Türkiye ve Teknoloji

Neden artık Türkiye'de bazı şeyler yapılmasın ?

Neden yerli yazılımlarımız uluslararası alanda etkin olarak boy göstermiyor ?

Neden bir bilişim vadimiz yok ?

Evet düşünceleriniz, fikirleriniz var mı ? Neler öneriyorsunuz, nasıl projeler düşünüyorsunuz.

Yapamayacak bile olsanız şu olsa güzel olurdu. Şu yapılsın dediğiniz neler var ?

Teşekkürler.

0|0
0|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bence Türkiye' de şu anda çok güzel adımlar atılıyor.. Özellikle savunma sanayiinde gerçekleştirilen projelerle tamamen Türk yapımı ya da teknoloji paylaşımı şartıyla ortak sistemler üretildi ve üretiliyor. Bunda da yazılımın en ön planda olduğunu söylemek isterim. Yani yazılım kesinlikle Türk olacak diye anlaşılıyor ve kesinlikle taviz verilmiyor. Devam eden savaş uçağı projemiz kapsamında öne sürülen 3 modelimiz ve ayrıca uçak gemisi çalışmalarımız var. Bunların dışında uzun menzilli füze çalışmaları vs tam gaz devam ediyor. Bunlar sevindirici şeyler. Savunma alanında bir hayli mesafe kat ettik. Ancak artık özel firmaların da biraz girişimci olması gerektiğini düşünüyorum. Sivil teknoloji (özellikle iletişim) sahasında çok zayıfız. Artık arge ve ürge çalışmalarını sadece askeri alanda gerçekleştirmemeliyiz. Ama zamanla olacaktır diye düşünüyorum..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 5

• Evet global pazara mal olmuş yazılım yok ona katılıyorum. Ancak bilişim üzerine tekno kentler mevcut. Gerek üniversiteler kanalıyla gerek kamu veya özel sektör kanalıyla oldukça başarılı yazılım ve teknolojiler mevcut. Bunun örneklerini biz neden göremiyoruz sorusu gayet yerinde. Çünkü bu tür çalışmalar proje tabanlı ilerliyor ve belirli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik oluyor. Misal savunma sanayii, tıp vb. Özellikle bu ve benzer konularda dış ülkelere teknolojiyi pazarlama durumu bile söz konusu. Bilişim fuarlarında görerek veya sektör tabanlı araştırma yaparak pekçok başarı öyküsünü görebilirsiniz. Zira medyadan takip ettiğimiz kadarıyla bilgi sahibi olduğumuz için siyaset, spor vb. arasından kendine yer bulamıyor bu konular. Bulsa bile arz talep meselesi. Talep nadir olduğu için sunum yok.

0|0
    0|0
  • Beyin göçü önlenmediği sürece sittin sene bir halt olmaz...

0|1
    0|0
  • aslında türkiye bunu yavaş yavaş yapmaya başladı.mesela kendi f-16 yazılımımızı yaparak ilk yerli uçaklarımızı üretiyoruz.

ne yapılabilir.mesela bu mesaj olayını nasıl ücretsiz yapılıyorsa,bir proje gerçekleştirilip bir şekilde bu konuşma olayı operatörlerden arındırılabilir.kendi bilgisayar yazılımlarımızı da yapabiliriz.

0|0
    0|0
    • Şu anda whatsapp gibi bir yapıyoruz, daha güzel özellikle ++ olacak :) az kaldı umarız güzel olcak..

• Ben ve 5 kişilik ekibim hocam.. Çok güzel bir proje %80 tamamlandı...

• hayırlı olsun.senin de projeni facebook satın alır inşallah yakında.

• bence tofaşın doğanın şahinin sıfırı üretilmeli. ama üretilmemeli sonra vergileri artırırlar :)

0|0
    0|0
  • herkes bu soruyu soruyor neden olmasın

ama ne olabilir dediğinde kimse yanasmıyor.

bundan olabilir.

0|0
    0|0
    • WhatsApp ın çok daha gelişmiş bir uygulama olsa sizce ?

• öyle fikir sunacaksan bende bir fikir vereyim neden turkiyenin kendi işletim sistemini yazmıyor?

Yükleniyor...