Muhteşem yüzyıl ızdırabi

dizinin sonuna doğru geldikçe Osmanliki olumsuzluklar ve sonucunda gerçekleşenlerin dizi senaryosu olsada gerçeğe yakınlığı ve böyle bir imparatorluğun yokoluşunu izlemek sizide kahrediyor izlemekten nefret ediyormusunuz?

*Babanın oğlunu katletmesi gibi veya kardeşin kardeşi... :(

0|1
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Tarihteki Bircok Türk devletine bak hepsinde güclü bir sultandan sonra o ölür ölmez ogullarinin taht kavgasina tutustugunu görmüssündür.

En basit örnek Osmanlidaki Fetret Devri bu dönemde kardesler birbirine üstünlük saglamak icin savasmislardir yillarca.

Daha sonra Sehzade Cem sultanin yillarca osmanliya karsi kullanilmasi.

Fatih aslinda bunu fark etmis ve evlatlardan tahta cikan diger kardeslerini katletmesi hükmünü vermistir.

Ayrica Taht savaslari her ülkede babalar ve ogullari arasinda olmustur.Ayrca Sultan Süleymanin Babasi Yavuz Sultan Selim babasi Sultan Beyazidi yenicerinin destegi ile tahtan indirmistir.

ayrica Saniyorum ki dördüncü Mehmet tahta cikmazdan önceki gece tam 18 kardesini bogdurtarak öldürmüstür.Tarihte istanbulda o bölgeye kanli kuyu denilmektedir.

Sonrasinda ise Ücüncü Ahmet oldukca merhametli oldugundan dolayi bu sarti kaldirmis kafes usulu getirmistir kafes usulunde yetisen sehzadeler sürekli ölüm korkusu altinda ve hicbir devleti yönetme konusunda yeteneksiz olmuslardir.Buda devletin yikilmasina neden olmustur.Bastaki yeteneksiz yöneticiler yüzünden.

0|0
    0|0
    • evet sonuca aynen katılıyorum

ama bahsettigim gibi dizide izledikce resmen tekrar yaşıyorum ve nefes alamıyorum

ozellikle ne oldugu belirsiz kişilerin osmanlının kaderine etki etmesine :(

• ya dizide basi seyler kurgulanmis acikcasi Gercegi Allah bilir bu kurgulanmis bir dizi Tarihle birebir uyusmayan yönleri var.

Kızlar Ne Diyor 1

• ikinci selim dizide gözüküyor mu şuan?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Osmanli bir cirkin ve Ahlaksiz Imparatorluktu. Cöküsü iyi oldu bana sorarsan.

Diziye gelirsek, hayir diziyi izlemiyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...