Şehzade mustafa sorulmuş muydu acaba :(((

ben sadece çok aşırı üzüldüm okadar durum nedir nasıldır bir karmaşa varıdır bilemem ama çok canım acıdı okadar içimde hissettim yaşananları diziden öncede bilyordum ozamnda üzülüyordum bu kadar sevilmezdi diyor bir yanım yanlısları çok olsa onca öldürülen paşa kardeş padişah bile var onlar bu kadar olmamış ahirette gercekte neler olmus görmeyi isterim hakkaten ve aklıma hep şu gelir peygamber efendimiz böle bir duruma ne derdi ne cevaz verirdi ...

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlıdaki gerçek diziden daha vahim. Örneğin pargalının idamından sonra iki çocucuğuda boğduruldu. Aynı şekilde Şehzade Mustafa'nın 7 yaşındaki oğluda boğduruldu. Kanuniden sonra tahta geçen 2. Selim'in torunu 3.Muradın oğlu 3. Mehmet tahta çıkarken bir gecede aralarında 2 aylık bebeklerinde olduğu 19 kardeşini boğdurmuştur. Konuyu islami olarak ele alırsak bu tip uygulamaların tabiki islamda yeri yoktur. İslamda masum bir insanın katli tüm insanlığı öldürmüş şekli ile değerlendirilir. Dolayısı ile taht korkusundan boğdurulan şehzadelerin de islami bir açıklaması yok.

0|0
    0|0
    • ya çok dinlemeye arastırmaya çalısıyoruum devletin bekası deniyor anlamakta zorlanıyorum

• Devletin bekası değil taht korkusu

Erkekler Ne Diyor 8

• Kanuni tahta çıktığında en fazla hazineye sahipti Osmanlınım modernleşmesi onunla başlayabilirdi ama iç olaylar la meşgul oldu etrafındakilerin soylerimden etkilendi hiç kimse ayni lafı söylemesin devlet bekası için de olsa hiç kimse öldürülmez birde bu oğlunsa

Sultan Süleyman bir cihan padişahı olmuş olabilir

Ama baba hiçbir zaman olamamıştır

syg

1|1
    0|0
  • duygusal bakmayın şu olaya diziyi izlemiyorum ama ben sana tarihi açıdan nasıl olduğunu açıklayayım gerisi sana kalsın

şehzade mustafa ordu içerisinde kendi taraftarları ile merkezi yönetime isyan edecekti ve bu yüzden öldürüldü bnuna benzer olaylar tarihte yaşandı evlat katli gibi şeylerle kafanızı yoracağınıza gerçekleri görüp ona göre yorumlayın devletin bekaası için öldürülmesi şarttı ve bu şart yerine getirildi olay bundan ibaret.

0|0
    1|1
    • ettimi ama edecekti işte bilemem

• etti mi edecek miydi onu kimse kanuniden başka kimse bilemez kaldı ki etmeyecekse de kanuni ile allahın arasında olan yüzyıllar önceki şeye ne kadar karışma hakkımız var orası da tartışılr ama tarihte örnekleri oldu ve infaz edildiler duygusal yaklaşmaya ya da dinen hüküm vermeye gerek yok.. kaldı ki bize düşmez zaten :)

• izlemedim ama haksızlıga ugrayan o kadar cok sey varki bu hayatta

ya gözlerini yumacksın ya da canın hep acıyacak

dunyanın hiddetinden birilerini korumaya calısırken sen hiddet haline geleceksin

filmin orjinal olarak gercek bir kaynakla yayın yaptıgını dusunmuyorum.

abartı koyuyorlar

film işte

0|0
    0|0
    • ögle elbet ama tarihe yazılan şiirlere vs baktıgın zamnda belliki bir çelişki var demiyor degil insan

• Diziden dolayı böyle üzülmüşsün gerçek hayatta ölümüne bu kadar üzülmüşmüydün acaba ? İşte o medeniyetiniz bu kadar Abdullah Öcalan ile ilgili film çekse bir kaç dram katsalar belki de onun ölümüne bile ağlarsınız.

(Maksimum Gizlilik)

0|0
    0|0
    • YA bakış acısı öcelana iyi diyen takdir eden kaç kişi var ardından bu onunla nasıl kıyaslanır bir çok ölüm var tarihte h,çbiri bunun gibi çelişkili degil

• sen tahmin ettiğim kişimisin ?

0|0
    0|0
  • Bir taht uğruna feda edildi Mustafa han ama gel görki;

Yine bir MUSTAFA o tahtı kaldırdı ortadan...

0|0
    0|0
  • O dizide hiç bir olay gerçekle birebir verilmedi. Eğer biraz araştırırsan mustafanın ölümüne o kadar üzülüceğini sanmam.

0|0
    0|2
    • baktım baktım araştırdım ama isyan etme şansıda vardı bunu yapardı diyorum yapsaydı da beyazıt gibii infazına bişey diyemem ama açıkcası o kadar da emin degilim 15 mersiye yazılmıs arkasından hiç bir padişaha bile bu kadar yazılmamıs

• Benim bildiğim tek söz vardır. Yaşam için ölüm gerekir. Osmanlıyı sevmem ama Süleyman'ın yaşadığı gerçekliklerde var. Babasıyla olan ilişkisi, en sevdiği oğlunun ölümü vs. Bunları yaşayan birini cani olarak damgalayamaz kimse.

• şu malum dizi yi Osmanlı ile karıştıracak kadar cahil değilsinizdir umarım.

geçmiş zamana bu günden bakarsanız elbet dehşet gelecektir birde

şimdiki zsamana geçmişden bakmaya çalışın bakalım nasıl bir dehşete kapılırsınız

0|0
    0|1
    • çok daha baska bir bakıs acısı bu keşke baska cözümler olsaydı :(

• can almak elbet iyi bir şey değildir fakat devlet-i aliyenin bekası için yapılmıştır

bir halkın refahı için o zamanki sistemi araştırısanız zamanına göre kusursuz bir

yönetim olduğunu farketmeniz zor olmayacaktır...ve Padişah bunu kendi kararıyla yapmaz

ulemanın fetvası vardırki ulema da kafasına göre değil dayanak ve delillere göre karar verir.

netice...aslanda ceylanları öldürüyor fakat bunun ceylanlara pekçok yararı var mesela salgın hastalıkların yok edilmesi gibi.

Kızlar Ne Diyor 1

• bende çok üzüldüm :( haksız birr şekilde öldürülmüş ve ölürken osmanlıyı da yanında götürmüş

0|0
    0|0
Yükleniyor...