Bildiğiniz geleneklerden en ilginç olanını paylaşır mısınız?

Ailenizde gördüğünüz veya yabancı kültürlere de size ilginç gelen gelenekler.

0|0
8|9

En İyi Kız Görüşü

• Fazlasıyla ilginç, beni bir o kadar da dumurdan dumura sokan bir Çin geleneğini(?) alıntı yapmadan geçemeyeceğim.

Lotus ayağın hikayesi, 10. yüzyıl Çin Tang Hanedanlığı esnasında öncelikle soylu ailelerde başlamış ve bu korkunç gelenek kısa bir süre içerisinde toplumun her katmanından kadının eziyeti haline gelmiştir. Sevimli hanedan erkekleri, dans eden gözdelerin dansları esnasında küçük ayaklarının çok seksi göründüğüne karar vermişler ve bu mihvalde küçük ayak arzu nesnesi haline getirilmiş ve kadınların ayakları bağlanmıştır. Bağlanmış ayaklara lotus çiçeğini andırdığına inandıkları için "Lotus Ayak" denmekteydi. Bu ayak bağlama işi ayakların şöyle sıkıca sarmalanması falan değildi. Kız çocukları 2-3 yaşlarındayken başlayan ve ayağın büyümesinin durduğu ergenlik çağlarına kadar devam ettirilen kelimelerle tarif edilemeyecek kadar acılı ve korkunç bir işlemdi. Ayakların en fazla 7-8cm uzunlukta olmasına izin verilmekteydi. Kızın ayak parmak kemikleri ve gövdesi kırılarak aşağı ve içeri doğru katlanmakta ve inanılmaz sıkı bir şekilde bağlanmaktaydı. Bu şekilde yürütülerek, kırılan kemiklerin iyice iç içe geçmesi sağlanıyordu. İşlem esnasında kadınların ayaklarının bir kaç kez kırılması gerekebilmekteydi. Parmakların çürümesi ve kopması memnuniyet verici olabilirdi, böylece ayak daha da küçültülebilirdi. Hatta ayakta daha fazla et iltahap kapıp çürüsün ve düşsün diye, içlerinde kesici parçalar bulunan bezlerle bağlama yapılırdı...Bu işlem o kadar hasar veren bir işlemdi

ki kadınların bir çoğu sıkı bağlama, kırıklar ve kangren olmuş parmakların gerekli bakımının sağlanamamasından kaynaklı hastalıklardan ölüyorlardı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• bu iskoc erkkleri etek giyiyo ya hani acaba bu erkklerin karısı ve sevgilileride karısıyorlarmıki diz üdtü giyme felan die inan hep merak etmişimdir...

2|2
    0|0
    • Umarım karışıyordur :)

• Diğer kadınlar bacaklarına baktı diye kıskançlık krizine girip topuğa bile sıkıyorlardır.

• Şu kına silsületesi tam bir anormal geliyor bana. Kızı ağlatıyorlar 5 dk sonra ay kız kalk kalk göbek atcaz.

1|0
    0|0
  • kahvenin içine tuz atmaları kız isteme merasiminde bizim akrabaya yaptılar oğlan az daha kusuyordu suyada atmışlar herhalde maaf oldu =)

1|0
    0|0
    • Bunu bizim ailede de yapıyorlar. İçmesini izlemek güzel oluyor.

• soran arkadaş hiç tuzlu kahve içmedin sen dimi? :D yalnışlıkla kendi kahveme şeker yerine tuz koydum :( o gün yemin ettim evleneceğim adama bu kötülüğü yapmıcam,o da insan sonuçta onuda bir anne doğurdu,yazıktır günahtır,acıyın,yapmayın

• İçmedim.

• hatırladığım kadarı ile ruslar da yeni doğan bebekleri arındırmak için buz gibi bir suya tamamen sokup çıkarmasıdır

1|0
    0|0
  • iskoç erkeklerinin etek giymesi bana hep tuhaf gelmiştir

0_0

1|0
    0|0
  • Nat geo Taboo.. Bilimum maltazarus gelenek mevcut..

1|0
    0|0
  • bizim oralarda düğün konvoyunun geçiceği yola masa kurulup tavla oynanırr

1|0
    0|0
    • İlk defa duydum. Neden yapılıyor?

• damadı gıcıketmek içiin konvoy gidemezkalır orda adaamlar gülerek oynar talayı bahişi yeterli görülene kadar ülkemizde damat olmak zor kimse sevmiyo seni

• gelenek gelenektır .

1|0
    0|0
  • Bi arkadaş anlatmıştı ...İlk gidişte kızı vermiyolarmış...en az 3-4 kez gidecekmiş damat...Ulan ben 4 kez gitsem evin alayını alırım = )

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• eskiden gelen gelenekler arasında Nevruz bayramında yapılan bazı adetler çok güzel bence,Türkiyede yeteri kadar güzel kutlanmadığını düşünüyorum ama başka türk asıllı ülkelerde tüm bir Mart ayı boyunca kutlanır bu bayram,bayram gecesi ocak yakılır,herkes etrafınaa gelir,şarkılar söylerler :) kızlar uyumaz mesela fal bakarlar,çeşitli oyunlar oynanır,komşuların kapısına şapka bırakılır kapı tıklatılır ve saklanılır,karşılığında komşular da nevruza özel tatlılardan koyar şapkanın içerisine,yumurtalar rengarenk boyanır mesela,yumurta tokuşturulur,ne bileyim yaa Nevruzu bir başka seviyorum ben :))

1|0
    0|0
    • Nevruz aslında baharın gelişini kutlamak içinmiş. Türkiye'de kötü gözle bakılıyor malesef.

• evet ama bir gün Azerbaycana yolunuz düşerse kesinlikle orda Nevruzu kutlamalısınız :)) ben hiç bir bayramda bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum

• Kurdele ve kına geleneklerinden nefret ediyorum. Gelin çıkarken başına beyaz duvakların üstüne birde kırmızı eşarp kapatmaları tam cahilce.

1|0
    0|0
  • Düğünlerde, gelin yeni evine girmek üzereyken, erkek tarafının kurban kesip, kurbanın kanından gelinin alnına sürmesi. Tuhaf gelmiştir bana.

1|1
    0|0
    • Sebebi ne biliyor musun?

• Duruma açıklık getiren sebepler sıralayabiliriz elbette, ama en mutlu günde kan görülmesi itici geliyorinsana.

• kaşenlik. Bizde bekar genç kız ve erkekler yalnız bırakılır içlerinden bazılarıda birbirinin kaşeni olur:)

1|0
    0|0
    • Sevgili olmaktan farklı mı? Anlamadım.

• hayır aslında sevgili daha ilerlerse hediyeler falan verilir sonu evliliğede gidebilir yani eş seçme:)

• iki kişi evleniyor diye toplanıp bunu kutlama geleneğinin günümüzde eşe dosta gösteriş hav atma biçimini alması.. aklıma ilk bu geldi :)

1|0
    0|0
  • Bu nişanlanan kişinin yüzük kurdelesinden yutarlar ya, o garip gelmiştir işte bana.

0|1
    2|0
    • Sanki dükkan açılışı yaparmış gibi...HAdi hayırlı işler bol kazançlar kjdhlkjhdljkhjkh

• ahahaha = ))) yaw ama 4 kez kız mı istenir... Hayır 4. de ne diyolar acaba...Evet yine bir kız isteme merasiminde daha beraberiz... Vereceksen ver mk artık ... lkhdlasjdahjhad

• Dedesine kadar alırım =P

• Aklıma gelmedi şimdi :/

1|0
    0|0
Yükleniyor...