Fatih İstanbul'a neden kafayı takmıştı?

yani tamam dini bir motif var ama bu mu sadece. çok abartmış tamam iyi etmiş almış ama bu kadar niye hırs yaptı ? din dışında sebep var mıydı ?

0|0
11|8

En İyi Erkek Görüşü

• stratejik önemi çok büyük kapı vazifesinde şu an karadenizin. bence bundan dolayı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• din dışında sebep mi arıyorsun

onlarca sebep var da din arka planda kalır bile

osmanlının avrupada kalan kısımlarıyla birlik sağlamaktan iyisi mi var

boğazlardan dolayı alacağı ticari gelirler mi daha iyi yoksa

0|0
    0|0
  • Seviyordu

0|0
    0|0
  • Fatihi bilemicemde ben senin bu tarihe olan takıntını anlayamıorum bir türlü.s Gözüme takılıyor sürekli tarihle uğraşıor ve sorguluorsun felsefecimisin tarihçimi merak etmekteyim cidden..

0|0
    0|0
  • dini sebep dışında şöyle bir sebebi olabilir diğer beyliklere ve avrupalılara türklerin güçlü olduğunu gösterbilmek için olabilir hem istanbul coğrafik bakımdan çok önemli bir şehirdi o zaman da...ticaret,bilim,sanat tarih öncesinden beri çok önemli topraklar bence bunlar da önemli

0|0
    0|0
  • hırs yapılmayacak birşey mi..

0|0
    0|0
  • bir ekinoks klasiği.

0|0
    0|0
  • Tabii vardı wiki yi aç oku

0|0
    0|0
  • rahmetliye sorardık senin için...o zamanda doğmalıymışsın cidden :/

0|0
    0|0
  • Anladik tarihle aran çok iyi o zaman mantikli bi cevap bulursan guncelle bizide bilgilendir..

0|0
    0|0
  • Sevdiği kız ona abi demiş.

0|0
    1|0
  • gece hayatı o zaman da renkliymiş ekinoks istanbul'da. her gece vur patlasın çal oynasın.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• 1-Roma imparatorluğunun başkenti... Dünyanın merkezi Konstantinopolis.

2-Karadeniz-Akdeniz arasında ki en büyük ticaret limanı ve boğazı tutan tek güç.

3-Ortodoks Hristiyanlığının 4.büyük şehri. (İlki Kudüs, İkincisi Antakya, Üçüncüsü İskenderiye)

4-Balkanlarda büyük ölçüde hakimiyet sağlanmış, Anadolu'da da kısmen öyle. İstanbul ikisi arasında bir tehlike idi.

5-O dönemde dünyanın en kadim şehri... Ne kadar harabe bile olsa döneminin tüm şehirleri Konstantinopolis'in yanında mahalle gibi kalıyordu.

6-İstanbul'u fethetmek dünya çapında itibar sahibi olmak demek.

7-Fatih Sultan Mehmet'in Roma hayranlığı ve Yeni Roma'yı kurma ideali. (Ölmese hedef İtalya-Roma şehri idi.)

8-İtalyan denizci devletlerin ticari üstünlüğüne son vermek.

9-Ortodoks Hristiyan azınlıkların hakimiyetini ve koruyuculuğunu üstlenmek için İstanbul'u alması şarttı.

Daha bi' sürü sebep var. En temel sebepler bunlar.

2|0
    0|0
  • tarih kitaplarına bak.

0|0
    0|0
  • 1- dinsel sebepler

2- avrupaya kuşatmaya giderken arkasından vuracak bir bizans istememesi

3- fetih için istanbulun stratejik önemi

4- tüm dünyaya osmanlının gücünün gösterilmesi

5- tüm dinlerin osmanlının gölgesinde huzurla yaşaabileciğinin gösterilmesi ve yeni fethedilecek yada teslim alınack yerlerde kişilerin rıza göstermesi

0|0
    0|0
  • biliyordu ki efendimizin istanbul a karşı bir hadis i şerifi vardı.bu kutlu mübarek zafer e kendisi erişmek istediği için olabilir mi.

0|0
    0|0
  • Peygamber efendimizin sözüne nail olmak icin hırslanmıstır

0|0
    0|0
  • Boğazı gördü bence.Ben olsa ben de fetherdim. Çünkü boğaz ilk kavuşmada insanı fethediyor zaten.

0|0
    0|0
  • istanbulun gerçek fatihi kenan komutan.

link

0|0
    0|0
Yükleniyor...