Dinle ilgili bir soru, zinayla ilgili?

İslamiyete göre hayatında bir kere zina yapmış insanın dünyada ödemesi gereken kefaret nedir? bilen var mı?

Güncellemeler:
bana tövbe için söylemem gereken cümleyi yazabilir misiniz?

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’an-ı Kerim'de,

“Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar..." (Nisa, 4/116)

buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.

Kitaplarımızda canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah Teala,

“Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim, 66/8)

buyurarak, yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

1. Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.

2. Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.

3. Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair kesin bir karar içerisinde olmak.

4. Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

Bir rivayette de "Nasuh Tövbe" şöyle tarif edilmiştir:

"- Günahlara pişmanlık.

- Farz ibadetleri yapmak.

- Zulüm ve düşmanlık yapmamak.

- Kırgın ve küskünlerle barışmak.

- Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek." (bk. Kenzü'l-ummal, 2/3808)

İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.

Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz, ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. "Ben çok iyiyim, bu işi hallettim." demek ne kadar yanlışsa; "Ben bittim, beni Allah kabul etmez." demek de o kadar yanlıştır. Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir. Günah işleyip de daha sonra tövbe ederim gibi bir düşünce de yanlıştır.

0|0
    0|0
    • "Ya Rabbi Sensin ilah, Senden başka ilah yoktur, Sübhansın, bütün noksanlıklardan münezzehsin, Yücesin. Doğrusu ben kendime zulmettim, yazık ettim. Affını bekliyorum Rabbim

Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.''

• Allah razı olsun

• Senden de yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 11

• Zina ettiğin zaman tevbe etmen yeterli, yemin bozduğun zaman kefaret veriyorsun ama zinada yok diye biliyorum..

0|0
    0|0
  • bu tövbe kuru kelimelerle değil içten gelen pişmanlıkla olacak iş.gerçekten pişman olduysan Allahtan afdile yeter

0|0
    0|0
  • tövbe et bir daha yapma allah kabul eder etmez o yüce mevlanın takdiri, bu arada zina yaptığın bayanla helalleş...

0|0
    0|0
    • zina yaptığım kadın genel ev çalışanıydı askerde

• kardeşim o zaman namaz kıl bol bol dua et bir daha da yapma birçok hadis var bir günah işledikten sonra tövbe edip allaha sığınan o günahı hiç işlememiş gibidir diye tabi bu yapıp yapıp sonra tövbe ederim değil tövbe edip bir daha yapmamak inşallah cenabı hak bağışlar... allah hepimizn yardımcısı olsun

• Tövbe edip tekrar yapmaması kafi

0|1
    0|0
    • o günden sonra yapmadım ama tövbesi nasıl yapılıyor bilmiyorum?

• öyle bir olaya umudum kalmadı gibi bişey, nefsimi öldürmeye çalışıyorum

• Çok zor bu devirde zinaya bulaşmadan yaşamak... Allah kolaylık versin

• Tövbe istiğfar edeceksin ALLAH kabul eder tövbeni inşallah..

0|0
    0|0
    • . Nitekim Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.

2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.

3-Bir daha

• 3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.

4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

• bilmiyorum ama öncelik pişman olmaktır.

0|1
    0|0
    • onda sıkıntı yok, o günden sonra hiç yapmadım

• pişmansan saten tövbe etmişsindir bir daha yapmamak uzere

sözcuklerin dilden dökülmesine gerek yok

seni yaratan senden daha yakın sana

• Zina yasal aslında. Dininizden de haberiniz yok. (Mut'a nikahı bkz.)

1|0
    4|4
    • kardeşim muta yasaklandı öyle birşey yok birçok din alimide bunun üzerinde hem fikir oldular, zinan yapanların uydurdukları bir numara bu...

• Bilmediğin konular hakkında yorum yapma.Senin inancın olmayabilir.Biz buna nasıl saygı gösteriyorsak sende göstermelisin değil GÖSTERECEKSİN.Utanmadan böyle aptalca şeyler yazıyorsun yazık.

• Attığım linkin cevabını verin önce, saygıyı sonra gösteririm.

• Bir şey olmaz yaa.

Ben sevisen adamdan korkmam, sevismeyen adamdan korkarım.

0|0
    0|0
    • beni tanıyan herkes de biliyor, durumumu ve herkes daha fazla huzur buluyor bu konuda, ayrıca bu soruyu dünya için değil ahiret için sormuştum

• imama gidip her hafta söylesek olmuyor mu? taa hacca mı gitcez? hristiyanlar bundan almış başını gitmiş hafız :(

0|0
    0|0
  • tövbe et , hacca git hacda tüm günahları bağışlanır ve tertemiz olursun

0|0
    0|0
  • Kampanya var. Tövbe et günah münah kalmaz.

0|1
    0|2
Yükleniyor...