Tanrı mı insanı yarattı, yoksa insan mı Tanrı'yı yarattı ?

Evet felsefeye meraklı olanlar beyin fırtınası yapalım bakalım.

Sizce kim kimi yarattı ?

Güncellemeler:
Soruyu felsefik boyutta düşünün. Dogumdan önce ne vardı ? Hiçlik. Hanginiz annesinin karnındayken olanları hatırlıyor, ya da siz dogmadan önce neydiniz ? Hiçtiniz.

insanoglu dogar, büyür ve düşünmeye baslar. Etrafındakileri anlamlandırmaya baslar. Ve inanmak ister.

Allah'a inanır, İsa'ya inanır, Kuran'a inanır, İncil'e inanır. Yani inanan insanlar kendi tanrısını kendisi yarattır bana göre.

1|0
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• Doğmadan önce hiçtik. Atalarımız birer hiçti. Dünya evren birer hiçti. Bir boşlukta hiçlikten üretilen moleküller çıktı. Herkesin atası ne olduğu belirsiz bir güçle çıktı. O her şeyi yaratanın gücüydü. Ya da ataların atasıydı. Başlangıcı haliyle sonu olmadığı için tapılmaya değer bulundu. Biz acizler ise hali hazırda kendimizden güçlüsüne köle olma psikolojisindeki insanlar Allah inancıyla hissetmedikleri bir şeye inanarak kendi özgürlüğünü kazandı. Bu özgürlük onu o kadar tahrik ettik ki kendi dininde bile kafasında göre rötüşler yapmaya başladı. Bu rötüşlerin sonunda başkalarına boyun eğme, özgürlük gittik gide azaldı. Özgürlüğü kaybedince dini inancıda azaldı. Azalan dini inanç insanı dinden de korkutarak başka yollara sapmaya itti. İçten içe herkes dinin varlığını bildiği halde ondan korktuğu için farklı yollara saptı. Günümüzde ateist olup ödü koptuğunda Allah! diye bağırmayan insan yoktur. Bu insanın bilinçaltıdır. Esas inancıdır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• valla dinden dine degisir...

1|1
    0|1
  • Ya Allah rızası için 'tanrı'ne ya tövbe est.

Allah yarattı İnsanı.

0|2
    3|2
  • Allah Seni de yarattı hatta.

0|1
    1|1
  • tanri demeyin suna ya allah demk daha mi zor gelio hey allhim allh yartti insani ataistmain nesin hixmi arstrmiosun

0|2
    4|1
  • Tanrı Poll bilir asdfg

0|0
    2|0
    • Sırf Pollux demeyi yediremedikleri için ekstra 99 isim çıkarıyor kafirler :(

• insanı yaratan bir şeyin olduğu açık

0|1
    1|2

Erkekler Ne Diyor 18

• Bu soruları hiç anlamıyorum cevabı çok açıkta tabiki Tanrı insanları yarattı bunun delilleri kanıtları mevcut hala insanlar beyninde ALLAH ı yarattı diyenler varsa durum vahim.

0|2
    0|1
    • Neden olmasın arkadasım ? Sadece felesefik düşün. Tamam Tanrı bizleri yarattı. Ama elimizde kuran'dan baska kanıt ve delil yok. Yani zamanla algımız gerçekligimiz oldu.

• Hangisi yaptıysa ikisi de dandik yapmış.

Bu arada Tanrı değil, Pollux.

3|1
    1|1
  • İnsan Tanrıyı yarattı, Allah da insanı yarattı.

3|1
    1|1
  • madem insan tanrıyı yarattı diyorsun bizi yaratan hemde en mükemmel şekilde yaratan rabbimin yaptığının doğada olan herhangi birşeyin aynısını yaratta görelim. madem bizim,bizi yarattığını bildiğimiz iman ettiğimiz allahı haaşa yarattığını düşünüyorsun o zaman bizim gibileri yaratmak senin fikrin için pek zor olmamalı

0|3
    0|2
    • Bide birisi bu Cehalet patlayan Cevapa arti vermis. Lan tam mal bu müslümanlar.

• 1. cinsel dürtüyü engeller değil işleve zarar vermez dürtüyü dengeler nerenden anlıosun lafı 2. iki ayrı kimyasalı birleştirerek virüs oluşturabilirsin ama tek başına onlar doğada zaten yaratılmıştır sen bununla hiç olmayan bişeyi yoktan var etmeyi ayırt edemicek kapasitedeysen senden zaten bu olayı idrak etmeni beklemek hata rahim kanseri olayına gelince eğer sen doktorlar bilmiyor gibi bişe zırvalıcaksan sana yine bişey demiyorum ama allah sana da doğru yolu nasip etsin inş.

• Cinsel dürtüyü engeller yazmıssın kendi yazdıgını mı okuyamıyorsun o kadar mı vahim durumun cahil. Sen bana sünneti açıklamadın mal mal konustun o kadar. Hadi git de 1-2 kitap oku cahil yobaz kalma

• belliki müslüman değilsin. bir kuran meali alip yüzlerce yıl önce yazıldığını bilerek okursan mantıklı olanı bulursun. ama sıkılmadan oku sonuna kadar :)-

0|2
    0|1
  • Peki sence inanacağın ya da inanmayacağın iç güdün nasıl oluştu?

0|2
    0|1
  • Bence sen beynini yarattın.

0|1
    0|1
  • Yeryüzünde insanın gücü herşeye yetince inanacak bişey kalmadı ve insan tanrıyı yarattı

2|4
    2|8
    • İnsan gücü herşeye yetince diyorsun yahu.

