Yaratılışa İnananlar İçin Özel Bir Soru

Evren bizim için mi yaratıldı? Konu bağlamında Hud Suresi 7. ayeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• soryu görunce aklıma gelen ilk sey sonu olan bir sey genişleyebilirmi acaba oldu?

sonsuz olan birsey genişleyebilirmi bilmiyorum.yalnız 1930 larda felan evrenin genişledigini kesfettiler.

kuran da;

O inkar edenler görmüyorlar mı ki başlangıçta göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30) sözleri aklıma geldi.

evren ilk yaratıldıgında ne kadardı bilinmez ama düşünsene sadece bir atomdan olusmus hersey.buyuk patlama öncesi fizik konusundaşu anhalen ugrasan bilim adamları paralel evrenleri ortaya cıkarmaya calısıyor .

diyorlarki ısk fotonları yanibir lazeri elmasa tuttugunda aynı anda bir cok yerde buluna biliyorsa bizde aynı partikullerden olusmusuz demekki aynı anda bir kac yerde bulunabiliriz.

yani aslında butun olasılık ve olasılıksızlıgı ortaya atmaktadır bu kuram .saten olasızlıklarda bir olasılık degilmidir?

bir atom parcasını bizim içinmi yarattı evette olabilir hayırda .18 bin alemin ne oldugunu kimse bilmiyor.

evren genişliyorsa buyuk ressamın yuceliğini görmek içindir biz insanlara.

guzel bir soru sormussun ama sahsen bunu ögrenmek istemiyorum insanlık içinmi yarattı.

habibim sen olmasaydın bu alemi yaratmazdım diyor.

ben buna inanıyorum.

sayılar rakamlar buyuklukler kucuklukler zamana sıkısmıs olan insan cevabını mutlaka alacaktır.

suan dunyanın 4kusur milyaryıldır oldugunu tahmin eden insan acaba 4 milyar yıl ısık yılı uzaklıgamı gidebildi buda var.

bir resim cizerin resmin özeti sen annen baban .yani orda olması gerekn budur. arkaya guzel bir ev buyuk bir bahce klubesinde bir köpek cizersin.agaclar papatyalar cizersin.ama orda asıl görmek istediğin sen annen ve baban

yada guzel bir selalenin önunde ya da nebilim guzel bir yerde fotograf cektirirsin.o fotografı sadece seni ve o fotonun içindekiler için saklar arada bakarsın.

bana göre evet allah öncelikle muhammet için ve bizide onun rahmetindan yararlanalım diyye gönderdi.

bana göre mantıklı bir acıklama yaptıgımı dusunuyorum.allaha inanmayan için ne kadar mantıklı olsamda buna inanmıyacaktır.

mantık degişiyor dogru degişiyor yani kime göre neye göre

saten içinde bu sorunun cevabını veriyorsun kendine sende.

1|1
    0|0
    • ''habibim sen olmasaydın bu alemi yaratmazdım.'' uydurma bir hadistir. Yanlış biliyorsun...

• Hangi konuda?

Erkekler Ne Diyor 17

• وَهُوَ الَّذِي خَلَق السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَلَئِن قُلْتَ إِنَّكُم مَّبْعُوثُونَ مِن بَعْدِ الْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِنْ هَذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ

Ve huvellezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin ve kâne arşuhu alel mâi li yebluvekum eyyukum ahsenu amelâ(amelen), ve le in kulte innekum meb’ûsûne min ba’dil mevti le yekûlennellezîne keferû in hâzâ illâ sihrun mubîn(mubînun).

“Hanginiz en güzel ameli yapacak?” diye sizi imtihan etmek için 6 günde (6 yevmde) semaları ve yeryüzünü yaratan O'dur. Ve O'nun arşı su üzerinde idi. Eğer sen: “Muhakkak ki siz, ölümden sonra beas edileceksiniz (diriltileceksiniz).” dersen, kâfir olan(inkâr eden, örten) kimseler mutlaka (şöyle) derler: “Bu ancak apaçık bir sihirdir.”

1. ve huve ellezî : ve odur ki

2. halaka es semâvâti : semaları yarattı

3. ve el arda : ve yeryüzü

4. fî sitteti eyyâmin : altı gün (için)de

5. ve kâne : ve idi

6. arşu-hu : onun arşı

7. alâ el mâi : su üzerinde

8. li yebluve-kum : sizi imtihan etmek için

9. eyyu-kum : sizin hanginiz

10. ahsenu : en güzel, ahsen

11. amelen : amel olarak, amel

12. ve le in : ve muhakkak ki eğer

13. kulte : sen dedin

14. inne-kum : muhakkak siz

15. meb'ûsûne : diriltileceksiniz

16. min ba'di el mevti : ölümden sonra

17. le yekûlenne : muhakkak ki derler

18. ellezîne keferû : inkâr eden kimseler

19. in hâzâ : muhakkak bu

20. illâ : ancak, yalnız

21. sihrun : bir sihir, bir aldatma

22. mubînun : apaçık

AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm

Yevm, bir zaman parçasının adıdır. 6 yevm; 6 gün demektir. Allah'a göre bir zaman parçasıyla insanlara göre bir zaman parçası birbirinin eşi değildir. Allahû Tealâ, Kendi zamanına ait 6 günden bahsetmektedir. İnsanlar ise dünyadaki 24 saatlik bir zaman parçasını esas almışlardır.

Dünya'nın, kendi etrafında her dönüşü 24 saat, Güneş'in etrafındaki dönüşü ise 365 gün, 6 saattir. Böyle bir dönüşümde, milyarlarca seneden beri Dünya'nın Güneş etrafındaki seyri, saniyenin bir milyonda biri kadar bile bir değişme yapmadan devam etmektedir. Muhteşem bir denge söz konusudur. Ve Allahû Tealâ'nın buradaki "bir gün"den muradının, dünyada ne kadar gün ettiğini hiç kimsenin ortaya koyması mümkün değildir. Onun için yevm'i Allah'a göre bir zaman parçası olarak değerlendirmelidir. Bu, bizim ölçülerimize göre 1 saniye de olabilir, 1 dakika da olabilir, 1 ay da olabilir, 1 yıl da olabilir, 1000 yıl da olabilir.

sonra denilen sihir dicekler derken inanmıcaklarını bunu allah tarafından olmadığını nasıl bizim kemşklerimizi birleştireceğine inanmıcak dendiğini düşünüyorm. bunun için bazı Kur'anda da geçen kıssalar var araştır derim buraya yazılan cevaplar tatmin etmez

çoğu yorumum değil yanlışta olabilir ve kesinlikle eksiktir ama korktuğumdan başka yerlerden aldım da kendim yazmadım neyi merak ettin ayette acaba? =)

1|1
    0|0
    • Evrenin bizim için yaratılıp yaratılmadığı hususunda arkadaşların düşüncelerin öğrenmek istiyorum.

• Ben evrenin bizim ve diğer canlıların bizim için yaratıldığını düşünüyorum. Buna cinlerde dahil tabi görünmeyen varlıklar içinde yaratılmıştır evren zaten bu Kur'an-ı Kerim'de de var. Ancak şunu her zaman düşünmüşümdür acaba başka bir evren de başka bir galaksi ya da gezegende yaşayan ve imtihan eden canlılar da yaratmış mıdır diye. Gerçi Kur'anda geçmiyor bu ama öyle bir düşüncem de vardı.

1|0
    0|0
  • Bu çok bencilce olurdu. Evren herkes için yaratıldı bence.

1|0
    0|0
  • Benim için yaratıldı.

0|0
    0|1
  • Değerlendiriyosunuz derken? Ayetleri değerlendirmek bize mi düştü yoksa? Ya inanırsın ya inanmazsın. Senin kafan baya bir karışmış anlaşılan.

0|0
    0|0
    • Ayetler uzerine dusunmenin nesi yanlis?

• Tamam anladim, bir Allah'in kulu bu kitabi anlamaz. Hic ugrasmayalim (!)

• O kadar anlamamışın ki beni.

• tam bu konuyla ilgili birkaç gün önce yazı hazırlamıştım. bakabilirsin;

link

0|0
    0|0
  • diğer canlılar cennete gitmiyor mu aklı yok ki ne günah işleyecek insanlar için yaratıldı heralde

0|0
    0|0
  • evreni bilmemde kainat efendimiz s.a.v hürmetine yaratıldı ve inş onun şefaaatıne nail oluruz hepimiz

0|0
    0|0
    • Hz. Muhammed için yaratılmış olduğumuza emin misin?

''Sen olmasaydın alemleri yaratmadım.'' kudsi hadisi tamamen uydurma olduğunu biliyor muydun?

• Hz. Peygamber'in ruhunun once yapatildigini bildiren bir ayet var miydiki?

• güzel insan dedigim gibi bu burada yazışma ile olacak bir durum degil soru cevap şeklinde bir başlangıcı olup o şekilde konuşulur sohbet tarzında anlaşılması ve anlatması daha yegane olur böle ben buradan yazarsım sen 5 saaat sora sen yazdıgında ben 6 saat sora yazdıgımla olacak şey degil anlıyorsun beni degilmi saygılarımla

• Şu kocaman evrenin sırf insanlar için yaratıldığına inanacak kadar bencil misin?

link

0|0
    0|0
  • açık zaten ayet.dünyaya geliş amacımızdan bahsetmiyormu ve evreni nesıl yarattığından

0|1
    0|0
  • Bir kitapta okudum.Biz dünyadakiler,cennette rahat durmadığımız için buradaymışız.Reenkarnasyon Gerçekleri diye bir kitap.

0|0
    0|0
  • Böyle detayların cevaplarını burada bulamazsın ...

0|0
    0|0
  • oldu gözlerim doldu

0|0
    0|0
  • Bizim için ama aynı zamanda bir maksada binaen yaratılmıştır :)

0|0
    0|0
  • this is complicated man

0|0
    0|0
  • Resmen ayet sayısını vererek dini bilgiyi ölçmek istemişin sınıfta kaldığımı arz ederim...

0|0
    0|0
  • kuranda öyle diyorsa öyledir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• ayetleri değerlendirme cüretini ne kendimde ne sende ne de başkasında bulurum.

şu ayet nasıl bu ayet nasıl modundan çıksanız ne güzel olur diyorum.

sadece şu yeterli;

kainat, Allah'ın yarattığı tüm görünen ve görünmeyen varlıkları için bir lütfudur.

bu lütfu gözardı edip nefsine ve şeytana uyanlar elbet cezasız kalmayacak.

ayet hakkında bilgi : link

0|2
    1|0
    • Neden cür'et olsun? Kur'an'ın anlaşılmak için indirildiğine inanmıyor musunuz?

• aksine ben tartışmıyorum. sadece, cevabımda kaç kere evren bizim için yaratıldı, lütuf dedim ise de sen olayı farklı boyutlara taşıdın ve açıkcası neye cevap vereceğimi şaşırdım. neyse. iyi günler.

• Ben evrenin insanlar ve diğer ki canlılar için yaratıldığını düşünüyorum :))

0|0
    0|0
  • Diğer canlılar cennet ve cehenneme gitmiyorsa?

0|0
    0|0
  • ne desem şimdi yalan olur

0|0
    0|0
Yükleniyor...