Kitap okumanın gerçekten konuşma becerisine etkisi var mı ?

Kitap okumanın konuşma becerisine etkisi var mı?Bunu kendinde farkeden var mı.Ve hangi kitaplar bunlar ne kadar sürede oluyor ?

0|0
25|12

En İyi Kız Görüşü

• Kelime dağarcığın genişler okudukça. Daha geniş, katmanlı düşünürsün. Düşüncelerin geliştikçe konuşman da gelişir ;) hem sözel hem zihinsel faydası olduğunu düşünüyorum bana okumanın. Alışkanlık haline getirmelisin. İlla okuyacağım diye sevmediğin şeylere yönelirsen bunalırsın, devam edemezsin. Gazete oku, dergi oku ne hoşuna gidiyorsa oku işte. zamanla daha fazla okumak istersin :)

1|2
    0|0
    • normal gazete dergi gibi şeyler okurum ama kitap okumak sıkıcı geliyor

• Belki de okumaktan keyif alacağın bir şey okumadın bu zamana kadar ondan olabilir. Gençlik serileri var onlarla başlayabilirsin. Orta okuldayken şu ağır dünya klasikleri alınmıştı bana okumaktan soğumuştum. İtiraf etmem gerekirse yıllar sonra alacakaranlık serisine başlayarak okuma alışkanlığı kazandım:) Şimdi o sıkıcı gördüğüm klasikleri çabuk bitmesin diye ağır ağır okuyorum. Bir yerden başla bence ;)

Kızlar Ne Diyor 24

• Tabiki kelime dağarcığın genişledikçe daha güzel konuşmaya başlarsın

0|1
    0|0
  • lügat dediğimiz kelime denizine sahip olman için kitapların katkısı yadsınamaz.güzel konuşmaya gelince biraz beceri biraz takip biraz gözlem ,biraz biraz.

1|2
    0|0
  • Tabi ki de var. Kelime haznen genişliyor bir kere. Dili ağır olmayan ama süslü kelimelere sahip kitaplar seçmelisin. Günlük yaşamı anlatan kitaplar. Ben yeraltı edebiyatı seviyorum. Hakan Günday , Bukowski , John Fante favorilerim.

0|1
    0|0
  • Göreceğim inşallah... Okuyorum son zamanlarda deli gibi...

İşin şakası tabii bu da kelime dağarcığınız ciddi genişliyor... İfade etme yeteneğiniz artıyor...

0|1
    0|0
  • Kesinlikle var, severek okuyacagın kitaplar bul. Alıştıktan sonra sen bırakamayacaksın zaten. Ben de durum böyle en azından :)

0|1
    0|0
  • Kesinlikle var. Kitaap okuyan arkadaşlarım çok daha kibar , bilgili , görgülü , hitabeti gçlü, kelimeleri iyi seçebiliyor.

0|1
    0|0
  • kelime dagarcığın gelişiyor evet etkisi var ama br sürede olacak brşey değil

0|1
    0|0
  • evet.okudukça daha iyi anlarsın konusmanada yansır

0|1
    0|0
  • okuduğun kitaba göre değişir derim:)

0|1
    0|0
  • O,bu,şu diye bir şey yok. Ne okursan oku gerçekten zihninde ki kelime hazinesine yerleşiyor ve sana fayda sağlıyor. Eline ne geçerse okumakta fayda var. Kitap okuyan insan her haliyle,konuşmasıyla kendini belli ediyor zaten.

0|1
    0|0
  • Kesinlikle var. Kendini daha iyi ifade ediyorsun

0|1
    0|0
  • Kitap okumadan oncede arkadaslarim ogretmenlerim diksiyonumu cok begenirlerdi . Kitap okumaya basladim simdi ise kurabildigim cumleleri ve geniss haznemi hep ayni seyleri tekrarlamayip farkli seyler soyleyebildigime hayranlar.Kitap okumak seni kibar konusturmayacak kelime hazneni gelistirecek ve dogaclama olarak konustugunda cok basarili olacak cumleleri cok guzel kuracak insanlari kendine hayran birakacaksin . Diksiyon ve hitabet kitaplari var al oku.

0|0
    0|0
  • var

0|1
    0|0
  • Var kelime kapasiten genişliyor birkac kitaptan sonra alirsin faydalarini

0|1
    0|0
  • Cok etkisi var. Okuyalim lutfen.

0|1
    0|0
  • tabiki var daha biligi daha kültürlü oluyorsun nerde ne konuşacağını biliyor buda fark ediliyor

0|1
    0|0
  • Tabii ki. Kendimi ifade edemezken artık rahatlıkla konuşabiliyorum mesela.

0|1
    0|0
    • ne kadar okuduktan sonra oldu bu hangi kitaplar

• Sıkılmıyorum ve unutmuyorum. Yeni kelimeler öğreniyorum.

