Çöpçatanlık Yapmak Doğru mudur?

Bu eylemi en çok yapanlar kimler? Yaşlı teyzeler mi? Kızlar mı? Erkekler mi?

Ve bu riziko değil midir? Sadece Türk kültüründe mi var bu davranış?

0|0
14|29

En İyi Erkek Görüşü

• Cevap Veriyorum:

1.) Yöreye göre, ortama göre değişir. Bazan yaşlılar başı çeker, bazan da arkadaş arkadaşın pzvngidir derler...

2.) Değildir. Şansdır. Sansda da bir risk her zaman vardır.

3.) Yabancı kültürlerde de vardır. Hatta bize belkide onlardan geçmiş bile diyebilirim.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Sorunuza sondan başlayayım.

Türk Kültürüne özgü bir davranış değil çöpçatanlık. İsveç gibi bir ülkede bile çöpçatanlığın var olduğunu gördüm fakat asla Türkiye gibi değil. Türkiye'de kültürümüzünde etkisiyle hemen birini birisine yapmaya çalışıyoruz. Evlilik müessesine olan saygımız neticesinde gençleri çabuk evlendirmeye çalışıyoruz. İyi niyetli bir davranış.

Özellikle orta yaş grubundaki hanımlar evliliğin ne güzel ve özel olduğunu bildikleri için her genç kızın rüyasını gerçekleştirmek için aracı olmaya çalışırlar.

Çöpçatanlık doğru mu sorusunun belirli bir yanıtı yok. Kişinin karakteriyle alakalı. Eğer bekar olan kişi bu işe sıcak bakmıyorsa kırıcı olmadan kibarca aracı olmaya niyetlenen kişiye bunu belirtmeli.

Tam tersi durumda ise çok istekli görünmeden "hayırlısı" ve "kısmet bu işler" diyerekten hafiften yeşil ışık yakarak bekle gör taktiği izlemek en doğrusu.

0|0
    0|0
  • Bu eylemi samimi anlamda yapanlar yaşlı teyzeler. Bayan ya da Erkek fark etmiyor belli bir yaşa gelmiş gençler kendi başlarına bir türlü evlenemiyorlar. Aslında evlenmek istiyorlar ama kendileri bununla uğraşmak istemiyor. O sırada kurtarıcı yaşlı teyzeler geliyor uygun donörü bulup eylemi gerçekleştiriyor. Bu arkadaşlar daha çok mantık evliliği yapar zaman içerisinde eşlerini severler. Hiçbir tehlikesi yok çünkü iki tarafında onayıyla olan bir şey ikisi de kendileri bulup evlenmek istemiyor. Sadece maddi manevi düzgün biri olsun yeterli diye düşünüyor. Benim fikrim elbette evlenecekleri kişileri kendilerinin bulmasından yana ama herkes aynı düşünecek diye bir şart yok. Neden riziko diyorsun merak ettim. Halbuki Türkçe bir kelime kullanabilirdin.

0|0
    0|0
    • Neden mi riziko çünkü çöpçatanlıkla aralarının yapıldığı kimseler tavsiye edilen şahıstan sonradan memnun olmayınca arabulucuya sebep olduğu için söylenebiliyor

• Genelde bu eylemi yapanlar yasli teyzeler olur her ailede muhakak vardir cok tanidigi olan cok gezen birde kiz aradigini duyunca birisinin annesi filanca yerde sunun kizi var filanca yerde bu kiz var diyerek liste uzar gider sonra hadi kalk gidelim bir bakalimlar filan .:))

Öyle öyle gidiyor.

Gerci artik tv lerde resmi cöpçatanlikta yapiliyor evlilik programinda:)

0|0
    0|0
  • Yapan yapsın, sevenler bir olsun, gönüller coşsun, aşıklar bir birlerine sarılsın, öpüşsün ve koklaşsın. Aşk yine galip gelsin...

0|0
    0|0
  • Çöpçatan olmasa bizim gibi çekingen erkeklerle çekingen kızlar nasıl tanışacak :)

1|0
    0|0
  • Niyet ciddiyse dogru hatta sevap. Ama sirf sevgili falan ayarlamak icin yapiyorsa densizliktir.

1|0
    0|0
  • Panpa sen takip ette sonra bana ulaş!

Bence çok doğru çöpçatanlık, herkesin nasıl basketbol oynama yeteneği yoksa karşı cinsle iletişim kurma yeteneği de yok. Çöpçatanlık bir yardımlaşma kültürüdür. Karşı cinsle iletişim konusunda yeteneksiz olanlara yardım etmek için bir ihtiyaç sebebi ile var olmuştur. Ne yazık ki bazılarımız yardım etmeyi 4687'ye boş mesaj ararak afrikadaki açlar için 5 TL bağışlamak sanıyor sadece. İş bulma konusunda yeteneksiz olan kişiye nasıl para yardımında bulunuyorlar, karşı cinsle iletişim kuramayanlara da çöpçatanlık yaparak yardımda bulunmalıyız :D

0|0
    0|0
  • pezevengin kibarcası bence.

0|0
    1|1
  • bende eskıden cok yapardım copcatanlık ama zamanla anladımkı kımsenın arasını yapmamak lazım sonu kotu olunca vıcdan azabı cekıyorsun

0|0
    0|0
  • Çok yanlıştır taaaki benim için yapılana kadar

0|0
    0|0
  • O değil de kendi fake hesabımla kendim için kıza çöpçatanlık yaptıydım :( Çoh yalnızım ben ya

0|0
    0|0
  • artık birisi bana da çöçatanlık yapmalı :)

0|1
    0|0
  • bazen güzel oluyor :)

0|0
    0|0
  • valla çiftler iyi olursa iyi kötü olursa direk suçlu çıkıyosun senin yüzünden oldu diyolar

0|0
    0|0
  • Çöpün nasıl çatıldığına bağlı...

