İran hakkında bilgisi olan var mı?

iranlı bi sevgilim var. kültürleri hakıında bilgi edinmek istiyorum . bilgisi olanlar yazabilir mi ?

0|0
3|14

En İyi Erkek Görüşü

• sana şu dağın ardı iran kitabını öneriyorum.gerçek bi hikaye ve yazarının iranlı bi adamla evlenip irana yerleşmesini ve çektiği sıkıntılardan iran kültürüne kadar çoğu şeyi anlatıyor.

2|0
    0|0
    • çok çok teşekkür ederim :)

• önemli değil:)

• Ben de böyle bir roman da ben okudum kızım olmadan asla aynı dantenin ki gibi bunda da kadın hapsediyolar gitmesine bile izin vermiyolar kaçabilmek için ne çabalar beni çok etkilemişti iğrenmiştim resmenokuduğumda.Şimdi artık böyle olur mu bilmem sevgiliyi bilmem ama ilerisi için ciddi bir şeyler olucaksa iyi araştır derim

Erkekler Ne Diyor 13

• iran halkı ve kültürü bize benzer. ayrıca Türkiye'yi ve halkımızı çokk severler. Tahran'da Adana ve Antep kebabı yiyebilirsiniz. Döner yiyebilirsiniz. Dönere Kebab-i Türki yani Türk kebabı derler. :) İran'ın coğrafyası Türkiye'den geniştir. Nüfusu 75 milyon civarıdır. Nüfusun %50 Fars, %20 civarı Türk, %5-10 civarı Kürt, %5-10 civarı Beluci %2 civarı Araptır. Lor'lar gibi başka etnik unsurlar da vardır. Kürtler ve Beluciler Sünni, diğer unsurlar Şii Caferi Mezhebindendir. %90 şii, %10 civarı sünnidir. Ülke ekonomisi petrole dayanır. Sanayi zayıftır. Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Kuzeyinde Hazar Denizi civarı iklimi bizim Karadeniz iklimini andırır. Fındık yetişir. Eyalet sistemi ile idare edilir. Eyaletleri valiler yönetir. Azerbaycan ismiyle iki eyaleti vardır. Doğu Azerbaycan Eyaleti başkenti Tebriz, Batı Azerbaycan Eyaleti başkenti Urumiye, Fars Eyaleti Başkenit Şiraz, Kürdistan Eyaleti Başkenti Mazenderan, Sistan u Belucistan Eyaleti başkenti Zahedan, Horasan Eyaleti başkenti Meşhed eyaletlerinden bazılarıdır. Yemekler de genel olarak bize benzer. Mesela Tebrizin köftey-i tebrizi isimli çorbası meşhurdur. :) çayı kıtlama içerler. yani bardağa şeker atıp karıştırmazlar.

0|0
    0|0
  • yaşam tarzları farklı..haremlik selamlık tarzı olur misafirlikler..

şeriatla yönetiliyor türklere göre geri olarak görülür..

dinimiz gereği gibi aslında ama..

0|0
    0|0
  • Farsimi yoksa Güney Azerbaycan Türkümü?

1|0
    0|0
    • tam olarak bilmiyorum ama Azeri olduğunu biliyorum. güney mi kuzeymi şimdi orasını hatırlayamadım

• Güney Azerbaycan İran işgali altında irandaki Azeriler genelde güney Azerbaycanlı.Fazla bir zorluk çekmezsin adetleri bizlerle %90 aynı.Genellikle Şii olurlar onun için Şii geleneklerini araştır.Geriye kalan %10 da budur :) Azeriler çok iyi insandır şanslısın Türkiyede çoğu kişi bozuldu Azeriler köklerine daha bağlıdır sana sahip çıkacak kollayacak ve sevecektir. :)

• iranlı bırıyle konusmustum bız arap degılız bızım cok buyuk bır kulturumuz var cok eskı bır medenıyetız vs vs vs seyler anlattı kısmen dogruydu mılletıne ve gecmısıne sahıp cıktıkları ızlenımı kaldı bende sadece

0|0
    0|0
  • Google'a sorsan ?

0|0
    1|0
  • eşlerini parayla satacak kadar alçak olduklarını biliyorum askerliğimi iran sınırında yaptım birçok vakkayla karşılaştım ama her insanda aynı değildir

0|1
    0|1
    • inanamıyorum ! :(

• türklerin suyumu çıktı arkadaşım araştırmaya kalkışsan soyunu bilmiyorsun hiç bi zaman ne oldugunu öğrenemezsin

• iran a gittim.bize anlatılan , kafamızdaki iranla hiç alakası yok.bence sorun yaşamazsın.

0|0
    0|0
  • vanda calışıyorum tavsiyem hemen bırak

0|0
    0|0
  • tam senlik bul karayı al parayı

0|0
    0|0
  • acemse biraz gariptirler

0|0
    0|0
  • Araplardır :) :) Bende Bu Kadar Biliyorum :)

0|0
    1|0
  • bir şey olmaz ver gitsin

0|0
    2|0
  • Orada yaşamadan anlamak zor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Yok bir fikrim , türkleri tercih ederim ..

1|0
    1|0
    • fikrin yoksa zikrin de olmasın

• İranli biriyle evli bir komsumuz vardi. Adam cocugunu filan cok severdi ama esini hep doverdi. Kacakcilik yapardi. Kizin annesinin evinde otururlardi ama annesini eve almazlardi. Mahallede kimse oni sevmezdi. Tabi tum iranlilar icin gecerli degildir ama pis bir yer o kdr soyleyeyim

0|0
    0|0
  • babam iranlı ama kafalardaki profillerle alakası yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...