Doğu Batı kültürü arasındaki fark ne sizce Türkiye'de?

doğulsun kız vermeyız diyen zihnıyet hakında düşüncesi olan var mı?

0|0
7|7

En İyi Kız Görüşü

• kökeninin doğulu olması önemli değil. lakin ailesi ve kendi büyükşehirde büyümüş olmalı. oradaki alışkanlıklarını buraya taşımamalı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• dağulsun ne demek?

ben bu genellemeyi reddiyorum

eskiden aynen düşünürdüm ama şu söz beni sarstı

''doğuda kuma batıda metres

doğuda başlık parası batıda evini de al arabasını da

doğuda görücü usulü evlilikler batıda benim hatrıma bir şans ver yalvarmaları

doğuda kız verilmez batıda erkek içgüveysiden hallice

batı modernlik adı altında yapar doğru olur doğu gelenek görenek der cahil olur...''

1|2
    0|0
  • doğu ile batı arasında belli bir kültür farkı var ki bunun olması çok doğal.şu daha iyidir bu daha iyidir değil iki birbirinden farklıdır.bu yüzden doğulu ve batılı insanlar evlendiğinde kültür çatışması oluyor.gelenek görenekler tutmuyor uyuşmuyor.mesela trakya da 7 kuşaktan akraba olduğun birisi ile evlenemezsin,doğu da kuzeninle bile evlenebiliyorsun.demiyorum ki birisi yanlış ikisi kendine göre doğru.bu en basit örnekti...

0|0
    0|0
  • Nasıl fark yok gerçekçi ol gayet fark var. Doğuyla batının yasam tarzları farkli en basında İstanbul da giydiğin mini eteği Diyarbakır'da giyse gez bakalım sana hangi gözle bakıyorlar gerçi istanbulda da kötü gözle bakarlarda sonuçta burası alışkın orası öyle değil. Kültür farkı var oradaki kültür farklı buradaki kültür farkli . Tabi iki kafa uyustuktan sonra kimse ayırmaz öyle dogu-bati diyede. Yani ben dusunuyorumda 18 senedir istanvuldayim oradaki seylere ayak uyduramaZdim

0|0
    1|1
    • bende doğuda buyumedım alanya marmarıs istanbul da buyudum sonucta kimlik meselesı halıone gelıyıor bu da zoruma gıdıyor bende bu vatana askerlık yaptım gerekırse gene gıder sne askerlık gene yaparım

• Mesela nasıl kültür biraz açar mısın? Hangi gelenek farklı. Görücü usulü kıza sormadan evlendirme artık sadece köylerde var. İlçede bile yok..

• Kısaca oranin yaşantısıyla buranın yaşantısı farklı. Artık itiraz edip bana doğuyu savunmayın kes. Zaten aşağılamadım hatta abiye de doğulu batılı ayrımı yapan amcanin ayıbı dedim insan ayırdığım yok.

• Kadının değerinin olmadığı gibi yaygın bir düşünce var

0|0
    1|0
    • bence önemlı olan kadınıa deger vermesidir

• Ön yargılı olmak iyi değildir. Bazı cahiller var, öküzler var. Kadına değer vermez. Ama tüm herkes öyle değildir. 2 kişi birbirini seviyorsa birbirine değer verirler. Görücü usulü kıza sormadan evlenme olaylarında kadına değer verilmez sadece..

• yok kadına deger verirler inan batılı gibi degiller batıda kimin eli kimin cebide belli degıl bee

• Bence hiç bir fark yok doğusyla batısyla kuzeyi ve güneyiyle bir Türkiye 'de yaşıyoruz

kız verip vermemekte yada insanları yargılamada memleketlerine değil kişiklerine bakılması gerektiğini düşünüyorum

0|1
    0|0
  • bencede yok. ben batida buyudum esim dogudan. Sonuc olarak kendimizi kanadada bulduk :))

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Doğulu doğulu diyip durmayın. Her doğulu kürt değil. Bu yüzden memleketi doğu olan Türkler en büyük haksızlığa uğruyor. Kürt ise kürt diyeceksin, Türk ise türk diyeceksin. Merak etmeyin ırkçı olmazsınız böyle dediniz diye.

