Yaşadığınız şehir ismini nerden almıştır?

Yaşadığınız şehir ismini nerden almıştır merak ettinizmi hiç? link

0|0
13|13

En İyi Kız Görüşü

• ben tokatı biri tokat atıp sehri kazanmış diye biliyodum :(

0|1
    0|0
    • :))))))))güldürdün beni:)))))) onlar halk arasında uydurma sözler doğrusu linkte.

• ben hiç gitmedim ama küçükken oyle düşünüyodum :))

• Ö.d çocuklukta benimde yaşadığım şehirde farklı düşünceler vardı ama doğru deyilmiş sonradan araştırınca öğrendim.

Kızlar Ne Diyor 12

• Hiç şaşırmadım.. :)

0|1
    1|0
  • islambol olarak geçtiğini çok eskiden biliyordum.

0|1
    2|0
  • BURSA

Eski çağlardaki Bitinya bölgesinin başkentidir. Buraya kurucusu Bitinya kralı Prusias’ın adı verildi. (MÖ:ll.yüzyıl)

vayy anasını hiç bilmiyordum bunu :D

0|1
    0|0
  • ÇANAKKALE

Marmara ve Ege denizlerini birleştiren Boğaz’daki şehir ve kasabaların en büyüğü ve il merkezidir. Boğazın doğu kıyısında ve en dar yerinde kurulmuştur. Burada denizini şekli tıpkı bir çanağı andırır. Bugünkü ismini buradan alır.

0|1
    0|0
  • 'Denizli' olymous'un 12. tanrıcasından olan Sarap ve Eğlence tanrısı Dionisos'un burada doğmuş ve yaşamış olmasındamış.. İlginç hiö bilmiyodum :D

0|1
    0|0
  • İZMİR

“Lelegler” tarafından bu şehre “Mirina” ismi verilmiştir. İyonlular bu bölgeye gelince şehre “Smirina” daha sonra da “Smirna” demiştir. Türkler şehri fethedince ismini “İzmir” olarak telaffuz etmişler ve öylece kalmıştır.

0|1
    0|0
  • Trapezus. Rumca'dan geliyor. Biliyordum.

0|1
    0|0
  • 7kere yikilmis 7kere kurulmus oradan aliyor

0|1
    0|0
  • Myrtus-Mersin ağacından alır ..

0|1
    0|0
  • müslüman şehri ne be.. saçmaymış bizimkinin isminn anlamı

0|1
    0|0
  • Avrupalılar Çin'in kuzeyine "Hıtay" derlerdi (Rusçada "Kitay"). "Hıtaylar" ismini taşıyan yarı göçebe Türk kabileleri 10. yüzyılda Mançurya'yı ve Çin'in kuzeyini işgal etmişler ve burasının ismi "Hıtay" kalmıştı.Atatürk "Hıtaylar"ın Anadolu'ya da gelmiş olduklarına inanıyordu. "40 asırlık Türk yurdu" saydığı Antakya'ya Hatay ismini bu yüzden vermişti.

0|1
    0|0
  • balıkesire çok şaşırdım

denizlide iyi :)

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 13

• İSTANBUL

MÖ. 658 yılında Megara kralı Byzas tarafından kurulduğundan bu şehre kurucusundan dolayı Bizantion adı verilmiştir.

Roma imparatoro Marcus Avrelius döneminde imparatorun manevi babasının adıyla “Antion” olarak anıldı. Bizans İmparatoru Konstantin bu şehri yeniden kurunca buraya kendi adını verdi. Şehre “Konstantin veya Konstanpolis” adı verildi. Araplar “Kostantiniye, Romalılar Konstantinopolis” demişlerdir. Daha sonra bu ismin kısaltılmış şekli olan “Stin-polis” deyimi kullanıldı. İşte İstanbul bu “Stin-Polis” şehrinden türetildi. Türkler burayı alınca Müslüman şehir anlamında “İslambol” adını verdiler. Fakat daha sonra İstanbul olarak değiştirildi.

0|1
    0|0
  • Ben antalyalıyım da yanlış bilgi var. Yunan mitolojisine ait çokça kitap okudum. Antalya antik yunan mitolojisinin başkentidir. Şehrin her tarafı buram buram mitoloji kokar hala. Antik yunan zamanında yarı tanrılara yapılan zulüm sırasında arkadaşları için kendi canını veren Talia adında küçük bir kız çocuğundan almıştır. Hatta bu olaydan antik yunan mitolojisi işlenen filmlerin çoğunda açıkça bahsedilir. Kitaplarda da açıkça yazar. Hatta bu Talia ismi şehrin en eski otellerine isim vermiştir. Hatta ve hatta antalyanın çeşitli yerleri de isimlerini açıkça o zamanki antik yunan şehirlerinden almıştır. Olympos, phaselis, traonos gibi..

0|1
    1|0
  • Kayzer kralığından geldiği söylenir

0|1
    0|0
  • Adanus Adanya Atana Adaniyya Adana..

Bir çok medeniyetin kendine göre adlandırdığı şehirdir Adana :)

0|1
    0|0
  • Su şehri anlamına gelmektedir Eski zamanlardan kalma. Heryer suyla kaplı.

0|1
    0|0
  • 1|1
    0|0
  • Orhan gazi döneminde bu bölgeyi feth eden Akçakoca isimli komutandan dolayı buraya Kocaeli denildi.

0|1
    0|0
  • İstanbulu biliyordumda Dört köşe trabzonumu bilmiyordum iyi oldu öğrendiğim teşekkürler =) 5 yıldız

0|1
    0|0
  • izmirde herkes smyrna yı bilir.

0|1
    0|0
  • Tokatla kazanılmıs bir zafer

Tokat <3

0|1
    0|0
  • Hiç bilmiyorum ..

0|1
    0|0