Bilgelik nedir? Bilge kime denir?

Bilgelik nedir?

Bilge kime denir?

Hakkında her şeyi bilmek istiyorum...

0|0
10|37

En İyi Erkek Görüşü

• Bilginlikle bilgelik arasında ki fark; Bilgin 'Nasıl' sorusunu sorar ve arar, Bilgin ise 'Niçin'.. İnsanlık nasıl?’da kendini kaybederken niçin?’de yitiğini arar...Nasıl? kapitalist sistemde yükünü tutmanın ve yolunu bulmanın değirmenine su taşıyan dinamikleri hareketlendirirken, niçin? sorusu taç giyip de ağırlaşan erdemli başların sosyal sorumluluğunun sorusudur.

Bu sosyal sorumluluğu alan kişi Bilgedir..

0|0
    0|0
    • ne farkları var anlamadım?

• anladım. teşekkürler :)

• Rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 36

• Bilge; bilgi üretendir. Bilgin; bilgi kullanandır.

Herkes Bilgin olabilir ama bilge olamaz. Bilgelik fıtri bir niteliktir. sonradan kazanılmaz. bütün ilimler hakkında bilgi sahibi olmak kimseyi Bilge yapmaz. Bilge olabilmek için; bilginin yanında tecrübe, sezgi ve saf bir doğruluk gerekir. Zira erdemlerini kötüye kullanana asla Bilge denmez.

1|0
    0|0
  • bilge bir durum karşısında insan oğlundan beklenen en akıllıca ve vicdanlı davranışı sergileyen insandır.. ve bunu sıklıkla yapabilen kişi bilgeleşmiş kişidir.

0|0
    0|1
  • belli bir yaştan sonra kayışı yakana denir.böyle insanlar genellikle aşırı konuşur ve bilgiye kitaba dayalı konuşur.fazla dolu olmaları aşk hayatında sorun oluşturur.kendi gibi olmayanlarla yapamazlar kendi gibi olanlarla da yapamazlar anlaşamazlar felsefe çatışması yaşarlar.

1|0
    0|0
  • Bilge, seksten daha eğlencelisini bulabilen insandır.

0|0
    0|0
  • don juan mesela hani şu carlos castanedaye meskalini içirip kafasını 1 trilyon yapan adam ve onun gibilerine denir.. ^_^

0|0
    0|0
  • Sanirim kendini ve haddini bilmektir...

Nicin sorusunu soran kisi belki bilge olma yolundadir

Bilgiye ulasan kisi bilge olsa, bilginin siniri yok...

Hz. Ali ye birisisoru sorabilirmiyim dediginde "sor ve ögren" demis... bu bilgelik isaretimidir...

0|0
    0|0
  • Başka birisini düşündürecek kadar bilgili olmak.

Not ; eğer insanları düşündüklerine inandırırsanız, sizi severler.Gerçekten düşündürürseniz sizden nefret ederler -Don Marquıs

0|0
    0|0
  • olmak ya da olmamayı çözmüş tek şey biliyorum oda hiçbirşey bilmiyorumun sırrına mazhar olmuş kimselere denir bence tabi biraz felsefe birazda edebiyat şart

0|0
    0|0
  • Fazlaca bilgiye sahip kişiye denir diye düşünüyorum .

0|0
    0|0
    • ne kadar fazlaca?

gurusun diye soruyorum :)

• estağfurullah biz sadece guruduk gup guru dal olduk :>) baya b i fazla :D yani kişiye ne tarz soru yöneltilirse yöneltilsin cevabı bilir , bu yüzden de zaten saygı görür ; işte bu saygının adı bilgelik .

yoksa bana kim niye saygı duysun :D

• Bu soruya cevap vermek için önce sorudaki sahış olmak gerekiyor. Birşey hakkında herkesden farklı birşey söylemek için o işle herkesten fazla uğraşmam lazım. Herkesten fazla uğraşırsam herkesten fazla biliyor olurum. Herkesten fazla biliyorsam bu benim bu herkesin arasında bilge olmam demektir. Ama bir konfüçyusla boy ölçüşemem. Yani benim günahlarım seni aziz yapmaz dostum ;)

0|0
    0|1
  • Bilge insan kurnaz ve sakin insandır.

