Yazabilmek bir yetenek midir? Yoksa sonradan öğrenilebilen birşey midir?

yazabilmek bir yetenek midir? Yoksa sonradan öğrenilebilen birşey midir?

0|0
13|23

En İyi Erkek Görüşü

• Her haltı da yeteneğe bağlıyorlar ya ayar oluyorum. Biraz daha zorlasalar diyecekler ki herkes doğal nefes alamaz yetenek işidir. Bizim aldığımız nefes ne peki ? Sizin aldığınız nefes hormonlu. Peki nasıl ayırt edeceğiz yetenekli nefes ile hormonluyu ? Siz anlayamazsınız o sizde varsa o şekil alırsınız.. gibi saçmalıklar işte. Yazı yazmanın yetenek ile alakası yoktur. Sadece bazı duyguların yüksek hissedilmesi gerekir. Örnek hayal gücü geniş olmalı bunu sonradan da geliştirebilirsin. Aslında her şeyi sonradan geliştirebilirsin. Sadece doğru olanı yani yapman gerekeni iyi bilmek ve bunu nasıl daha iyi yapacağını bulup yapmakta gizlidir. Bakış açısı çok önemli geniş düşünebilmeli düşüncelerinde sınır olmamalıdır. Sen yazı mı yazmak istiyorsun ? Yoksa arkadaşlar arasında tartışma oldu sorayım mı dedin ?

2|0
    0|0
    • aklımdakileri yazıya dökmek istiyorum ama kendime pek güvenmiyorum bu konuda

• Yetenek yoksa nasıl yazacaz aga ? Benim gibi bir odun yazı mazı yazamaz :)

• Dostum önce yazmayı isteyeceksin. Yazmak için gerekli donanımları araştıracaksın bulduklarını tamamlayacaksın. Yeterince üzerinde düşünürsen bir şeyler bulursun. Derken yazıyla alakası olmayan basit şeyler sana bir fikir verir derken arkası gelir. Yetenek kısmı evet var ama pastada küçük bir yere sahip. Diğerlerini tamamlarsan onun arkası gelir. Belki farkında olmadığın özelliklere sahipsindir fark edersin.

Erkekler Ne Diyor 22

• Kesinlikle yetenek işidir.
    İlk senaryosu olan çizgi romanlarımı çizmeye başladığımda 9 yaşındaydım. Lisede sayısal okudum. Mühendislik okudum. Bugün de bir kitap yazarıyım. Dördüncü romanımı yazıyorum şimdilerde. Bir tiyatro oyunu yazıp yönettim. Bir de stand-up gösterisi yazıp Kızılay yararına sahneledim. Ve bunların hiçbiri için eğitim almadım. Aksine, bunun eğitimini alan insanların yazar olabileceklerine de inanmıyorum. Hayatta herşey yetenektir. Çalışmayla yeteneği geçme senaryosu ise yeteneksiz umuduyla yazılmış bir palavradır. Elbette eğitim alınır, Türkçe ilerletilebilir. Ama hayal gücü... Bir yazarın en büyük hediyesi Allahtan. Onu eğitim size veremez. O sadece Allah'ın size verebileceği bir yetenektir. O halde çalışarak Usain Bolt'u geçmek te mümkün. Hayır. Orada mevzu kas değildir. Yetenektir. Koşmak ta yetenektir, yazmak ta. Çalışan bir anne olup evladını parka götürmeyi başarabilmek te öyle. Yetenek herşeydir. Ve yetenek sonradan kazanılamaz. O yeteneğin işini yapmak öğrenilebilir sadece.

0|0
    0|0
    • en iyi cevap seçebilirdim bu cevabını :))

• teşekkür ederim
      hem yeni sorum için ilham verdin hemde soruma yeni cevaplar aldım sayende :))

• Rica ederim :)) bir dahaki sefere daha isabetli seç iyi cevapları! :)

• yazabilmek bir gözlemdir

karekterin saglamlıgından gelen bir durum.

cunki dusuncelerin saglamlıgı karekterden gelir.

karekterin saglamlıgı duygularının guzelliğinden .

guclu insan duygularını bilen insandır daha guclu insan yanlıs olan duygularına hukmedebilendir.

2|1
    0|0
  • Büyük bir kısmı emek, geriye kalan kısmı gözlemleme yeteneği,çok az bir kısmı da yetenek der bir bilirkişi...

0|0
    0|0
    • kim o bilirkişi? :)

• Bir şair ama ismini hatırlayamadım. :) Ama bizce de durum böyle. Samimiyet temel yapı taşı ayrıca ekleyebileceğimiz. Kalemle kağıt dost olmayı bildiği zaman ortaya geçekten hoş ürünler çıkıyor :)

• Hani titizsindir sürekli migden bulanir kusarsin yazmakta öyle kanatimce yaşarsin kusarsin kaleminden yetenekmi hayir hastalik bence

1|1
    0|0
    • çok farklı bir yorum oldu bu

• Etkili olmasi icin olmasi gereken budur e senarolar tablarda bu standartlara uymazsa sadelesiyo

• Haklısın basit olmamalı okurken okuyucuyu tepe takla etmeli.

