Alevilerin Hitit-Luwi kökeli olduğu doğru mu?

Arkadaşlar ünternette aleviliğe bakıyordum orda bir yorum okudum dikkatimi çekti Alevilerin isminin Luwi dediğimiz eski bir Anadolu halkında geldiği LUWİ-ALUWİ-ALEVİ olarak günümüze geldiği Anadolunun resmi dinin Alevi olduğu sonra islamla karıştığı. Alevilik islam vee zerdüştlükten bile eskiymiş. Pir ve Ali kelimeleride hitiçeymiş .Asimile olan aleviler yani kürt alevileri kastetmiyorum gerçek Anadolu alevileri

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sizde google çekiyormu ? ne cahil bişeysin sen

0|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 4

• Gerçek anadolu alevileri ya da alevi demek Türk demektir..Kürtten alevi olmaz..Hem kürdüm hem aleviyim diyen ermenidir..

0|2
    2|1
  • dogru degil

1|1
    0|1
  • Brother Louie'den geliyoruz

0|0
    1|2
  • Aleviler beni ilgilendirmiyor bilmiyorum.

0|0
    3|2

Kızlar Ne Diyor 3

• Yok oyle bir sey, google dan baksan bile bulursun. Hz. Ali hz. Muhammedin damadidir aleviligin islamdan eski olmadi mumkun degil ayrica aleviler de muslumandir. Alevilik bir din degil mezheptir

1|0
    0|1
  • az daha saçmala.

1|0
    0|1
  • o zamanlar hz. ali mi vardı? uydurma

1|1
    1|1
    • Ali ismi hitiçeymiş internette okudum ali ve pir hepsi hititçe luwi dilinde kelimelermiş bende yorumlarda okudum . Alevilik iselamala birleşerek böyle olmuş

• valla ben alevilerin iranda ki horasan dan anadoluya geldiklerini biliyorum çeşitli rivayetler var ama hangisi doğrudur acaba

• sanmıyorum onlar kızılbaş türkmenler alevilerin hep anadolu kültürü danslarda uyuşuyormuş belgesel vardı aslında bana kalırsa bu bilgi doğru

Yükleniyor...