Arkadaslar kibir nedir?

yani kibirli biri nasil olur? nasil insanlara kibirli denir?

0|0
6|24

En İyi Erkek Görüşü

• insanın kendine has bir duygu yogunlugudur. olgudan daha cok bir yorumdur.

insan hırsının yarattıgı bir olgu kibir onu ifade etme biçimidir.kibir zehri kendin içip bir baskasının ölmesini beklemekdir.

yada ruminin dediği gibi kendinden habersiz olustur.gunesten haberi olmayan buz gibi

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Bu konuda yararlanılabilecek en iyi kaynak Alman filozof Artur Schopenhauer' dir. Kibri gururla karşılaştırarak anlatır ancak en sonunda hem kibri aşağılar. Şopen' e göre, gurur, kişinin kendi değerinin herhangi bir bakımdan üstünlüğü hakkında zaten sabit olan kanıya dayanır. Kibir ise; başkalarında böyle bir kanıyı uyandırma arzusudur. Dolayısıyla Şopen üstada göre, kibir geveze, gurur suskun yapar. Dolayısıyla gururun en büyük engeli olarak kibri görür.Mevlana' nın ''suskunluğum asaletimdendir'' sözü Schopenhauer' in kibir ve gurur arasındaki farkı anlatma biçimiyle paralellik gösterir. Schopenhauer, doğal hayatın budalalığının hırs, gurur ve kibir olarak üç sürgün verdiğini ve bunlar üzerinde neyi temsil ettiğimiz konusunda mevki, onur ve ün ' ün yükseldiğini söyler. Gurur överken Şopen, Ulusal gururu aşağılar tıpkı kibir gibi. Şopen' e göre; En değersiz gurur, milli gururdur. Bu, onunla gurur duyandaki bireysel özelliklerin yoksunluğunu ele verir. Çünkü insan neden milyonlarca insanlarla paylaştığı bir özelliğe tutunma gereği duyabilir ki başka türlü? Dikkate değer kişisel niteliklere sahip olan, sürekli göz önünde bulundurduğu ülkesinin hatalarını açıkça görebilecektir. Ama dünyada gurur duyabilecek hiç bir şeyi olmayan her zavallı aptal gurur duyabilmek için son çare olarak ait olduğu ülkesi ile gurur duyar.

1|0
    0|0
  • Fazlasıyla yenik düştüğümüz ve çok sevdiğimiz bir hissiyat. Aynı zamanda şeytanın pek bir sevdiği günahtır.

1|0
    0|0
  • Kibir, başkalarından üstün olmadığı halde kendisini üstün görme ve üstün tutma hastalığıdır.Kibir haramdır...

Kibir Allah’a, Peygamberlere ve insanlara yapılır. En kötüsü Allah’a yapılan kibirdir. Bunu makam ve mevkii sahibi kişiler yapar, ibadet ettikleri zaman, yükselmek yerine alçalıp diğer insanlarla bir olacağını düşünürler. Firavun ve Nemrut gibi…

1|0
    0|0
  • kendinden başka bir insanı görmeyen kendisinden başkasını sevmeyen herkesi küçümseyen kendini büyük gören insana kibirli denir

1|0
    0|0
  • herşey benim olsun der karşısındakını cok kıskanır kibirinden bazen gece bile uyuyamaz kötü düşünür hep

1|0
    0|0
  • Kibir korkunç bir huydur... Kendini başkalarından farklı ya da üstün görmek.. Aşağılık bir durum vesselam

1|0
    0|0
  • kibir bir canavar gibi bekliyor pusuda tıpkı bir volkan gibi uykusuda <3

1|0
    0|0
  • Kendisinden habersiz, kendini

bilmeyen insanın durumudur. Tıpkı güneşten haberi olmayan buzun kendini

birşey zannetmesi gibi...

1|0
    0|0
  • kendini beğenmişliktir yenebilene ne mutlu

1|0
    0|0
  • Bende olan bir kişilik özelliği.

Kendinden daha başarısız olan insanları kendinden daha düşük, ezik veya kendini onlardan üstün görmek. Diye tanımlayabiliriz.

1|0
    1|1
    • Bunu yenmek için uğraşıyorum. Başarıya ulaşacağımı da biliyorum. Kendine aşırı güvenmek de bir kibir nedeni olabilir. Nedense bu konuda bile kendime oldukça güveniyorum.

Nolacak bakalım :)

• Kendini diğerlerinden üstün gören ve aslında üstün olmayan kişilere kibirli denir. Kendini beğenmiş anlamında bir kelimedir.

1|0
    0|0
  • Mesela kendine yeni bir kıyafet aldın veya başka bir şey. Bu sende diye bunun havasıyla insanların arasında dolaşıyorsan bunun adı kibirdir ve allah kibirlenen insanları sevmez.

1|0
    0|0
  • Karşısında ki insanı bir sınıfa koymak gibidir kendinden bir parça görmemek dışlamak.

1|0
    0|0
  • kaba etin fezaya yükselmesi sendromuna denir :)

1|0
    0|0
  • Sureklii buyuklenirrrr en iyisiii benimmm derrrr ...boburlenereeekk konusurrrr

1|0
    0|0
  • kısacası kendini beğenmiş insanlar

1|0
    0|0
  • insanlara hakaret edenler kibirlidir bence

1|0
    0|0
  • aç tdk'yı bak.

1|0
    0|0
  • başkalarına yukarıdan bakan kendini beğenmiş alçak gönüllükten uzak v.b. gibi işte

1|0
    0|0
  • bana da kibirli diyolar ama her daim haklıyım, çekemiyorlar beni -_-

1|0
    0|1
  • pist anladın sen ekle :)

0|0
    0|0
  • ego nun fazlasına ve dısa vurulmus sekline kibir denir :)

1|0
    0|0
  • kızlar mesela kibirlidir . kibir demek bence kız demek .. :/ benim tanımım bu .

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Sahip olduğu şeyleri kişiliği gibi gören ve onlara sahip olmayan insanları hiç gören insan kibirlidir.

1|0
    0|0
  • kendini beğenmişlik ve ukalalığın üst safhasında başka kişileri küçümsemek kendini küçük dağların yaratıcı sanmaktır

1|0
    0|0
  • hayatta kibirli insanlardan korkuyorum

2|0
    0|0
  • Kimseyi begenmemek herkese tepeden bakmak kendini ustun gormek herkesi kucumsemek kibir ve gurur seytanin hayvanlaridir

1|0
    0|0
  • kendınden bska kmseyı önemsememek knedenı ustun gormek

1|0
    0|0
  • Şeytanın en sevdiği

1|0
    0|0
Yükleniyor...