Ama bu soruda doğuludan kasıt kürt olması değil mi?

Ben trakyalıyım, benim geleneklerimle, göreneklerimle, yaşam tarzımla, hayat görüşümle hatta siyasi görüşümle bile uyuşamam bir kürtle. Batı da doğması büyümesi, yaşaması birşey değiştirmiyor. İstanbul'da yaşadığım yerde son yıllarda kürt nüfus artışı aşırı derecede. Ama ben onlarla, doğudaki bir kürt arasında hiçbir fark görmüyorum. Hâlâ farklıyız, hâlâ farklıyız. Hangi kürt batıda geldiği yere uyum sağlıyor?

Geçen yaz nerdeyse Türk-kürt çatışması çıkıyordu. Haberleri izlemişsinizdir. Kaç gün sürdü o olaylar hatırlayanınız var mı? İstanbul'un bir ilçesiydi orada yaşıyorum. Geçen hafta sözde nevruz kutlaması diye yine talan ettiler benim doğduğum büyüdüğüm güzelim ilçemi. Dışarıdan gelenler değil, benim ilçeme sonradan gelen kürtler yapıyorlar bunu. Hergün sokakta gördüğüm, belki karşı apartmanımda oturan, belki arka sokakta oturan kürt yapıyor bunu. 5 sene öncesine kadar böyle birşey olmazdı.

Şimdi söyle bana kürtlerin böyle olduğunu gören, kürtlerle aynı mahallede yaşayıpta onların her türlü fikirlerini, davranışlarını bilen ve hâlâ kaynaşamamış olan bu iki milletin nasıl bir olmasını bekliyorsun? Bunları gören adamın kürde kız vermesini beklemek sence normal mi? Veya kürtten kız almasını? Söyler misin bana?

Artık ümmetçi, islamcı düşünceyle de olacak tarafı kalmadı. Bu da Türk-kürt arasındaki birleştirici bir unsur değil.

1|0
    0|0
  • bunun kültürle falan bir ilgisi yok.

bunun cahillikle ilgisi var.

doğuluya ve ya batılıya kız vermem diyen kişi cahildir. sığdır, kıt görüşlüdür.

insana saygısı yoktur ki kendisine de saygısı olmadığı sonucu çıkar bundan.

hatta ayrımcı, konu ırk ise ırkçı olduğunu bile rahatlıkla söyleyebiliriz.

türkiye bu tarz insanlarla dolu.

insanı sevmeyi bir türlü öğrenemedik...

0|0
    0|0
  • doğu ve batı çok farklıdır. türkiye bir köprüdür bir ayağı avrupa batı, diğer ayağı asya ortadoğudur. dolayısı ile çok karmakarışık bir coğrafya da yaşıyoruz. bu güzel bir şey aslında. tek tip iki tip insan yok rengarenk insanlar var. ama evliliğe gelince kafa uyuşması gerekir. kendi kültüründen yöreden biri ile evlenmek iyi olabilir ama dengesizse çok beladır. bana soracak olursanız evlenirmisin kürt laz hariç evlenirim.

0|1
    0|1
  • o zihniyete sahip insanların kızları zaten bizden uzak olsun.

0|0
    0|0
  • O fazla görülen bir durum değildir; ancak onun olmasının nedeni ise cahillikten başka birşey değildir bence.

0|0
    0|0
  • doğuda askerlik yaptım başlık parası adı altında kızlarını satan insanları gördüm şahsen kızımda olsa vermem bende herkesin kendi düşüncesi

0|0
    0|0
  • Öyle zihniyetin içine edeyim. Ben diyarbakırlıyım şahsen. Doğuluyum. Diyarbakırın yerlisiyim ama türküm..

Türküm ama doğuluyum. Bana kız vermezler mi? :/

0|0
    2|0
Yükleniyor...