Yeni aldığım kuşu nasıl eğitirim?

Daha çok hayvanlarla ilgili forumlarda sorulacak bir soruydu ama üyeliğim olmadığından oralara burada sormak istedim. Dükkanda "Kafesin haylazı" ünvanlı bir dişi muhabbet kuşu aldım, yavru daha bir kaç aylık. Kafeste bayağı hareketliydi,neyse eve gelince önce bir delirmeler oldu,sağa sola kaçtı şimdi de sessiz sessiz oturuyor çok korkmadıkça hareket dahi etmiyor. 5 yaşında erkek bir kuşum daha var o ötünce çok az cevap veriyor ama tık yok onun dışında. Erkekleri eğitmek kolay oluyorda bu dişi biraz tuhaf, nasıl eğitebilirim ya da alıştırabilirim en azından? Bir de isim önerisi verirseniz memnun olurum,teşekkürler

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Yavru ise kafesten çıkarmayın 20 gün kadar etraftakileri biraz ezberlesin ayrıca ani hareketler yaparak korkutmayın sevdiğinizi ve sevildiğini hissettirin...

Erkek olandan da uzak tutmaya çalışın ondan korkabilir.

0|0
    0|0
    • Teşekkürler cevabınız için. Ama bana kalırsa erkek olan korktu saatlerce giremedi kafese :) saygılı kuştur o ya :)

Erkekler Ne Diyor 7

• O izin verene kadar uzun bir süre yanına yanaşma. Önce çevreye alışmalı. Kesinlikle yerini değiştirme. Evde bir yer belirle ve kafes hep orada dursun. Kapı ağzına yakın olmamasına dikkat et en ufak bir rüzgardan hastalanabilir. Şimdi o size güvenmiyor ve haliyle tedirgin. Yanından yürüyerek geçseniz bile tepki verebilir. Ancak zamanla yerini benimser ve tepkileri azalmaya başlar. Tepkileri azaldıktan sonra yaklaşmaya başla. Elinden yem yedirmek en temel alıştırma yöntemlerinden biridir. Her seferinde daha da alışacaktır. İki kuşu aynı odada bulundurursanız önceki kuşunuz onun yerine geldiğini düşünerek kendine zarar verebilir. Yem yemeyerek intihar bile edebilir. O kuşunuzu ihmal etmeyin. Mümkünse farklı odalarda dursunlar. Sürekli aynı kelimeleri ince bir ses tonuyla tekrar ederseniz size alışması ve o kelimeleri kapması kolaylaşır.

1|0
    0|0
  • Niye gizlisin? Bunda bir özel durum yok ki :)

0|0
    0|0
  • Benim kuşum beyaz renkliydi o yüzden pamuk diyordum:) yeşil bir tane daha vardı ona cacık diyordum seninki ne renk ona da buliym

0|0
    0|0
  • kafesine yem koyma.avcuna yem al gelsin avcundan yesin.

0|0
    0|0
    • Yemi burnun dibine sokuyorum yine de yemiyor ki, bir şey yediğini de görmedim çok korktu sanırım

• bana öyle demişlerdi alırken.mecburen acıkacak

• sakir :D gerci erkek ismi

0|0
    0|0
  • benim kuşta öyle ama benimkisi erkek ismi babülü elime konuyor :D

0|0
    0|0
  • Ananas yedir :)olmadı bilal oğlana gönder o eğitir çalıp çırpmayı öğretir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Cimbom dedirtmekle eğitiminin 1.adımını atabilirsin.Cnlattığına göre cazgır birşeye benziyor.Hürrem olsun adı.

0|0
    0|0
  • Oy çok şekerdir şimdi o.

-----

Yeni bir ortama geldiği için alışması zaman alır. Bir de dişiler pek eğitilmiyor gibi, benim de vardı bir türlü eğitemedim..

-----

Ben, Limon koymuştum.

0|0
    0|0
    • Aynen dişiler eğitilemiyor, önceki dişim hastalıktan ölmese şimdi o da 5 yaşında olurdu, ele aldırmazdı sevdirmezdi son aylarında yemek yemeği sevdiğinden elime alıştırdım sonra da okşamaya alıştı en güzel zamanlarında hastalandı bir kutunun içinde buluverdik,onun anısına aldım yenisini :(

• Çok üzüldüm. :(

Ilk başlarda benim kuşum pek ele gelmese de son zamanlarda alışmıştı bana. Işığı kapatıp kafesten severdim, sonra elime alırdım, öyle öyle alıştı. Benimkiler çiftti. Erkek yabaniydi. Isırıp duruyordu ama dişi alıştı yavaşça. Tek kelime öğretemedim o kadar.

• Çift olunca konuşmuyorlar,konuşacak biri var yanlarında ne de olsa :)

Yükleniyor...