Dinen para biriktirmek günah mı ?

Dinen para biriktirmek günah mı ? İslamiyete göre soruyorum . Konuyla alakası olmayanlar saçma bilgiler paylaşmasın lütfen

Güncellemeler:
Konuyla alakalı bir şey duydum ve bana garip geldiği için araştırmak adına sordum fakat görüyorum ki çoğunuzun kendine dahi saygısı yok. Neyse teşekkürler .

0|0
8|32

En İyi Erkek Görüşü

• Arkadaşım merhaba,

Kur'an'ı Kerim'de açıkça belirtilmiştir ki "mülk Allah'ındır." Diğer kutsal kitaplarda da aynı şey farklı anlatımlar ile ifade edilmiştir.

İnsanların yaşamak için bir ev, binek için bir at (günümüzde otomobil) avlanmak ve kendini savunmak için bir kılıç dışında mülk edinmesi, para biriktirmesi adil değil, ancak yasak da değildir.

Sadakası verildiği müddetçe Allah kullarinin servet edinmesine mani bir hüküm getirmemiştir...

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Çok güzel bir soru sormuşsun kardeşim ama şu aşağıdaki zamane gençliğinin din özürlülerini dinleme derim ben. Onlar istedikleri gibi yaşayabileceklerini zanneden ahmaklardır. Konuya gelecek olursak bununla ilgili Kur'an'da 30 küsür ayet vardır . Bunlardan biri konuyu aydınlatacaktır:

Tevbe -34 "Yâ eyyuhâllezîne âmenû inne kesîran minel ahbâri ver ruhbâni le ye'kulûne emvâlen nâsi bil bâtıli ve yasuddûne an sebîlillâh(sebîlillâhi), vellezîne yeknizûnez zehebe vel fıddate ve lâ yunfikûnehâ fî sebîlillâhi fe beşşirhum bir azâbin elîm(elîmin)."

Meali ise ; "Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele!"

0|1
    0|0
  • belli bir miktara kadar değildir ama çok fazlaysa onunla yardım yapılması daha hayırlı olur

0|0
    0|0
  • hayır neden günah olsun ki

söyle bir durum var

siz parayı bir şey için topluyorsanız. ve onu alacaksanız diyelim ki ev olsun

bu durumda zekat verecekmisin vermeyecekmisin bilmiyorum

ama siz parayı kösede kalsın belki bir gün lazım olur diye toplarsanız siz bunun zakatını vermek zorundasınız.

1000 liranın 25 lirası zekat olarak vereceksiniz. her yıl zekat değişiyor bilginize

siz en iyisini size en yakın cami hocasına sorarsanız en güzel cevabı o verecektir.

0|1
    0|0
  • Kardeşim saçma sapan konuşanlara kendini bilmezlere takılma dinen para biriktirmenin de zengin olmanın da hiç bir mahsuru yoktur fakar biriktirdiğin paranın zekatını verdiğin sürece ve tabi Tamah'a kapılmamak koşulu ile bu konuda ayrıntılı bilgiyi çeşitli Ehl-i Sünnet alimlerinin kitaplarından bulabilirsin ve istersen sana hediye edebilirim o kitapları.

0|1
    0|0
  • dinimizce para biriktirmenin hiç bir sakıncası yok lakin bazı şartları da var.lazım olduğu halde kullanmamak(cimrilik) zekatını vermemek ve faiz gibi para birikim yollar ve haramdan para kazanmak günahtır.hatta maddi imkanım var diye israf yapmakta günahtır.

0|0
    0|0
  • faizin haram olma sebebi kac ay sonra ne kadar kazanacagının belli olması için yani kaybetme durumun yok bu yuzden vadeli mevduat haram ddoviz altın vs haram değil ticaret gibi kazanıp kazanamayacagın belli olmadı için buna gore dusun hareket et

belki cok abartı uc soyledim ama umarım yarrdımcı olmsumdur

0|0
    0|0
  • Duyduğun şey nedir ? İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi. Günah değil yani neden olsun ki

0|0
    0|0
    • araştırıp yazacam :)

• bekleyeceğim :)

• İslamiyet bunu emrediyor zaten lakin paranın malın mülkün zekatını vererek sigortalamış olursun ve bereketlenir zekatını vermediğin hiç bir malın mülkün paranın hayrını göremezsin haram değil..

0|0
    0|0
    • takma onları sen helalınden kazandığını biriktir inşallah bereketini görürsün

• Para biriktirmek kesinlikle ve kesinlikle günah değildir. Ayrıca dinimiz tutumlu olmayı bizlere tavsiye etmiştir. Ancak zekat miktarı mala sahip olduğumuz zaman bu malın zekatını vermeyi bizlere farz kılmıştır...

0|0
    0|0
  • bak kardeşim burada fetva verebilecek çıkmaz...bilinler olabilir ama emin olmadan dini konularda konuşmamak lazım

0|0
    0|0
  • Para biriktirmenin günah olduğunu sanmıyorum. Dinimiz israfı yasaklamış tutumlu olmayı öğütlemiştir.

1|0
    0|0
  • kardeşim burada müftü yokki fetva versin.böyle konuları buradaki insanların yorumlarına göre kabul etmeyin gidin eşi ehlinden öğrenin.