0|0
    0|0
  • ooo bayılırım çöpçatanlık yapmaya kaş göz edilecek biri varsa söyleyinn hallederizzz..

0|0
    0|0
  • bence değil bana doğru gelmiyor

0|0
    0|0
  • Herkes kendi halinde çöpçatan zaten

1|0
    0|0
  • sadece turk kulturunde yok . tabiki yapılabilir sevdigin bir arkadasına diger sevdiğin bir arkadasını yakıstırabilirsin en azından konusmalarını saglarsın gerisi onlara kalmıs. bunda bir sey yok

0|0
    0|0
  • ne o p**evenkilk gibi bişeymi.

0|0
    0|0
    • Pezevenklik kadın ticareti yapanların ismidir. İki kişinin arasını yapmakla, bu iğrenç olayın hiç alakası yok.

• çöpçatanlık demeyeceksin ona ozaman. hayırlı bir iş dıyeceksın. yenı yenı kelimeler türüyor. çöp çatan ney. arkadasın senın bir arkadasını göruyor. bana ayarlasana dıyor . sende ayarlıyorsun. ve 1 haftalık bir birliktelik yasıyorlar. illa para karşılıgımı olması gerekıyor. bnun adı bir nevi pzevenklik.

objektif olalım şimdi.

• Çöpçatan TDK: 1. isim Evlenmelerde aracılık eden kimse

2. Kimin kiminle evleneceğini önceden kararlaştırıp gerçekleştirdiğine inanılan manevi güç

"Çöpçatan böyle çatmış." Çöpçatan demek benim de hoşuma gitmiyor aslında iyi bir şey ama adı kötü eşanlamlı bir şey bulamadım.

• valla ben karışmam...iyi çıkar allahtan kötü çıkar...yok benim işim olmaz.

0|0
    0|0
  • Bence kimseye kefil olunmaz =)

0|0
    0|0
  • her kültürde var tabi. neden doğru olmasın ki?

0|0
    0|0
  • daha kimseye yapmadım kimsede bana yapmadı ilkim ve sonum ah ah nezaman cıkıcak acaba

0|0
    0|0
  • bazen iyi olabiliyor utangaç olanların arasını yapmakta yardımcı oluyorlar

0|0
    0|0
  • iyidir iyirr yapnn tbi

0|0
    0|0
  • Yapılır evet ama düzgün yapılır (: fuhuş amaçlı yapılmamalıdır.

0|0
    1|1
  • benim bu gidişle evleneceğim yok birileri tanıştırsın anlaşırsam evlenirim. şimdi 30 yaşından sonra deneme yanılma yöntemi yapacak halim yok. bizde isterdik gençliğimizde flört edelim falan ama yapamadık o işler bize göre değildi utangaç olunca işte olmuyor. anca böyle oluyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Hiç gerek yok o işlere girişmeye

-en küçük kavgalarında suçlu sen olursun :D sen buldun tanıştırdın bunları diye

Bunu daha çok yapanlar orta yaşlı 35-50 yaş aralığında olan

Kadınlar

Sonra arkadaşlar birbirlerine buluyorlar (çok riskli)

Tv programları bu işin içünde bilimum int. Siteleri çet siteleri

En sağlamı babanın bulduğuna he demek .p

1|0
    0|0
  • Doğru ya da yanlış gibi bir kanı getirilemez bence.

Her şeyden önce "şu çocuu bana ayarlasana" "kanka şu kızla aramı yapsana yeaa" ya da "sevgili istiyom yok mu bir arkadaşınız?" tarzı konuşmalara illet olurum. Aralarını yapanın da kendi bileceği iş. Ben yaptırmam da yapmam da.

1|0
    0|0
  • bir arkadaşıma çok hoşlandığı çocukla arasını yapacaktım .inşaat mühendisiydi o kişi ben daha evlenmemiştim çocugu faceten ekledım kız arkadasımın rıcasıyla sonra üçümüz bir yerde bulustuk aksam facebooka girerim baktım bır mesaj cocuk benden hoslanmıs en bastan berı aklında ben varmısım.Dhemen cocuga engelı bastım gozume gorunme dedım arkadasımada vazıyetı baska sekılde anlatmıstım basımdan gecen kucuk bı anı işte:)))

1|0
    0|0
  • iyi değil no

0|0
    0|0
  • Hayatımda sadece bir kez yaptım onlarda yakında evlenicekler :)

0|0
    0|0
  • ben kimseye kefil olmam

0|0
    0|0
  • Doğru değil bence,her zaman denir yani nerden tanıştırdın bizi be...

Yaşlı teyzeler ve kızlar kapışır bu konuda :D

0|0
    0|0
  • Valla herkes yapıyor ama bence hoş değil.

0|0
    0|0
  • değildir

kotu olursa senden bilirler

0|0
    0|0
  • çöpümüzü çatamadık kime edek.

0|0
    0|0
    • Baş taAacısın baş öpüyorum alnından :DA:fsdg

• O değilde şu trenin üstündeki hatunda akıllara ziyan bir fizik var tanıyonmu onu ?

• Dikkat çekmeye kalırsa yazılanlar daha çok dikkat çekiyoda konu çöpçatanlık olunca akıl kasa ya gidiyo -.-

Not: Yakın beni

• Tabi doğrudur.:)

0|0
    0|0
  • Çöpçatanlığın alası bize koca bir nesil görücü usulü evlenmiş daha ne olsun

0|0
    0|0
  • insanlar çok yalnız bazıları da beceriksiz

bence sevaptır :)

0|0
    0|0
  • yaşlı teyzeler yapıyor asdff