300-2014'e müslüman inancı var.

300 yıllarında kimin gücü neye yetiyordu. 2014 yılında kimin gücü neye yetiyor da inanacak bir şey kalmadı.

Kafa yapını şeyapim senin. :)

• Ateşe falan tapanlar vardı onlardan bahsedıyorum hem Türkçe Kuran'ı baştan sona okursan çelişkiler olduğunu farkedersin zaten 2014 yılında teknoloji ve bılım gelıstı en azından bır cok sey acıklanabılıyor

• Insan Tanriyi yaratti tabiki. Hadi ona Allah diyelim Müslümanlarin gönlü olsun.

Alla her Tanri gibi bir insan eseridir.

0|2
    1|3
  • inanca bağlı.

0|1
    0|1
  • Doğmadan önce hiçlik olduğunu ne biliyorsun. Yoksa tanrı sen misin? Sana mı tapalım, konu bu mudur, yoksa ben mi çok zorladım :)

0|0
    0|1
  • Bütün tanrıları ben yarattım.

0|0
    0|0
    • O sıra bende malatyadaydım senle. Hep çürük çıkmıştı kayısılar. Yarıp yarıp attık, hiç yiyemedik.

• Eğer bir kitap varsa o kitabı yazanda mutlaka vardır. Sadece insanoğlunun DNA'sında binlerce kitaba sığacak kadar bilgi var. Hiç kusura bakmayın ama kimse bu binlerce kitabı tesadüflerin yazdığına beni inandıramaz. Hem de gözle görülmeyecek kadar küçücük bir molekülün içine sığdırılmış bir kütüphane. Tesadüf mü? saçmalık

1|1
    0|1
    • O kitabı yazan bir insan da olabilir asla bilemeyiz. Maymunla DNA'mız da %99 birbirine uyuyor. Bizi maymundan ayıran şey beynimiz. Sorgulayabiliyoruz, ama din sorgulamamızı istemiyor. İşte ben burada biraz kıllanıyorum. Neden sorgulamamız istenmiyor

• insan kendi kendini nasıl yaratabilir ? olmayan bişey kendi dna'sını nasıl yazabilir ? dawkins te senin gibi düşünüyor. ilk canlı organizmayı uzaylıların yaratıp dünyamıza gönderdiği varsayımı üzerinde duruyor. aslında o da artık tesadüfen oldu demekten utanıyor. çünkü o da biliyor ki bunu iddia etmek akıl dışı. siz de bir Allah'a inanıyorsunuz. sadece kibriniz yüzünden buna inandığınızı kabul etmek istemiyorsunuz.

• Hayır ben inanmıyorum. Kuran'a ve Allah'a inanmak da tıpkı uzaylıların dünyaya organizma göndermesi kadar saçma çünkü. İkisinde de bir kanıt ve delil yok.

• İnsan p*rnoyu yarattı, bu kesin

0|0
    0|1
  • kardeş 99 İsmi var kurban olduğumun Tanrı neden diyelim ki felsefe ayağına günaha girmenin anlamı yok

0|1
    1|0
  • Diyelim biz yarattık onu. Ya bizi kim yarattı?

0|0
    0|1
    • İşte burada sonsuz bir döngü var.

• Biri ya da birileri tarafından yönetildiğimiz, yaratıldığımız, varedildiğimiz kesin ben tesadüfe inanmam

• Kesin diye bir şey yok onu anlatmaya calısıyorum. Kesinlik nedir ? Eger elinde bir bardak su varsa, onu içiyorsan ve rüyada değilsen bu kesindir. Ama yaratıcı, tanrı, vareden çok büyük ve genel bir sey buna kesin diyemeyiz. Zaten inananlar da kesin demiyor, inanmak istedikleri için inanıyorlar.

• nizhtche nin felsefesi bunlar hep

adam faşizmi kurmus

insan tanrıyı yaratabilir mi?

tanrı her zaman cunki fasizme karsı bir engel bir vicdan koyacak.

0|0
    1|0
    • Şizofreni hastaları neler neler yaratıyor kafasında. Birisi, karsısında birisinin oturduguna ve onunla konustuguna yemin ediyor, ve diğer 99 kişi de bunu göremiyor. Sence 99 kişi mi haklıdır yoksa o gördügünü iddia eden 1 adam mı ?

• Din bundan senelerce önce olan bir olgu. Yaymak için savaslar yapıldı, isteyenler kabul etti bunu falan filan. Ama yayma amacı şuydu ; ''En dogru din budur diğerleri yanlıstır''. Şizofreni hastası örnegi burada tam uymadı ama demek istedigim dogruluk ve yanlıslık, kesinlik tam olarak bilinemez. Sen tanrıyla konusursan imanlısın, ama tanrı seninle konusursa delisindir.

• din ugruna hala savaslar var eski bir durum degil.

dogruluk yanlıslık bu ifadeler toplum içinde kesin degildir

ama vicdan nedir? vicdan ruhun hissettiği ve mantıgın bunu istemesede kabullenmek zorunda kaldıgı ve bir oldugur.dogru yanlıs sende gizlidir saten.istesende istemesende.

kalp eger mantıgına kabullenmek istemediyse

dogru ve yanlıs kesinlik kavramını yitiriyordur.

dogru varsa bir tanedir yanlısta öyle .sana göre bana göresi yoktur.

• her insanın içinde bir tanrı vardır felsefesini destekliyorsun bir anlamda

0|0
    0|0
Yükleniyor...