Edebiyatla ilgilenir misiniz? ilgiliyseniz neden?

edebiyatı copy- paste haline getirenlerden bahsetmiyorum, gerçekten edebiyata rayonel bakış açısına sahip misiniz? yoksa aman bir halta da yaramıyor cinsinden bakan pragmatistlerden misiniz?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Edebiyatı facebook ve muhtelif sitelerden öteye taşımanın yolu sanırım okumak ve analiz etmekten geçiyor. Son çıkan özellikle gençlerin elinden çıkan yerli kitaplara bakıyorum da oturup aklına geleni, imgelerinin basitliğinin farkedilmemesi için karmaşık cümle yapılarıyla ha babam yazmış olduklarını görüyorum. Oysa edebi bir yazın, salt içinden ilham gelerek yazılan bir şey değildir. Sözgelimi bir roman yazmak için bir bilim adamı titizliği ve analizi gerekir. Gabriel Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık' ı iki senede yazmış, ancak gözlemleri otuz yılı aşkın sürmüş. Şolohov' un dört ciltlik romanı Ve Durgun Akardı Don nerdeyse otuz beş senesini almış. Dolayısyla edebiyat salt yetenek ürünü değil, bu yeteneğin etkisiyle oluşan okuma, araştırma, gözlemleme ve analiz etme çalışmalarının sonucudur. Bu yüzden evet edebiyata, kendime olan ilgimden bile daha çok ilgim var. Yazarım ve ertesi gün yazdığım şeyi okur ve zavallılığımı çöp kutusuna atarım. Dolayısıyla, edebiyatla ilgili olmak, roman ya da şiir okumak ya da yazmak değildir, bunlar edebiyatla ilgili olmaktan çok insan olmanın ve kendine değer vermenin bir sonucudur. Edebiyatla ilgili olmak, yazmada imgenin, maddenin ve metafiziğin etkisini aramakla gerçekleşebilecek insan-dışı olmaya has bir kudrettir. Siz Genç Werther' in Acıları' nı okursanız insan olmanın gerekliliğini yapmış olursunuz, ama Genç Werther' in Acıları' nın yazıldığı dönemde intiharlara neden oluşunun altında yatan gerçekliği ararsanız edebiyatla ilgilenmiş olursunuz.

1|0
    0|0
    • ismin güzelmiş, anlaşamadığımız kısımlar var.

Edebiyatla ilgilenme kısmını o kadar basite indirgemiyorum elbette lakin yeteneğin edebi yönle birleşmesi zaten aykırılıktır ki bu aykırılık insan dışı olmaya yeter.

o yön içinde hangi bağlamlara uzanırsa insan, ki uzanmakta merak duyusuna bağlı- o kadar ilgili olur zannımca.

• şu an anlaştık işte.

• Buna sevindim. (:

Erkekler Ne Diyor 8

• herşeyi kavga bahanesi gören bir toplumda edebiyatın çok sönük kaldığı bir gerçek

keşke dinleyesebilsek toplumca-okusak!

körü körüne inanmasak dervişlere!

0|0
    0|0
  • Edebiyat insanın kendisini ifade etmesi konusunda kendini geliştirmesini sağladığı için ilgiliyim.

1|0
    0|0
  • Çocukluğumdan beri şiire karşı özel bir ilgi vardır..Hala yazarım..Ben bunu duygusal oluşuma bağlıyorum..

0|0
    0|0
  • kusura bakma ama senin yazdığından hiç bir şey anlamadım fakat benim edebiyat hakkındaki düşüncemi sorarsan kendi kültürümüzün sözlü ve yazılı olan metinlerini hep duymak ve okumak istemişimdir geçmişini bilmeyen geleceğini de bilmez

0|0
    0|0
  • copy paste için link

0|0
    0|0
  • Kitap okumayı severım

0|0
    0|0
  • pragmatis neyse işte ondan degilim. okumayıda semiyorum

0|0
    0|0
  • sayisalciyimdir ama siir okumak cok hosuma gidiyor saf siirler bni gercekten etkiliyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...