0|0
    0|0
  • ne olursa olsun asla yalan söylemeyen insanın durumudur bilge ve bilgelik.

niçin sorusu sorusudur.nasıl sorusuna cevap arayan bilgin iken

niçin sorusunun peşinde koşan bilgedir.

insan önce zorlu niçinin cevabını kendine verebilmeli.erdemin temelidir cünki

0|0
    0|0
  • bilge kül kagan uygur türklerinin kurucusu bilge kagan göktürklerin 2. göktürklerin kurucusu demişki bilge kagan türkler topraklarında o kadar zengin olsunlarki fakirlik suç sayılsın mademki türksün ... bilgelik herseye herkesime göre degişir bence herseyi bilecek soru sorcam bılecek aga bilgese herseyı bılecek

0|0
    0|0
    • senin kesime göre olanı sordum ben de ;)

• Bilge o kadar bilge olur ki bilge olduğunu herkese çaktırmaz. Çaktırsa zaten bilge olamaz ;)

0|0
    0|0
  • herseyi bilen :)

0|0
    0|0
  • rab korkusudur bilginin temeli diye bir söz vardı tevratta onu hatırlattı birden. pek ilgilendiğim bir konu değil o kadar belli bir bransta deneyim sahibi olmak olabilir

0|0
    0|0
  • Soru,yaşam,kişileri,olayları aklıselim,mantıklı belirli düzen dohrultusunda yorumlayan izzah eden kişidir.

0|0
    0|0
  • Bilge;

Yaşamı boyunca edindiği tecrübe ve bilgileri faydalı işler için, etik ve ahlak kurallarına göre kullanacak olan kişidir..

Şu zamana dek de hiç öyle bilge birine rastlamadım.

: /

0|0
    0|0
  • her durumda İçgüdüleriyle değil, tamamen öğrendikleri ile fikir yürütebilen kişilerdir.

0|0
    0|0
  • çok acı çekendir. diğer insanların tenezzül etmediği ne varsa onlara saygı gösterendir. saygı gösterirken öğrenen öğrendikçe daha iyi sevendir. bu yaşamı göğüsleme durumuna da bilgelik denir.

0|0
    0|0
    • illa acı mı lazım? her acı çeken bilge midir?

• yanlış anlaşılmasın bilge kişi en çok acı çekendir. bilgi insanın canını yakar

• Bir insan kendinin ne kadar cahil olduğunu öğrendikçe bilgeliğide o denli artacaktır.

0|0
    0|0
  • Bir konuda uzman, her konuda bilgi sahibi insana denir

0|0
    0|0
  • Bilge hiçkimseye denmez çünkü bilgi ve bilgelik sınırsızdır sen bir nokta biliyosan noktanın içi kadar biliyosun dışardakini bilmiyosun bir çember düşün içini biliyosun ama dışardakinden habersizsin gerisini sen düşün artık :)

0|0
    0|0
  • bilmediklerinin farkında olana

1|0
    0|0
  • bilge belirli bir r konu hakkında bilgili kimse ama bu bilgelik adaletli birisi olucak yani mesela bir insana yardım etmek bilgeliktir

0|0
    0|0
  • Bilge olan sizsiniz neden bize soruyorsunuz :)

0|0
    0|0
    • yok öyle bir şey.. nerden çıktı ki :/

• Rica ederim eleştiriye açık bir soru sormuştum istediğinizi yazabilirsiniz :)

• aynen.. teşekkür ederim :)

• 10 level olmuş gurulara.

0|0
    0|0
  • bilgeler aslında hiç bir şeyi bilmediklerini bilen insanlardır

1|0
    0|0
  • Hiç bir şey bilmiyorum diyebilendir.

0|0
    0|0
  • nah ögrenirsin :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 10

• faydalı olacak herseyı bilen ileri görüşlü zeki ve yararlı olan

0|0
    0|0
  • Bilgelik denilince benim aklima ilkin "olgunluk" geliyor ...

0|0
    0|0
    • olgunluğun içi neyle dolu peki?

• Yakinmamak ile,sikayetci olmamak ile,bakis acisi ile,ahlak ile doludur örnegin ...

• Bilge bir kız adıdır. Benim arkadaşım olur :D

1|0
    0|0
  • googlede herşey yazıyor bu konuda

0|0
    0|0
  • bildiğini insanın gözüne sokmayan kişiye denir

0|1
    0|0
  • Egosunu yerle bir etmiş , yaptıkları için kimseden karşılık beklemeyen , ömrünün sonuna kadar öğrenmeye devam edeceğini bilen

0|0
    0|0
  • Cilt cilt öğreti yazıp, açık yüreklilikle' ben ne biliyorum ki?' diyebilen kişilere denir.

Bide eğer kızım olursa ona Bilge diyecekler. ^^

0|0
    0|1
  • hiç olduğunu iddaa eder.

0|0
    0|0
  • bilge her zaman cahil olacağını bilir.

0|0
    0|0
  • Öğrenmeye halen devam eden kibirliliği taşımayan kişidir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...