• fazla konuşmuyorum ve bazen kuracak konuşacak bişey bulamıyorum kitap okumadığımdan heralde kitap okumam lazım bu durumu değiştirmem lazım

• sanmiorum odun gene odundur yontulmaz kitabla falan

0|2
    4|0
  • kesinlikle var. düzgün ve güzel cümleler kuruyorsun. bence en fazla 6 ay sürer. çok düzenli kitap okuduğun takdirde

0|0
    0|0
  • en çok da yazmaya etkisi var, insanın kalemi de kuvvetleniyor...

0|0
    0|0
  • bu süreç sana bağlı

0|0
    0|0
  • evet büyük etkisi var

0|0
    0|0
  • Kesinlikle kitap okumanın hitabete etkisi vardır ne kitabı okursan oku o kitap senin başka bir hayatın olur kitabı yaşayarak hayal ederek oku sonuçta insan ne kadar yaşarsa o kadar güçlü bir hitabeti olur

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Kitap okumazsan ;

birincisi yeni kelime ve deyimler ile karşılaşmaz öğrenemez ve kullanamazsın.

ikincisi bir fikrin bir de karşı fikri olmadığı aslında her fikre en az 6 bakış açısı olduğunu hissedemez ve 5ini karşı fikir sanarak yok yere direnirsin ve , dinleyenleri kaybedersin.

ücüncüsü derin düşünceyi yani bugünki fikrin geçmişteki kökenlerini gerçekçi olarak yakalayamazsın, bu da seni dinleyen herkese , slogandan başka üretimi olmayan herhangi bir takımın taraftarı kadar sığ olduğunu anlatır.

0|1
    0|0
  • Konuşma zeka ve sosyal beceri ile, içerik bilgiyle alakalı.

1|2
    0|0
  • sesli olarak okursan faydası olur ama içinden okursan konuşma becerisi olarak pek bişe etkileyeceğini sanmam.

0|1
    0|0
  • İletişim öğrencisi olarak sana tavsiyem kitap oku tabi ama konuşma becerisine etki edecek işlerde yap girişimci ol pasif kalma mesela. Kitaplardaki tercihinde daha çok cesaret verici seni hüzne ve acıya yöneltmeyecek kitaplar tercih et. Aklında da ben konuşursam toplum ne düşünürden ziyade topluma ne anlatmalıyım ki beni dinlesinler olması bence ilk adım için uygun olabilir.

0|1
    0|0
    • girişken değilim o sorun işte

• deniyorum bunu bişey değişmiyor yinede deneyeceğim sağol

• Rica ederim

• yeni bir şeyler öğrenmenin her zaman faydası vardır.

0|1
    0|0
  • kitap okumak anlamak da bir beceridir hayata yansıtabilmek apayrı... Severek okuyorsan, değişimin farkına varmaman olanaksız

0|1
    0|0
  • Kitabı hızlı okuma taktaiklerini öğrenirsen konuşma akıcılığına etkisi büyük kurduğun cümlelerde ki ee ooo üüü şey yani kem küm gibi şeyleri kullanmadan konuşmaya başlıyorsun.

0|1
    0|0
  • Tabiki var. .

Dilimin sınırları, ufkumun sınırlarıdir.

Yavuz Bülent Bakiler hoca. .

Ama bilinçli ve seçerek okumak gerekiyor.

Değilse önüne dökülen herşeyi yiyen mor inekten farkı kalmaz insanın.

0|1
    0|0
  • Bir insan bir kitaba girdiği gibi çıkmaz..Öyle ya da mutlaka bir değişime uğrar..Bu hayata bakış açısı olabilir..Krlime hazinesinde gelişme v.s

0|1
    0|0
  • okuyana sormalı tabi ne okuduğuna da bağlıdır yani.

0|1
    0|0
  • olmaz mı ya.. hele güzel kitaplar okursan

0|1
    0|0
    • örnek mesela

• Şiir okumayı seviyorsan oku yoksa bayarsın. Başlarda sıkılacaksın belki.. Ama alıştıktan sonra bırakamıyacaksın :D Ben Risale-i Nur diye 13 kitaptan oluşan bir külliyat okuyorum mesela başlangıçta sıkılıyordum anlamıyordum çünkü dili günümüz türkçesine göre ağır biraz.

Hayırlı işin manisi çok olur diye okumaya devam ettim ama o kitabı okumaya çalışırken neler çektiğimi bir ben bir Allah biliyor :D uyukluyorum diye yürüyerek kitap okuyodum hep. Yaz gelirse yine yapıştırcam ya böyle çok boşum :D

• tamam teşekkürler :)

• ben okumuyorum ama okuyan insanlarla takılıyorum

daha guzel

0|0
    0|0
Yükleniyor...