• Biz fotoğrafçılar Ara Gülerin şu lafını çok severiz. Yazarlık içinde aynısı geçerlidir. "En iyi makina en iyi fotografı çekseydi ; En iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı..."

0|0
    0|0
  • yazabilmek cizebilmek ve buna benzer şeyler birer yetenektir örneğin siz roman yazamazsınız neden roman yazmak öyle kafadan yazmaya benzemiyor bu resim de olabilir bunu coğaltabilirisniz.

0|0
    0|0
  • yaratıcı bir beyin eğitilirse iyi yazabilir diye düşünüyorum hatta kendi kendinide eğitebilir ama kafasında kuramıyorsa hiç birşeyi kimse birşey öğretemez.

0|0
    0|0
  • Öğrenmenin yaşı yoktur diye bir laf var yaşadıklarını tecrübe edebiliyorsan çok güzel şeyler yazabilirsin

0|0
    0|0
  • hem yeneyet hemde bilgidir..

0|0
    0|0
  • sanırım yetenek

0|0
    0|0
  • yetenekle alakası yok.kopyala yapıştır.korkacak bişi yok.kimler kimler var ki tez yazıp geçmiş

0|0
    0|0
  • evet yetenektir ama normal bir insanda çalışma ile belli bir yere varabilir

0|0
    0|0
  • :D sonradan tabiki :D ilkokulda öğrendim :D ama hangi yazmak bu :D :D

0|0
    0|0
  • Yetenektir tabi insanları sıkmadan yazılarını okutabilmek kolay değil.

0|0
    0|0
  • Yetenektir bence

0|0
    0|0
  • twitterda yazanlara imreniyorum nasıl yazıyolar cozemiyorum :)

0|0
    0|0
  • bence yetenektir be

0|0
    0|0
  • Ortada yasanmisliklar, tecrubeler yoksa ilham zor gelir

0|0
    0|0
  • bence yetenektir ve geliştirilebilir :)

0|0
    0|0
  • Elbette bir yetenek

0|0
    0|0
  • Zamanla öğrenilir.

0|0
    0|0
  • yetenektir.degilse herkez yazar cizerdi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Yetenek değildir. O senin içindedir. Beyninde ve kalbinde olan birşeydir. Eğer senin içinden geliyorsaa yaza bilirsin şu ilham perileri olayı yanı onlar gelmeden götünüde yırtsan yazamassın. Ama felsefe yapmak ayrı birşeydir aslında o da yetenek değildir. Onun için acayıp farklı düşünmen gerek herkesden farklı.

Bu senin kaleminle yaptığın güzel bir yemek gibi olmalı herkesin kullandığı malzemeler olmalı ama sadece sana özel olmalı. Senin duygularını , düşüncelerinii , hayallerini yani senin içini yansıtmalıdır. Kanırlamak zorunda değilsindir yazdıklarını.

Eğer kanıtlamaya kalkarsan aslaa yazmış olmassın o bilimsel birşey olur aynı 2x2 nin 4 olması gibi ama sen inatla bunun 8 olduğunu düşündüğün için buna 8 diye bilirsin. Ama sadece yazarken. Eğer matematikte bunu yaparsan sıctın.

Asla yetenek değildir. Olmicak da. Ama yazı yazmada her yiğidin harcı değildir. Ama eger iç sesine güveniyorsun sonuna kadar yaz.

0|0
    0|0
    • cevabını hakikaten çok beğendim :)

çok teşekkür ederim

• tamam unutma ama link atmayı :)

• yazmak emektir

0|0
    0|0
  • Bende seviyrum yetenek var mıbilmiyorum ama az cok yazıyorum kendmce..

0|0
    0|0
    • peki yazarak ilerleme kaydettiğini düşünüyor musun?

• Şöyleki rahatladığıımı düşünüyorum.Bazı yazılarımı ağlarken yazarım ve içim rahatlar.

• kültürünü eğitimini alabilirsin ama yeteneğin yoksa yazdıklarını hissettiremezsin.

0|0
    0|0
  • Yazmak, çizmek yetenek ve bilgi birikiminin harmanlanmasından sonra oluşan bir meziyet.

0|1
    0|0
  • Yetenektir tabiki,bazı insanları konuşmaları bile kitap gibi akıcı oluyor. Bu bir yetenek bence,yeteneği olan kişi sonradan bunu geliştirebilir tabiki..

0|0
    0|0
  • yetenektir her isteyen yazamıyor

0|0
    0|0
  • Bir yetenek değildir. Fark olan yaratıcılıktır. Yaratıcı olan ve kelimeleri iyi kullanan birinin muhakkak kalemi de kuvvetli olur.

0|0
    0|0
  • bana öretmenim öretti.

0|0
    0|0
  • Sonradan öğrenilir bence...

0|0
    0|0
  • Sonradan ogrenilir hayatinin tecrubeleri seni yönlendirir

0|0
    0|0
  • Yetenektir fakst yetenek zaten sonradan da geliştirilebilir.

0|0
    0|0
  • yazarsın herzaman. ask olsun sevgi olsun nefret olsun öfke olsun acı olsun bir duyguyu yoğun yaşadığın her zaman şair olur yazarsın

0|0
    0|0
Yükleniyor...