ayrı bir şeydir.

0|0
    0|0
  • Adalet bence bununla ilgili bir karikatür vardır.Herkes için adalet en iyisi.

0|0
    0|0
  • adil olan ayrım yapmaz eşit dağıtır ancak gerçek adalet kişinin durumuna göre muamele demektir

0|0
    0|0
  • ben olsam Kur'an derim. eşitlik ayrı adalet ayrı. eşitlik iki kişi düşünelim her şey aynı olması. adalet hakkın yerini bulmasıdır. adalet herkese uygulanırsa eşitlik sağlanmış olur.

0|0
    0|0
  • adalet ve eşitlik birbirinden farklı kavramlar.eşitlikmi adalet mi dersen bence adalet.

0|0
    0|0
  • Eşitlik kesinlikle adalet demek değildir.

Adalet bir haktan herkesin eşit olarak yararlanmasını sağlamaktır…

0|0
    0|0
  • birbirini tamamlayan kavramlar biri olmadan öbürü olmasının bir anlamı yok cunki

1|0
    0|0
  • ikisi de farklı şeyler, ikisinden de vazgeçilmiyor:)

0|0
    0|0
  • türkiyede öyle bişey yok ...

0|0
    0|0
  • Yemişim eşitliğini, tabii ki adalet.

0|0
    0|0
  • Her insan Eşittir Adalet parası olana vardır en azından türkiye'de böyle.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 18

• Eşitlik ? Adalet

Adalet herkesin hak ettiğini almasıdır. Eşitlik ise öyle değildir. Her kesin bir şeyi aynı miktarda almasıdır. Hayatını işine adamış biriyle işini düzensiz yapan biri aynı kefeye konur. Bunun için adalet.

3|0
    0|0
  • Kesinlikle aynı şey değildir.

Bkz: link

:)

1|0
    0|0
  • anayasa 10.madde eşitliği anlatır ilk fıkra denkleştirici 2. fıkra dağıtıcı adaleti..bu genişbirkavramüzreine çok şey söylemem gerekir

1|0
    0|0
  • link

Şunu mu dedin?

Eşitlik adalet değildir. Adalet mülkün temelidir.

1|0
    0|0
  • Eşitlik herkese aynı şekilde muamele yapılması kadın-erkek eşitliği olarak düşünülebilir.,adaletse herkese hakettiği kadar yani aynı şirkette masa başında oturan adam eşşek gibi çalışan adamdan en az on kat daha fazla para alıyorsa bu adaletsizliktir. Ve bunlar birbirini tamamlar secim yapılamaz.

0|0
    0|0
  • Adalet

0|0
    0|0
  • adalet hukuksa inanmam

0|0
    0|0
  • aynı değillll

1|0
    0|0
  • Aynı anlama gelmez.

Adalet tabii ki.

1|0
    0|0
  • Hayir degil .esitlik herkese ayni seyi vermek ama adalet herkesi esit konuma getrmek.bence adalet gerekli

1|0
    0|0
  • Eşitlikte güçlü güçsüz demeden yapılan bir değişiklik herkesi etkiler kavramdaki gibi bir eşitlik ortaya çıkmaz yani

Ama adalette yapılan değişiklikte güçsüzü güçlüyle aynı seviyeye getirmeye çalışılır

0|0
    0|0
  • hayır eşitlik adalet değildir

1|0
    0|0
  • nasıl anlatsam bilemedim ama aynı şey değil gibi geldi bana da.

1|0
    0|0
  • Adalet

1|0
    0|0
  • Her esıtlıkte adalet olmayabılır.O yuzden adalet !

0|0
    0|0
  • Hayır değildir. Adilane bir yaşam istiyorum o kadar; adalet diyorum.

0|1
    0|0
  • tabiki aynı anlama gelmez benim için eşitlik

1|0
    0|0
  • değildir eşitlik her zaman adaleti getirmez

1|0
    0|0
Yükleniyor...