Matematik problem bir grup ogrenci

Bir grup ogrenci kendi aralarinda para topluyor anck 5 ogrencinin parasi olmadigi icin digerleri 50 krs fazla vererek 250 ykr lira veriyor buna gore gruptaki ogrenci sayisi kactir

Güncellemeler:
1 kisi haric hepimiz yanlis yaptik cok soru cozmekten dusunemyrm dogrusu bu 5 ogrenci yerine 50 kurus vermisler Demekki kisi basi 10 kurus veriliyo Toplak 250 kurus bolu 10 25 kisi

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• toplam kişi sayısı=x

normalde kişi başı toplanması gereken para=y

ilk durum toplam para=x.y

ikinci durum toplam para=(x-5).(y+50)

her iki durumda da toplam para eşittir,

x.y=(x-5).(y+50)...ayrıca soruda verilene göre...ikinci durumda para verenler önceki durumuna göre 50 krs fazla verince 250 krs vermiş oluyor...demek ki ilk durumda kişi başı 200 krs toplanıyprmuş yani...y=200

x.200=(x-5).(200+50)

x=25 kişi var

0|0
    0|1
    • senin cevap çok daha kısa...en iyi cevap için de teşekür

• Sozel dersler aklimda kalmiyomus gibi geliyor .bide motvasynm duatu calamak istemyrm ne onerirsn bunlr icin .

• sözeller hep öyle hissettiriyor...soruları ve denemeleri baz al ...motivasyondan sonra anlamadım

Erkekler Ne Diyor 11

• 10 kişi 5'i parası olmayanlar zaten.kalanların her biri de 50 krş fazla verdiğinde 250 yapıyor diyorsan 50.5 250 ettiğinden onlarda 5 kişi toplam 10 ama 250 ykr diye bir şey olmaz çünkü ykr diye bir para birimi yok şu an tedavülden kalktı. ykr diye bir para birimi olsaydı dahi 100 ykr bir lira yaptığından 250 ykr diye bir şey olmaz 2,5 ytl olurdu ama en doğrusu 2,5 TL dir. :))

0|0
    0|0
    • Baya ugrasmissin saol=)

• bir şey değil bu arada.5 öğrencinin parası olmadığı için diğerleri 50 kuruş fazla vererek 250 ykr veriyor yazınca parası olan öğrencilerin toplamda ödediği para 250 ykr diye anladım.''5 öğrencinin parası olmadığı için diğerleri 50 kuruş fazla vererek kişi başı 250 ykr veriyor '' yazsaydın sonucu ben de bulabilirdim.

• 50 kuruş tamamda 250 ykr ne demek? orasını biraz açarmısınız? 250 kuruşmu

0|0
    0|0
  • çok kolaymış geç kaldım..

0|0
    0|0
    • Bende yapamadim itu mezunu arkds var o yapti denklem.kullanmadanncozuyo sorulari

• a+b=c toplam sınıf adedi

a=zenginler

b=fakirler

burada b=5

250/50=5=a

a+b=10

0|0
    0|0
  • PAS ykr ne be

soruna göre 10 kişi var toplamda

0|0
    0|0
  • 6 kişiler galiba

Hem bu nedir ya bu bu ne yani

0|0
    0|0
  • Soruyu baştan düzgün sorarsan anında cevaplayacağım

0|0
    0|0
  • Are you human

0|0
    0|0
  • YKr ne ya :) ülkenin para birimimi değişti.

0|0
    0|0
  • arkadas arasında paranın lafını yaptırıyorlar ya

0|0
    0|0
  • Öğrenciler kaça gidiyo

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor...