Pişmanım. Hep hata yapıyorum. Üzerinde bulunduğum yol yol değil.

Ama, doğrusu nedir? Hakikat nedir? Birşeyler yanlış ama.

Doğru olduğunu düşündüğüm yola gönül bağlamam lazım; kendimin o yola ait olduğunu hissetmeliyim. Şevk ve heyecan duymalıyım. Ot gibi bir yaşam bu. Manası yok. Herkesin yapısına uygun olan bir yol olmalı değil mi? Yaşamım mana kazanmalı.

Hayatta hiçbir zaman, "İşte bu benim tam ve kesin inandığım yoldur; bu yoldan eminim" dediğim yol olmadı. Tam inanmak; kendimi adamak; varacağım yeri bilmek ve huzura ermek istiyorum. Bu nasıl olacak? Belki, islam; belki ateizm; belki dünya zevkleri için hırs; Nietzsche'yi dinlemeliyim belki; kendimi güçlü hissetmeliyim; insanların en muhteşem yaratılan olduğuna kim ikna edebilecek beni; şeytan insan önünde eğilmemekte haklı mıydı? Bunu anlayacak mıyız? Belki yalnız benim inandığım bir dine, belki İslam inancına, belki işte bu diyeceğim hakikati bana doğru anlatacak bir kaynağa ihtiyacım var; gösterecek bir kaynağa. Hiçbir şey çarem olmadı. Bana öyle birşey söyleyin ki herşeyi onun üstüne inşa edebileyim. Yol aydınlansın. Söylenilenler söylendi; çok dinledim. Söylenmeyeni söyleyecek var mı? Güzellikler ülkesinin güzelliklerini biliyorum. Sevgi, iyilik, güzel ahlak, vs. Bunlara inancım tam. Ama, ben kendimi bir yola adamak; hayatımı değiştirmek istiyorum. Kur'an oku; yoga yap gibi tavsiyeler istemiyorum. Keşfedilmiş her yola, fikre şüpheyle yaklaşıyorum. Allah, cennet ve cehennemi yaratmasaydı ve ceza, mükafat olmasaydı kim korkardı Ondan? Kim gözyaşları içinde secdeye kapanırdı önünde? Menfaat, korku, herşey sahte. Allah, söylenmedik birşeyden dolayı bizi tartmasın yoksa? Demediği birşey? Belki, bizi imtihan için ters köşeye yatırıyor. Cehennemden korkarak namaz kılana kızmasın? "Neden cennet için iyilik yaptın ahmak? Sen beni ne sandın? Hiç mi akıl etmedin? Sen aklını yürütmedin. Ben, inanmadığı halde, cennet ve cehennem için değil; menfaat uğruna değil; hissederek, içinden gelerek, bana inanmadan iyilik yapanı ödüllendiriyorum" dese kim, "ama böyle dememiştin?" diyecek. Olamaz mı? İçimde türlü kuşkular. Yolumdan emin olmak istiyorum. Elinde anahtar olan var mı?

0|0
3|2

En İyi Kız Görüşü

• tüm sözcükleri anlayarak okudum özellikle son günlerde kafamı kurcalıyor bu düşünceler. bir yaratıcı var inaniyorum. bu kurulu duzen, herseyin ınsana gore ınsa edilmesi vs. ama sacma gelen ya da cevap bulamadıgım seyler var benimde. muslumanım diyen ama elini acıp dua etmemıs ya da namaz kılmamıs,dua bılmeyen yuzlerce insan var. boyle olanlardansa herseyıyle arastırıp ateıst olanlara hak veririm. hala arastırıyorum. ama objektif seyler dinle ya da oku.yanlıs yonlendırılebilirsin. umarım gidecegımız yol dogru yol olur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Kimsenin elinde anahtar yok ve kimse gittiği yoldan tamamen emin olamaz.İşte buna biz hayat diyoruz zaten. Eğer biraz olsun alternatif yaklaşım görmek istiyorsan,felsefeye başla.Felsefe sana çok değişik bir perspektif kazandıracak.

0|0
    0|0
  • yapma ozaman Allah sabır versin

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Too late ( gösterdiğin yaş doğru ise )

0|0
    0|0
  • yazınızı okudum ama bana klasik herkesin yaşadığı bir sorun gibi geldi. cevap basit aslında. ama cevapları görmezden gelerek sanki sorun yokmuş gibi davranmaya çalışıyorsun. bir süre sonra da bu süreklilik canını sıkıyor ve bu şekilde bir çözüm arayışı içine giriyorsun. çözüme gelince;abicim iyi ve kötü her zaman her koşulda bellidir. sen iyi olanı yapıcaksın. yapmıyorsan neden demiceksin. delikanlı olucaksın. kendini biliceksin. beceremiyorsan ağlayıp sızlamak yerine elinden geldiği kadar zararlarından dönmeye çalışıcaksın.

0|0
    0|0
Yükleniyor...