0|0
    0|0
  • Sevap deseler b*ku yemiştik desenize hergün zam 3 kuruş maaşla ne biriktirmesi borç gırtlakta

0|0
    0|0
  • Değildir, tutumluluk iyidir. Allah (c.c.) katında israf günahtır. Birikimi olanlar zekatını da vermelidir.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Öyle Bırsey duymadım. Gunah olduğunuda kım çıkardı

0|0
    0|0
  • değil diye biliyorum niye günah olsun ki ?

0|0
    0|0
    • bilmem bende böyle bişi duydum emin olmak için araştırmak adına sordum

• günah olduğuna inanırsan eğer fazla olan parayı bana verebilirsin, benim için no problem

0|0
    0|0
  • Yakında yaşamak günah mı derler -_-

0|0
    0|1
  • olsa biriktirmeyecek misin?

0|0
    0|0
  • Hz. Osman çok zengin bir müslümandı. Onu örnek alabilirsiniz ;)

0|0
    0|0
    • İyi de kardeşim Hz. Osman bütün zenginliğini Allah yolunda kullandı keza Hz. Ebubekir de öyle .. Herşeylerini Allah yolunda harcadılar. Bunu da belirtmek lazım , zamanımız ile yanlış kıyaslama yapmayalım.

• Hz. Osman malının yarısını devlete bağışlamış diğer yarısını ise ailesinin ihtiyaçlarına harcamıştır ama kesinlikle arkadaşımızın bahsettiği türden biriktirme değildir bu dikkatinizi çekmek istiyorum bu noktaya.. Ben ilahiyat öğrencisiyim emin olabilirsiniz ki bunları çok iyi biliyorum. Bu tür olayları kendi günümüze,yaşantımıza göre yorumlamak yanlıştır kardeş , o dönemin şartlarına göre yorumlamak lazımdır. Bahsettiğimiz insan aşere-i mübeşşere den, yani cennetle müjdelenen on sahabiden biri.

• Tevbe 34. ayeti okumanı rica ediyorum : "Ey iman edenler! Hahamlardan ve rahiplerden birçoğu, insanların mallarını haksız yollarla yiyorlar ve Allah’ın yolundan alıkoyuyorlar. Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele!"

Siz daha çok zenginliğini vurguluyorsunuz fakat soran arkadaş para biriktirme mevzusunu soruyor , dolayısıyla Hz. Osman'ı bu noktada örnek göstermek doğru olmaz, bu sahabiler ayeti hiçe sayacak insanlar değil, haşa.

• kazanılan para helalse neden gunah olsun ki?

1|0
    0|0
  • Yok dinen cıbıl olarak yaşamamız ve geleceğe yatırım yapmamamız gerekiyor. WTF !?

0|0
    0|1
  • oldu müzik dinlemekte günah okumakta günah dinlemekte günah

0|0
    0|0

• Evet

0|0
    0|0
  • Günah deseler para biriktirmeyecek misin?

0|0
    0|0
  • öğrenciyim 100 tl var :D harcasammı harcmasammı die düşünyom o bana ben ona bakyom.

0|0
    0|0
  • Benim umre valiz sorusu gibi oldu bu

0|0
    0|0
  • degıl

.

0|0
    0|0
  • Garip bir soru,bununla ilgili birşeymi duydun

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 8

• Hayir

Para biriktirmek günah degildir.

Hatta tam tersine para biriktirmek,tasarruflu olmak gerekli bir seydir.

Dinen bir sakincasinin olmadigini biliyorum ...

0|0
    0|0
  • Para biriktirmenin günah olduğunu sanmıyorum. Tam olarak fetva veremem ama para biriktirmenin herhangi bir sakıncası olmadığı için günah değildir. Sonuçta günah olan şeyler genelde hep sakıncalı şeyler.

0|1
    0|0
  • kim dediyse saçmalamış. itibar etmeyin.

0|0
    0|0
  • Allah rızası için gülünç sorular sormayın. tabi ki de değil. bunun zekatını veriyorsun o kadar..

1|0
    0|0
    • evgili Peygamberimiz (s.a.v), Sahabe-i Kiramdan, Tebük seferine çıkan orduya yardım etmelerini istemiş, bunun üzerine Hz. Ali elinde bulunan dört dinardan birini gece, birini gündüz, birini gizli, birini açıktan infak etmiştir.

Hz. Ömer malının yarısını infak ederek, bu konuda herkesi geçtiğini zannetmiştir. Fakat Hz. Ebu Bekir, tüm malını Allah yolunda infak etmiştir.

Bunun üzerine, Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Çoluk çocuğuna ne bıraktın, ya Eba Bekir?" diye sormuş, Hz. Ebu Bekir de, “Allah

• teşekkürler teşekkürer :) ALLAH razı olsun

• inşalah senden de :)

• Bence kötü bir amaç için biriktirilmiyorsa ,ya da haram para degilse günah degildir cünkü o zaman amaç kötü günler için ,zor durumda kaldıgımızda baskalarına muhtaç olmamak olur.

0|0
    0|0
  • Neden gunah olsun ki , kime ne zararı var bunun

0|0
    0|0
  • Tabii ki de değil. Hatta para biriktirmek iyi bir şeydir. Dinimizin iyi bir şeyi yasaklayacağını sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • neden günah olsun ki..

0|0
    0|0
Yükleniyor...