Osmanlıcaya ilginiz nedir? biliyor ya da ilgileniyormusunuz ?

şu sıralar il ve ilçelerdeki halk eğitimlerde osmanlıca kursları verilmekte matbu ve rika hattı olarak isteyenlere yazım ve imla kuralları öğretilmekte fakültelerde ise edebiyat türkçe ve tarih öğretmenliği ya da bölümlerini okuyanlar da bu dersleri zaten okullarında görmekteler... yazım estetiği açısından ben hoş buluyorum...

0|0
43

En İyi Kız Görüşü

• 2. dönem osmanlıca dersinden kaldım çok zor

0|0
    1|0
    • gözünde büyüttüğün kadar değil emin ol sıkıntı şu ; ön yargılı bakıyosun keyif almak istersen çok kolay :)

• çok güzel okuyorum ve yazıyorum ama işin içine farsça ve arapça tamlamalar girince çıkaramıyorum kelimeleri

• evet türkçe olmayınca %100 katılıyorum

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• saydığın bölümlerde okumadım ama bizde de zorunlu vardı 2 dönem. baya zorlanmıştım ama vakit ayrılsa çok zevkli. zaten severim dil öğrenmeyi.

0|0
    0|0
  • Hoşuma gidiyor Osmanlıca.

Öğrenmeyi çok isterim ama gözüm korkuyor açıkçası.

0|0
    0|0
    • abartılıcak hiç bir yanı yok 1 aylık bir vakit ayırıp günde 1 saat çalışmak okumayı öğretiyor

• Toplama dilleri sevmiyorum

0|0
    0|1
    • toplama olarak bakma osmanlıca dediğinin %60 ı oğuz türkçesidir konuşma olarak kalanı ise arapça ve farsça sözcük içerir yazı dili ise fars alfabesidir, kasıt ettiğim yazım estetiği mesela rika hattı

• %60'ı türkçe olan bir dil Türkçe değildir, bu da toplama olduğunun kanıtıdır.

Sevmiyorum yazık estetiği olarak da kötü arap alfabesinin nesi güzel(latin versiyonu daha-ı da-ı kötü-ı), aksan olarak da türkçe'den daha kaba

• arap alfabesi değil fars alfabesi daha alfabeyi bilmiyorsun arapçada p,ç,ğ,j yoktur

Erkekler Ne Diyor 3

• link

bu kadar :)

0|0
    1|0
  • Allah'a şükür Osmanlıca 1 ve 2'yi verdim gitti.

0|0
    0|0
  • Ilgim yok. kullanilmayan bir dili ögrenmek gereksiz görüyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...