Pagan/Neopaganlik hakkinda ne biliyorsunuz?

Nedir, nasil pagan olunur, inanc sisteminin temelinde neler yatar, vsvs. Bildikleriniz iste. Detay.

0|0
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• Paganizm; semavi dinlerin(Musevilik, Hristiyanlık, İslamiyet) dışında kalan ve kökeni genellikle semavi dinlerden daha eskiye dayanan, özellikle belli bölge, kültür veya ülkelere hitap edip geniş kitlelere yayılamayan tek-dual ya da çoktanrılı dinlerin genel adıdır. Bu dinlere inanıp felsefelerini kabul edenlere pagan denir.

Pagan olmak için inandığınız paganist felsefenin gereklerini yerine getirmeniz; varsa tanrı ve tanrıçalarına inanıp ibadet etmeniz, ritüelleri yerine getirmeniz, adaklar adamanız gerekir. Paganların belli bir inanç sistemi yoktur, yüzlerce paganist felsefe vardır ve bunların temelinde yatanlar bölgeden bölgeye bile farklılık gösterir. Öncelikle paganizmi; politeizm(çoktanrıcılık), şamanizm veya panteizm("Tanrı her şeydir, her şey Tanrıdır" felsefesi) şeklinde gruplamak gerekir. Daha sonra eski paganist inançlar incelenip bunlara inanılabilir. Bir başka deyişle inanılan kutsal varlık ve felsefeleri sembolleştirerek tapmaktır paganizm; halk deyimiyle putperestliktir.

Son olarak bu grupların da altında inanılacak din, mitoloji, felsefe, inanç sistemi vs belirlenir. Örneğin antik yunan, helenistik yunan, antik roma dinleri ve bunların tanrı-tanrıçaları gibi. Bu inanç sistemlerinin gereklerini yerine getirerek de pagan olunmuş olunur. Tabi bilimin günümüzde ulaştığı seviyeyi ve ateizm ile semavi dinleri benimseyenlerin nüfuslarını düşünürsek kim pagan olur o ayrı mesele.

5|0
    0|1
    • en iyi cevap sectim. valla sectim.

• Teşekkür ederim. Bu arada Neopaganizmi unutmuşum. Sanırım paganizmin semavi dinlere karşı tekrardan hortlatılmaya çalışılması gibi bir şeydir. Pek duymadım açıkçası. Ancak Nazilerin garip felsefe, sembolizm ve ritüelleri incelendiğinde neopaganizme güzel bir örnek olabilir. Yani bazı toplumların yozlaşıp dağılmasını önlemek için kimilerince eski paganist felsefelerin temcit pilavı gibi fırınlanıp tekrardan bu insanlara sunulması bana göre.

• Paganizim temelde doğaya inanmaktır Batıkan'ın da dediği gibi tanrıların olur. Mısırda güneş tanrısı horus gibi mesela. Bu gün neo paganizim pan teizm gibi kavramlar üretildi ama bunlar modern çağ ürünleridir şahsen bir anlamı olduğunuda düşünmüyorum. En sade olarak paganizm doğaya ve doğanın gücüne inanmaktır. Bunun dışındaki detaylara çok girmeyin paganizm de bireyler kendi rituellerini oluşturabilir zaten olayıda budur. İbadet özgürlüğü sağlar.

Erkekler Ne Diyor 15

• Paganlık bilindiği gibi Tanrısızlık değildir. Eski Türk inanışında da Pagan özellikleri olsa da, Türkler TÜRK TANRISI gibi bir Tanrı'ya da varlığına inanırdı. KÖKTENGRİ yani ULU TANRI (MAVİ TANRI) inancı vardı. Ama genel olarak Pagan inanışı hakkında çok bilgim yoktur. O zaman neden yazdım? Ne bileyim, can sıkıntısı.

1|0
    0|0
  • Budizm dışındaki tüm din ve inanç sistemleri,

kökünü paganizmden alır.

bkz. link

1|0
    0|0
  • çeşit çeşit şey cıkarıyonuz millet ataist oldu bir paganımız eksitti

0|0
    1|0
  • ekşi sözlüğe bakmanı tavsiye ederim.

1|0
    0|0
  • araştrp geri dncem sana :D

1|0
    0|0
  • Ödev kokusu alıyorum.

0|1
    0|0
    • koku bud'larini bir kontrol ettir. merak kokusu alman lazimdi.

• Orta Çağ'da Moğollor içinde Avrupa aynı ismi kullanıyor. Bana göre" Romalıların Roma vatandaşı olmayan herkese barbar demesini" andırıyor.

0|0
    0|0
  • gunah gunah bisver.

.

0|0
    0|0
  • pagan mi o dan e

0|0
    0|1
    • karışık konu ne yapacan paganizmi falan..tektanrılı sistem dinleri yokken daha öncesi mitoloji ve çok tanrı esasında inanılan ve kültürel ögerelerle tamamen iöç içe girmiş inanç sistemi..avrupada çok yaygın inanış biçimleri bulmuş..

• pagan inançları kabul etmiş kişiye denir dolayısıyla pagan kelimesi hem sıfat hem isim olarak kullanılır.

0|0
    0|0
  • merhaba bende fransızım.

0|0
    0|0
  • paganlık bana göre değil. müslüman olmasam budist olurdum büyük ihtimalle.

0|0
    0|0
  • Bak benim profil resmime. Anlarsın birşeyler ;))))

0|1
    1|1
    • seytan figurleriyle cok da alakali oldugunu dusunmuyorum. en azindan neopaganizm oyle degil. hos, paylasmak istersen bilgilerini okurum.

• Elhamdülillah ateistm, bulaşmam öyle dinlere

cayırt

0|0
    2|2
  • Erkekleri ama

Karıları yarraa tapan inanc sistemi

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Hayata anlam verememis, genel kültür ve bilinci eksik olanlarin kendilerini özel hissedebilmek için yarattiklari saçma sapan inanç türleri. Paganizm hakkinda konusmuyorum, onlar çok eskiye dayanan mantikli ve uyumlu inanç türleri. Cogu zaten geçmiste kalmis artik ama kinadigim Neopaganizm sinifina giren saçma sapan seyler. Ingilizcen kuvvetliyse Google ile Youtube'da arastir çok gülünç seyler görürsün.

0|0
    0|0
  • pagan olunmaz, doğulur. bla bla bla .D

0|1
    0|0
  • Tasvip etmedigim bir inanc sistemi. İlla sapitacagim diyorsan samanizm daha atraksiyonlu :D

0|0
    0|0
    • yo meraktan sordum. ama samanizm nasilmis merak ettim.

• wicca da bir pagan buyu sistemi degil mi?

• Oyle de denilebilir :) ortacagdaki cadilik kavraminin kokeni buradan gelir. Oysa cadi dedikleri sey zeki erkek egemen sistemi istemeyen tombul ve cirkin ortacag kadinidir. Kilise bunlari buyuculukle suclayip yakmistir.

Yükleniyor...